To już koniec z podatkowymi sekretami

Unijny fiskus chce wiedzieć o tegorocznych schematach optymalizacyjnych. Doradcy podatkowi, radcy prawni i adwokaci prześlą raporty o nich w sierpniu 2020 r.

Dziennik Gazeta Prawna

28 maja 2018

Przyjęta 25 maja 2018 r. przez Radę UE nowelizacja unijnej dyrektywy 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej (tzw. projekt DAC 6) wprowadza raporty o międzynarodowych optymalizacjach. Nowelizacja ma wejść w życie w lipcu 2020 r., ale poszczególne kraje członkowskie muszą przystosować do niej swoje przepisy do końca 2019 r. Pierwsze raporty, składane w 2020 r., obejmą schematy podatkowe, które powstaną już w 2018 r., gdy minie 20 dni od opublikowania dyrektywy – wyjaśnia Dominik Kaczmarski, zastępca dyrektora departamentu systemu podatkowego w Ministerstwie Finansów.

W Polsce od pewnego czasu trwają już prace nad projektem odpowiedniej ustawy. – Jesteśmy w tych pracach bardzo zaawansowani, a jedyne, co nas do tej pory wstrzymywało z publikacją projektu, to chęć uwzględnienia przepisów unijnej dyrektywy. Z całą pewnością więc nie spóźnimy się z jej wdrożeniem – zapewnia przedstawiciel MF.

Cały artykuł dostępny jest w zamkniętej części serwisu podatkowego Dziennika Gazety Prawnej.

Kompas 2.0 - jak skorzystać?

Aby skorzystać z aplikacji Kompas 2.0 zaloguj się na indywidualne konto firmy audytorskiej.

Wcześniej zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmikami instruktażowymi, które pokazują poszczególne funkcjonalności Kompas 2.0. Zobacz filmy instruktażowe

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl