Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 10:54, 24.07.2024 r.

Dziennik Gazeta Prawna: Kłopoty ze sprawozdaniami skonsolidowanymi. Grupy kapitałowe już są spóźnione.

Ministerstwo Finansów przedłużyło termin na sporządzenie raportów jednostkowych za 2020 r., ale nie zrobiło tego dla sprawozdań skonsolidowanych, co sprawiło problemy grupom kapitałowym.

12 kwietnia 2021

Jak przypomina gazeta, pod koniec marca resort finansów wydłużył czas na sporządzenie raportów jednostkowych za 2020 r.. Wydłużenie terminów nie objęło jednak sprawozdań skonsolidowanych. W efekcie wydłużenia terminów wiele spółek zależnych nie przygotowało jeszcze sprawozdań (bo mają na to czas do czerwca), bez których niemożliwe jest przygotowanie sprawozdań skonsolidowanych obejmujących całą grupę. Zdaniem ekspertów przywoływanych przez „DGP”, „przedsiębiorcy zostali wprowadzeni w błąd. Resort w komunikacie nie uprzedził bowiem, że zmiany nie będą dotyczyć grup kapitałowych. Skonsolidowane sprawo zdania są tworzone na podstawie jednostkowych, a to oznacza, że i te powinny być sporządzone do końca marca”.

Zdaniem przytaczanego przez gazetę eksperta, „w praktyce jednostki zależne nie mogą skorzystać z generalnego przesunięcia terminu dla sporządzenia własnych jednostkowych sprawo zdań finansowych”.

Jak podkreśla rozmówczyni „DGP”, „Jeżeli jednostki dominujące zdecydowałyby się na konsolidację bez ostatecznych danych z raportów jednostkowych, to sporządzone sprawozdania skonsolidowane będą niewiarygodne”. Według gazety „Problem będzie też z badaniem takiego raportu”.

Cały artykuł dostępny jest na stronie https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/8137965,sprawozdanie-skonsolidowane-grupa-kapitalowa-ministerstwo-finansow.html

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl