Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 08:22, 16.07.2024 r.

Dziennik Gazeta Prawna: W Polskim Ładzie księgowy jest jak saper

Jak wynika z ankiety dla „DGP”, biura rachunkowe obawiają się błędów, które mogłyby skutkować pozwami cywilnymi niezadowolonych klientów oraz przekonują, że brakuje im czasu i mocy przerobowych, by sprostać nowym przepisom podatkowym.

Dziennik Gazeta Prawna

28 stycznia 2022

Jak wynika z ankiety, którą na prośbę „Dziennik Gazeta Prawna” przeprowadziła Krajowa Izba Biur Rachunkowych, niemal połowa biur księgowych zwiększyła polisę OC z tytułu świadczenia usług rachunkowo-płacowych. Jest to ich forma zabezpieczenia się na wypadek błędu przy stosowaniu przepisów Polskiego Ładu. Jak pisze gazeta, „zebrane głosy pokazują, że obawa merytorycznej pomyłki w obliczu nowych przepisów jest powszechna. Jak słyszymy, Polski Ład obnażył skutki deregulacji zawodu księgowego z 2014 r. Dlatego dziś na pytanie, czy należy przyspieszyć rozmowy na temat przywrócenia kwalifikacji, ponad 56 proc. pytanych biur odpowiada twierdząco”.

Jak wyjaśnia jeden z rozmówców gazety, „nie chodzi nawet o to, by przyszły księgowy zdawał egzaminy zakończone certyfikatem, ale o samo zdefiniowanie zawodu: kim jest księgowy, jakie są jego prawa i obowiązki”. „Deregulacja sprawiła, że w branży pojawiły się podmioty, które liczyły na łatwe pieniądze. Część szybko się przeliczyła. Ale jednocześnie doszło do obniżenia poziomu usług, co dziś skutkuje kłopotami przedsiębiorców”, ocenił rozmówca gazety. Słowa te znajdują potwierdzenie w wynikach ankiety: ponad 53 proc. spytanych biur informuje, że trafiają do nich klienci „porzuceni” przez dotychczasowych księgowych.

Wskazywanym przez księgowych problemem jest niestabilność przepisów i ich zagmatwanie, które przekładają się na zwiększone ryzyko wykonywania zawodu. Obsługa klienta jest coraz trudniejsza i wymaga więcej czasu – czego efektem są m.in. podwyżki cen usług (zdecydowało się na nie 95 % ankietowanych biur).

Ankieta pokazała, że problemem dla biur rachunkowych są braki kadrowe - doświadcza ich ponad 40 proc. biur. Według „DGP” „osoby z największym stażem powoli odchodzą z zawodu, a znalezienie nowych jest czasochłonne”. Rozmówcy gazety mówią, że „Najlepiej, by zdobywali wiedzę, pracując na żywym organizmie, rozpatrując konkretne przypadki pod okiem kogoś z doświadczeniem. Staramy się, by tak było. Ale bywa, że po kilku miesiącach stażu taka osoba uznaje, że to jednak praca zbyt obciążająca, i odchodzi”.

Więcej na temat ankiety wśród księgowych można przeczytać na stronie https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/8342362,biuro-rachunkowe-pozew-cywilny-polski-lad.html

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl