Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 08:53, 24.06.2024 r.

Doradztwo podatkowe bez kosztowych ograniczeń

Opinie doradców podatkowych to usługi prawne. Można je odliczać od przychodu bez żadnych limitów, podobnie jak usługi księgowe i audytu finansowego – napisało Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniach opublikowanych na stronie resortu.

Gazeta Bankowa

25 kwietnia 2018

Chodzi o interpretację obowiązującego od 1 stycznia 2018 r. przepisu art. 15e ust. 1 ustawy o CIT. Limituje on możliwość odliczania od przychodu wartości usług niematerialnych, nabywanych od podmiotów powiązanych. Przepis wymienia m.in. wydatki związane z usługami doradczymi, badaniami rynku, reklamowymi, zarządzania, kontroli, przetwarzania danych, należności za licencje i patenty. Wydatki te można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów tylko do kwoty 3 mln zł rocznie. Nadwyżka jest limitowana do wysokości 5 proc. podatkowej EBITDA.

Z wyjaśnień MF wynika jednak, że to ograniczenie nie dotyczy usług doradztwa podatkowego. Według resortu nie są one bowiem usługami doradczymi, tylko prawnymi. „Charakter czynności wykonywanych przez doradców podatkowych oraz radców prawnych i adwokatów niewiele się różni” – wyjaśniło MF.

Artykuł dostępny jest w płatnej części serwisu „Gazety Prawnej”.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl