Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:11, 16.07.2024 r.

Ranking kancelarii: Dobry doradca podatkowy jest na wagę złota

W artykule gazeta stawia tezę, że systematycznie rośnie zapotrzebowanie na usługi doradców podatkowych. Przy okazji Parkiert głosami ekspertów środowiska doradców podatkowych wraca do dyskusji nad rozdziałem usług doradczych i badania audytorskiego.

Parkiet

27 czerwca 2018

We wstępie artykułu Parkiet podkreśla stabilność trendu związanego z systematycznym wzrostem zapotrzebowania na usługi doradztwa podatkowego ze strony spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Tezę autorzy opierają głównie na deklaracjach zebranych wśród kancelarii doradczych. Na tej podstawie konkludują, że obok wielkiej czwórki o klientów coraz skutecznie zabiegają również mniejsze kancelarie. Gazeta wskazuje, że rosnący popyt nie jest motywowany potrzebami optymalizacyjnymi, lecz poszukiwaniem bezpieczeństwa w relacjach z fiskusem.

W tym kontekście Parkiet odnosi się także do zeszłorocznych zmian wynikających z ustawy o biegłych rewidentach, podkreślając, że częściowy rozdział audytu i doradztwa zaowocował jak dotąd zwiększeniem opłat za usługi audytorskie. Głosem jednego z reprezentantów środowiska doradców podatkowych gazeta podnosi, że prawdziwą zmianę na rynku usług doradczych może przynieść dopiero pełny rozdział audytu i doradztwa i w tym zakresie wskazuje propozycje zmian ustawowych opracowywanych obecnie w Wielkiej Brytanii.

W materiale pojawiają się obszerniejsze komentarze przedstawicieli firm doradczych i audytorskich. Tomasz Grunwald z KPMG podsumowując rok obowiązywania nowej ustawy o biegłych rewidentach nie dostrzega wyraźnej zmiany popytu ze strony jednostek zainteresowania publicznego. Pozostali zapytani o opinię eksperci zgodnie wskazywali, że wzrost zapotrzebowania na usługi doradztwa podatkowego ściśle wiąże się z zmianami w przepisach podatkowych i rosnącą presją organów skarbowych na ich egzekucję.

Cały tekst dostępny tutaj.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl