Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 11:25, 24.07.2024 r.

XXI Ranking Audytorów „Rzeczypospolitej”

Ranking Audytorów „Rzeczypospolitej” już po raz XXI przedstawia listę największych firm audytorskich w Polsce.

Rzeczpospolita

25 kwietnia 2022

Na liście największych firm audytorskich przygotowanej przez „Rzeczpospolitą” panuje stabilizacja - już od czterech lat skład pierwszej dziesiątki się nie zmienia. Jak co roku, miejsca w rankingu przyznawane były na podstawie wypełnionych przez firmy audytorskie ankiet.

Podobnie jak rok temu, pozycja lidera przypadła PwC. Na miejscu drugim, z identyczną liczbą punktów, uplasowały się EY oraz KPMG, natomiast samodzielne trzecie miejsce zajęła firma Deloitte Audyt. Miejsca od 4 do 10 zajęły firmy BDO, Grant Thornton, PKF Consult, Mazars, UHY ECA, Grupa HLB oraz Moore Polska.

Jak zauważa „Rz”, audytorzy mają za sobą bardzo dobry rok i „mimo pandemicznych zawirowań udało im się wypracować łączne przychody przekraczające 4,9 mld zł, czyli o prawie 14 proc. wyższe niż rok wcześniej”. Gazeta odnotowuje, że XXI edycja rankingu „potwierdza prawidłowość, którą obserwujemy już od kilku lat: motorem wzrostu rynku są inne usługi niż badanie sprawozdań finansowych. Przychody z audytu w 2021 r. rosły wolniej niż cały rynek. Dobrze widać to w szczególności w największych firmach audytorsko-doradczych”.

Z danych „Rz” wynika, że w tzw. wielkiej czwórce „przychody z audytu stanowiły w zeszłym roku średnio jedną piątą jej łącznych przychodów (najwyższy odsetek miały KPMG i PwC). Natomiast po uwzględnieniu wszystkich podmiotów z tegorocznego rankingu odsetek ten rośnie do 62 proc., a przypadku niektórych firm wynosi nawet 100 proc. Ale dotyczy to głównie mniejszych firm audytorskich”.

Gazeta zwraca uwagę na dane dotyczące zatrudnienia w firmach audytorskich. „Podmioty, które uwzględniono w tegorocznym rankingu, zatrudniają w sumie 15,5 tys. osób, w tym niemal 5 tys. w działach audytu. Rok temu było to odpowiednio: 13,5 tys. oraz ponad 4,7 tys. Zatrudnienie w branży z roku na rok rośnie, ale liczba biegłych rewidentów systematycznie spada. Nic dziwnego, że to właśnie na aspekty kadrowe wskazują najczęściej audytorzy, zapytani o aktualne wyzwania”. Co jednak istotne, wzrost zatrudnienia w branży jest powiązany z postępującą cyfryzacją pracy audytora. „Jako branża w związku z pandemią zrobiliśmy duży krok naprzód, jeśli chodzi o cyfryzację, a współpraca biegłych rewidentów z informatykami to już codzienność. Nauczyliśmy się wykorzystywania nowych rozwiązań IT, organizacji badania na odległość i zabezpieczania danych”, powiedziała cytowana prze gazetę Barbara Misterska-Dragan, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Prezes KRBR dodała także, że audytorzy stale doskonalą swoje oprogramowania i szukają nowych rozwiązań, a przyszłością może być sztuczna inteligencja, która ułatwia i automatyzuje wiele czynności analitycznych.

Podobnie jak w poprzednich latach, redakcja „Rz” wyróżniła firmy audytorskie zaangażowane w działalność charytatywną. W kategorii „Prospołeczna firma audytorska” wyróżnione zostały (w kolejności alfabetycznej) następujące firmy: Biuro Rachunkowo-Podatkowe dr hab. Karol Schneider, Deloitte Audyt, EY Polska, Grupa HLB, UHY ECA, KKA Buchalteria, KPMG, Nexia Pro Audit oraz PwC.

Więcej o Rankingu Audytorów – na stronie rp.pl pod adresem https://www.rp.pl/wydarzenia-gospodarcze/art36140931-pwc-utrzymalo-pierwsza-pozycje

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl