Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 17:39, 12.07.2024 r.

"O czym warto wiedzieć – wpływ zmian bilansowych i podatkowych na rewizję finansową i działalność firmy audytorskiej"

Pierwsza w tym roku konferencja zorganizowana przez warszawski oddział Polskiej Izby Biegłych Rewidentów poświęcona była wpływowi zmian bilansowych i podatkowych na rewizję finansową i działalność firmy audytorskiej.

18 lutego 2022

Udział w konferencji wzięli Barbara Misterska-Dragan (prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów), Jadwiga Godlewska (prezes Regionalnego Oddziału PIBR w Warszawie), dr Agnieszka Baklarz (Dyrektor Departamentu Kontroli Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego), Agnieszka Stachniak (Przewodnicząca Komitetu Standardów Rachunkowości) oraz mecenas Kacper Sołoniewicz (adwokat i doradca podatkowy). Moderatorem konferencji była prof. Joanna Wielgórska-Leszczyńska.

Prezes KRBR swoje wystąpienie poświęciła kwestii działań podjętych przez samorząd zawodowy w minionym roku oraz planom działań na 2022 r. Przypomniała najważniejsze zmiany w przepisach i standardach, które miały miejsce w 2021 r. i to, w jaki sposób PIBR oraz KRBR przygotowały biegłych rewidentów oraz firmy audytorskie do ich wdrożenia. Zaznaczyła, że samorząd o swoich aktywnościach informuje obszernie na stronie internetowej i zachęcała do jej regularnego odwiedzania.

Mówiąc o planach na bieżący rok, Barbara Misterska-Dragan dużo uwagi poświęciła planowanemu na 1 stycznia 2023 r. terminowi wdrożenia pakietu trzech standardów z zakresu zarządzania jakością. Jak podkreśliła, nowe standardy ustanowią de facto nową koncepcję zarządzania jakością w firmie audytorskiej. Prezes KRBR zachęciła do śledzenia statusu prac nad standardami na dedykowanej stronie internetowej https://projektystandardow.pibr.org.pl/pl/lista-projektow-standardow i powiedziała, że z wielomiesięcznym wyprzedzeniem samorząd planuje szereg działań edukacyjno-informacyjnych związanych z nowymi standardami. Zaprosiła także do wzięcia udziału w konsultacjach projektów standardów.

W dalszej części swojego wystąpienia Barbara Misterska-Dragan mówiła o planach związanych z ustanowieniem roku 2022 Rokiem Biegłego Rewidenta. Jak zapowiedziała, będzie to czas dyskusji nad rolą zawodu i jak powinna wyglądać jego przyszłość. Przypomniała również, że na wrzesień 2022 r. zaplanowany został Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów, a materiały przygotowane z myślą o Zjeździe trafiły już do konsultacji społecznych.

Konferencja odbyła się 16 lutego 2022 r. w formule online. Nagranie z konferencji dostępne jest TUTAJ.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl