Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 08:53, 16.07.2024 r.

Dziennik Gazeta Prawna: Rząd zmodyfikuje kontrowersyjne zmiany dla audytorów

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zapowiedział modyfikacje w projekcie ustawy o e-administracji. Minister proponuje, aby akta z usług audytorskich zbierał samorząd biegłych rewidentów, a nie Polska Agencja Nadzoru Audytowego. Dostęp do tych informacji byłby uzależniony od zgody sądu. Wejście w życie zmian ma zostać odsunięte w czasie.

Dziennik Gazeta Prawna

14 lipca 2023

Redakcja podała, że przedstawiony wcześniej projekt ustawy o e-administracji wzbudził spore kontrowersje. „Małe firmy audytorskie obawiają się, że koszty nowych obowiązków mogą doprowadzić je do bankructwa. Koszty wdrożenia zmian będą ogromne. Mogą bowiem sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych, co może doprowadzić je do upadku. Z drugiej strony w jednej bazie będzie znajdowała się pełna informacja o największych tajemnicach polskich przedsiębiorców, które ci powierzają dziś wyłącznie audytorom”. Gazeta przypomniała, że pierwotne brzmienie projektu zmian zostało skrytykowane przez Radę Przedsiębiorczości.

Jak informuje „DGP”, minister Cieszyński zapewnił podczas konferencji prasowej, że resort jest gotowy na rozmowy w sprawie modyfikacji przyjętych rozwiązań. „Przede wszystkim baza akt ma być prowadzona nie przez PANA, ale przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów (samorząd zawodowy). Dostęp do informacji będzie jedynie za zgodą sądu. Ponadto zostanie przesunięty moment wejścia w życie tych zmian – tak, aby firmy audytorskie mogły się do nich przygotować”. Gazeta zaznacza, że nie padła jednak żadna konkretna data.

Jak zapowiedział minister cyfryzacji, modyfikacje w projekcie ustawy o e-administracji mają zostać wprowadzone jako autopoprawka lub już podczas prac w komisji sejmowej.

Źródło: https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/8774360,rzad-zmodyfikuje-kontrowersyjne-zmiany-dla-audytorow-news-dgp.html

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl