Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:29, 22.07.2024 r.

Rzeczpospolita: Ranking Audytorów

Już po raz dwudziesty redakcja „Rzeczpospolitej” przygotowała Ranking Audytorów, przedstawiający sytuację w polskim audycie oraz sylwetki jego najważniejszych uczestników.

Rzeczpospolita

27 kwietnia 2021

Zestawienie „Rzeczpospolitej” przygotowywane jest na podstawie nadesłanych ankiet. Jak odnotowuje gazeta, niektóre firmy w rankingu zamieniły się miejscami, ale skład pierwszej dziesiątki od trzech lat jest identyczny. W tym roku na pierwszym miejscu znalazło się PwC (awansowało z drugiego miejsca). Drugie miejsce przypadło EY (awans z trzeciej pozycji). Zeszłoroczny zwycięzca, czyli KPMG, w tym roku zajął trzecią lokatę. Jak podkreśla „Rz”, rywalizacja pomiędzy EY i KPMG była bardzo zacięta, a ostatecznie o zajętym miejscu przesądziła zaledwie jedna dziesiąta punktu.

Kolejne miejsca w TOP 10 przypadły dokładnie tym samym firmom co przed rokiem: Deloitte Audyt, BDO, Grant Thornton, Grupa PKF Consult, Mazars, UHY ECA oraz HLB.

„Rzeczpospolita”, analizując nadesłane ankiety, zwraca uwagę na dwa zjawiska. Po pierwsze, „Na uwagę zasługuje tempo, w jakim firmy średniej wielkości zwiększyły swoje przychody. Gros z nich może się pochwalić dwucyfrową dynamiką”. Rośnie też zatrudnienie, chociaż nie jest to równie dynamiczny proces. „Podmioty, które uwzględniono w tegorocznym rankingu, zatrudniają w sumie niemal 13,5 tys. osób, w tym ponad 4,7 tys. w działach audytu. Rok wcześniej było to odpowiednio: 13,3 tys. oraz niespełna 4,7 tys.” Jak pisze gazeta, „wzrost jest zatem niewielki, natomiast bardziej widać go na przestrzeni kilku lat. Na przykład cztery lata temu w pozycji „zatrudnieni przy audycie" mieliśmy tylko 4 tys. osób. Aktualna sytuacja kadrowa w branży jest trudna, ponieważ liczba biegłych rewidentów w Polsce systematycznie spada i firmom coraz trudniej jest pozyskiwać specjalistów”.

Warto także odnotować inne zestawienie przygotowane przez „Rzeczpospolitą”. Jak pisze gazeta, „w branży audytorskiej nie brak firm, które prowadzą aktywną działalność charytatywną. W tegorocznej edycji rankingu wśród wyróżnionych przez „Rzeczpospolitą” są zarówno reprezentanci wielkiej czwórki, jak i mniejsi gracze. Nagrodziliśmy w sumie dziewięć firm. Są to (kolejność alfabetyczna): Biuro Rachunkowo-Podatkowe dr hab. Karol Schneider, Ecovis System Rewident, EY Polska, Firma Audytorska Interfin, HLB, Pro Audit, UHY ECA, KPMG i PwC”.

Dodatek do „Rzeczpospolitej”, poświęcony w całości Rankingowi Audytorów, można znaleźć w wersji online pod adresem.

 

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl