Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 23:17, 25.04.2024 r.

Ustawa o audycie uderzy w interesy firm

- Szykuje się rewolucja na rynku usług audytorskich. Dlaczego trzeba zmienić ustawę o biegłych rewidentach i firmach audytorskich?

SE Super Biznes

21 lutego 2017

- Nowa ustawa o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym to wymóg unijnej dyrektywy 2014/56/UE i rozporządzenia nr 537/2014 – wyjaśnia w rozmowie z Super Expressem Piotr Kamiński, wiceprezydent Pracodawców RP i dodaje – Ustawa dotyczy osób fizycznych posiadających uprawnienia biegłego rewidenta i firm audytorskich, w imieniu i na rzecz których działają biegli rewidenci, oraz systemu nadzoru państwowego i samorządowego nad ich niezależnością i jakością wykonywania przez nich zadań.

Na pytanie o zakaz świadczenia przez firmy audytorskie innych dodatkowych usług firmom audytowanym, Kamiński stwierdza, że rozporządzenie UE w rzeczywiście wprowadza szeroką listę usług zakazanych. – Unii zależało na wzmocnieniu niezależności firm audytorskich. Uznano, że prowadzenie w jednym czasie badania finansowego i wykonywanie usług doradczych może powodować problemy z niezależnością. Stąd drastyczne ograniczenia.

Na temat skrócenia czasu współpracy firm audytorskiej z jednym klientem do 5 lat, Kamiński mówi, że skrócenie tego okresu może spowodować, że dojdzie do jeszcze większej koncentracji rynku. Jego zdaniem – po zmianach rynek zostanie zabetonowany.

Wiceprezydent Pracodawców RP wypowiada się też na temat audytu łączonego. – Sam wspólny audyt jest pożądanym narzędziem na rozwiniętym rynku. Może być dobrym rozwiązaniem do łączenia sił firm audytorskich, ale pod warunkiem, że nie będzie obowiązkowy.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl