Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 10:11, 14.06.2024 r.

Minister Czerwińska: Nie wykluczamy nowej ustawy o VAT

Minister finansów Teresa Czerwińska w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” mówi o projekcie zmian w systemie podatkowym – między innymi o wprowadzeniu exit tax czy obowiązku raportowania schematów podatków.

DGP

31 sierpnia 2018

Raportowanie optymalizacji nie jest skierowane przeciwko uczciwym przedsiębiorcom, chcemy walczyć z podmiotami stosującymi agresywne optymalizacje – wyjaśnia minister Czerwińska. Zaznacza, że jeśli doradca zasłoni się tajemnicą, to wówczas obowiązek raportowania spada na klienta. Publikacja schematów to nowe narzędzie dla szefa KAS, który dzięki temu będzie o krok przed instytucjami stosującymi agresywne rozwiązania optymalizacyjne. Nie będzie zdany jedynie na efekty kontroli. Administracja skarbowa szybko się uczy, a schematy podatkowe mogą być też zanonimizowane i publikowane, co będzie podnosiło świadomość podatników.

Minister Czerwińska podkreśla, że raportowanie optymalizacji będzie dotyczyło przede wszystkim dużych podmiotów – nie tylko z racji skali, ale także skomplikowania działalności i struktury. Szefowa resortu finansów uspokaja, że fiskus nie popadnie w skrajność – chodzić będzie o schematy dotyczące agresywnej optymalizacji podatkowej, której celem jest unikanie podatków. Podatnicy nie powinni się obawiać, że składają donos na siebie samych: jeśli zgłoszony schemat zostanie przez szefa KAS zakwestionowany, to ma on możliwość potraktowania danej sprawy w sposób ulgowy i istotnego złagodzenia sankcji. - Raportowanie tego typu rozwiązań nie ma zbyt wiele wspólnego z donosicielstwem, to kwestia transparentności – zapewnia minister Czerwińska.

Cały wywiad dostępny jest na stronie DGP.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl