Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 08:15, 16.07.2024 r.

Dziennik Gazeta Prawna: Większość kontroli PANA jest zdalnych

Przedstawicielka Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego poinformowała podczas XXI Dorocznej Konferencji Audytingu, jak przebiega proces kontroli zdalnych prowadzonych prze Agencję.

Dziennik Gazeta Prawna

12 października 2020

Powołując się na wypowiedź dr Agnieszki Baklarz, dyrektor departamentu kontroli w PANA, wygłoszoną podczas XXI DKA, „Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że „Na kontrolę na odległość nie zgodziła się tylko jedna z 12 firm audytorskich badająca jednostki zaufania publicznego (np. spółki giełdowe) i 24 proc. pozostałych podmiotów audytorskich, w których były lub są prowadzone obecnie kontrole”. Jak powiedziała przedstawicielka PANA, z pierwszych wniosków z kontroli wynika, że „firmy audytorskie mają problemy z dokumentowaniem niektórych czynności”. Zdaniem dr Baklarz „Czasami w ogóle brakuje potwierdzenia, że niektóre czynności audytorskie zostały wykonane”, a często „brakuje odpowiednich dowodów, dlaczego audytor wydał taką, a nie inną opinię”.

Gazeta przypomina, że prowadzenie zdalnych kontroli w czasie epidemii (jak i w czasie zagrożenia epidemicznego) umożliwia tarcza 2.0., potrzebna na to jest jednak zgoda kontrolowanej firmy – w przypadku jej braku pozostaje tryb tradycyjny, czyli w siedzibie kontrolowanego podmiotu.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl