Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 10:32, 16.07.2024 r.

Dziennik Gazeta Prawna: Samorząd biegłych rewidentów przeciw kontrowersyjnym zmianom

Dziennik Gazeta Prawna pisze o zagrożeniach dla bezpieczeństwa obrotu w Polsce, związanych ze stworzeniem rejestru najbardziej poufnych danych organizacji i przedsiębiorstw, wskazanych w stanowisku opublikowanym przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów.

Dziennik Gazeta Prawna

20 lipca 2023

Jak przypomina gazeta, stanowisko KRBR dotyczy zmian w ustawie o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, które przewiduje projekt nowelizacji niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji. Gazeta podkreśla, że wywołujących sprzeciw samorządu przepisów nie było w pierwotnym projekcie nowelizacji - dopisano je dopiero do wersji, która trafiła do komisji prawniczej, a więc już po etapie konsultacji społecznych.

Gazeta przywołuje apel Rady Przedsiębiorczości, która wyraziła sprzeciw wobec projektu przedstawionego przez Ministerstwo Cyfryzacji. Jak informuje gazeta, w reakcji na głosy przedsiębiorców „minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zapowiedział, że wciąż jest pole do poprawek, mogą one zostać zgłoszone np. w drodze rządowej autopoprawki. Minister zaproponował, aby akta z usług audytorskich były zbierane nie przez PANA, ale przez samorząd biegłych rewidentów, a dostęp do tych informacji był możliwy tylko za zgodą sądu”.

Jak pisze gazeta, „Na razie rządowej autopoprawki nie ma, a ministerialne sugestie nie satysfakcjonują samorządu biegłych rewidentów”. Gazeta obszernie informuje czytelników o stanowisku opublikowanym 18 lipca 2023 r. przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów (można je znaleźć pod adresem: https://www.pibr.org.pl/pl/aktualnosci/1999,Stanowisko-Krajowej-Rady-Bieglych-Rewidentow-w-sprawie-zmian-do-ustawy-o-bieglych-rewidentach).

Artykuł dostępny jest w wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej” z 20.07.2023 r. Jego wersja elektroniczna dostępna jest pod adresem: https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/8856136,kontrowersyjne-zmiany-dla-audytorow-samorzad-bieglych-rewidentow-jest.html#:~:text=Kontrowersyjne%20propozycje…,90%20dni%20od%20zamknięcia%20akt.

 

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl