Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:05, 16.07.2024 r.

Bitcoinowcy mają płacić podatki, ale nie wiadomo, jak je wyliczyć

Ustalanie zysku i wartości umowy przy zamianie jednej kryptowaluty na drugą może być wręcz niemożliwe. Same urzędy skarbowe nie wiedzą, jak to zrobić.

Gazeta Prawna

16 kwietnia 2018

„Gazeta Prawna” pisze o wątpliwościach związanych opodatkowaniem transakcji na wirtualnych walutach. Wbrew stanowisku fiskusa wielu ekspertów uważa, że przy zamianie jednej e-waluty na inną w ogóle nie powinno być PIT. Problem jest też z określeniem wartości rynkowej dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych. Padają głosy, że transakcje na wirtualnych pieniądzach nie podlegają temu podatkowi, ale Ministerstwo Finansów jest innego zdania.

Zainteresowani liczą na dialog MF ze środowiskiem inwestorów kryptowalutowych, aby wypracować rozsądne rozwiązanie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że pracuje nad nim powołany w resorcie specjalny zespół. Ma on przygotować zmiany w przepisach. Problemem obrotu wirtualnymi pieniędzmi zajmuje się też inna grupa powołana przez premiera Mateusza Morawieckiego, w której skład wchodzą m.in. prezesi: Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisji Nadzoru Finansowego.

Cały artykuł dostępny jest w serwisie Gazety Prawnej.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl