Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 08:37, 16.07.2024 r.

Porównanie SKOK-ów do piramid – zasadne

Kasa Krajowa SKOK przegrywa z Mateuszem Szczurkiem w Sądzie Apelacyjnym. Sąd odrzucił apelację ws. naruszenia dóbr pięciu kas SKOK przez byłego ministra finansów, który trzy lata temu porównał część SKOKÓW piramid finansowych  – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Dziennik Gazeta Prawna

5 września 2018

Sąd Apelacyjny odrzucając apelację Kasy Krajowej SKOK podtrzymał wcześniejszy wyrok sądu I instancji. Tym samym wyrok wcześniejszej instancji uległ uprawomocnieniu. Sprawa dotyczyła wypowiedzi Mateusza Szczurka podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych w lipcu 2015 roku. Szczurek pełniąc wtedy funkcję ministra finansów porównał funkcjonowanie kilku SKOK do piramid finansowych. Wypowiedź była pokłosiem prezentacji audytu pięciu największych kas i poważnych nieprawidłowości wykrytych w ich funkcjonowaniu.

W uzasadnieniu odrzucenia apelacji KK SKOK sąd wskazał aspekt formalny i merytoryczny. Po pierwsze Sąd podkreślił, podtrzymując uzasadnienie wyroku Sądu I instancji, że Kasa Krajowa SKOK nie może występować w imieniu pięciu Kas, których dotyczyła wypowiedź Szczurka, bo każda z nich posiada osobowość prawną. Jednocześnie sąd podkreślił, że Mateusz Szczurek nie występował jako osoba prywatna, ale reprezentował urząd ministra finansów. Z kolei w aspekcie merytorycznym sędzia orzekająca podkreślała, że były minister finansów wykazał, iż wskazane Kasy nie generowały dochodu tylko pokrywały go z pieniędzy, które do nich wpływały

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl