Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:08, 16.07.2024 r.

Rzeczpospolita: E-inwigilacja: Wątpliwe poszukiwanie piramid

Rządowy projekt ustawy o elektronizacji urzędów publicznych został skrytykowany przez Radę Przedsiębiorczości.

Rzeczpospolita

11 lipca 2023

Jak informuje „Rzeczpospolita”, do przygotowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji projektu ustawy o elektronizacji urzędów krytycznie odniosła się Rada Przedsiębiorczości. Rada to forum współpracy przedstawicieli największych organizacji reprezentujących przedsiębiorców i pracodawców w Polsce.

Według Rady Przedsiębiorczości „Ustawa o e-administracji może stać się ustawą o e-inwigilacji polskiego biznesu”. Organizacje zrzeszone w Radzie wskazały, że raporty, które biegli rewidenci mieliby dostarczać do PANA, są materiałami o niezwykłej wrażliwości dla przedsiębiorców, „Zawierają bowiem informacje objęte tajemnicą handlową, bankową czy innych zawodów zaufania publicznego, know-how, dane kontrahentów i klientów, strategie, plany, informacje o patentach i analizy ryzyka. To w rzeczywistości często pełen obraz przedsiębiorstwa i jego najgłębszych tajemnic. Nie zgadzamy się, żeby tak poufne i niejawne dane trafiały do jednej, państwowej bazy”

Gazeta odnotowuje także, że przedsiębiorcy zauważają, że taki zbiór danych od razu zaciekawiłby cyberprzestępców oraz zarzucają też rządowi, że nie konsultował z organizacjami biznesowymi projektowanych przepisów.

„Rzeczpospolita” informuje o oświadczeniu resortu cyfryzacji, zgodnie z którym ”powodem utworzenia nowego rejestru są doświadczenia z ostatnich lat związane z największymi aferami dotyczącymi piramid finansowych”. Gazeta przytacza wypowiedź Kamila Jesionowskiego, prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów , który wyjaśnił, że „problemy z piramidami finansowymi w rodzaju Amber Gold wynikły nie tyle z winy biegłych rewidentów, ile z wadliwego działania Krajowego Rejestru Sądowego i innych organów państwa, które nie egzekwują regulacji o rachunkowości”.

Jak dodał prezes KRBR, „Argumentacja MC dowodzi, że poszukuje się uzasadnienia ewidentnie złej koncepcji. Jeśli mówimy o podniesieniu jakości danych i przeciwdziałaniu aferom, to należy przemyśleć zapisy ustawy o rachunkowości egzekwujące zapisy dotyczące badania sprawozdań finansowych”.

Artykuł opublikowany został 12.07.2023, dostępny jest również online pod adresem: https://www.rp.pl/abc-firmy/art38726171-e-inwigilacja-watpliwe-poszukiwanie-piramid

Apel Rady Przedsiębiorczości dostępny jest na stronie: https://radaprzedsiebiorczosci.org/stanowiska/apel-rady-przedsiebiorczosci-w-sprawie-wycofania-sie-z-rozwiazan-zawartych-w-projekcie-ustawy-o-zmianie-niektorych-ustaw-w-zwiazku-z-rozwojem-e-administracji/

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl