© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 04:43, 1.03.2021 r.
Uchwała KRBR w sprawie przyjęcia wytycznych dotyczących usługi atestacyjnej biegłego rewidenta polegającej na ocenie sprawozdania o wynagrodzeniach zarządu i rady nadzorczej spółek publicznych jest już rozpatrzona przez PANA.
Sprawozdanie roczne za 2020 rok można już składać w systemie STREFA.
Już tylko kilka dni zostało do upływu terminu na przesłanie przez każdą z firm audytorskich do PANA swojego rocznego sprawozdania za 2020 rok oraz rocznego rozliczenia opłaty z tytułu nadzoru za 2020 rok.
Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu Międzynarodowej Rady ds. Sprawozdawczości Zintegrowanej na temat raportowania zintegrowanego.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego opublikowała dokument przedstawiający polityki i procedury kontroli prowadzonych przez nadzorcę.
Przedstawiamy krótką informację na temat aktualnego stanu prawnego dotyczącego obowiązku raportowania przez emitentów w jednolitym elektronicznym formacie raportowania (ESEF).
Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego zbadali środowisko pracy polskich księgowych pod kątem wypalenia zawodowego
Przedstawiamy interpretację MF dotyczącą limitu wynagrodzenia za usługi niebędące badaniem sprawozdań finansowych świadczone dla jednostek zainteresowania publicznego.
Informujemy, że PANA na swojej stronie internetowej udostępniła elektroniczne wzory formularzy sprawozdawczych, które firmy audytorskie powinny zastosować sporządzając sprawozdanie za 2020 rok.
W liście do biegłych rewidentów prezes KRBR podsumowała ostatni kwartał minionego roku.
Udostępniamy praktyczne przykłady sprawozdań z badania sprawozdań finansowych za 2020 rok - przygotowane w oparciu o uchwałę KRBR nr 3430/52a/2019 - a także przykładowe oświadczenie kierownika jednostki.
Opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie rocznej sprawozdawczości firm audytorskich, które ma już zastosowanie do sprawozdań za 2020 rok.
IAASB przygotowała zestawienie najczęściej zadawanych pytań związanych z korzystaniem z automatycznych narzędzi i technik przy przeprowadzaniu procedur badania
IESBA przygotowała wytyczne dotyczące zasad korzystania ze wsparcia specjalistów w warunkach pandemii COVID-19.
Centrum Edukacji PIBR zaprasza wykładowców obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na spotkania dydaktyczne z autorami materiałów szkoleniowych.
Celem spotkań będzie omówienie metodyki prowadzenia zajęć w oparciu o przygotowane przez Centrum Edukacji PIBR materiały szkoleniowe.
IAASB przygotował dokument zwracający uwagę na okoliczność uwzględniania ryzyk związanych z klimatem w badaniu sprawozdań finansowych.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego uruchomiła informatyczny System Rejestracji i Ewidencji Firm Audytorskich – STREFA
Udostępniamy polską wersję językową trzeciej części przewodnika IFAC „Przeciwdziałanie praniu pieniędzy: podstawy”.
Rada Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego przyjęła Plan Działania Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego na rok 2021
Polska Agencja Nadzoru Audytowego zatrudni kontrolerów z uprawnieniami biegłego rewidenta do Departamentu Kontroli.
Z wielkim smutkiem informujemy o odejściu naszej wspaniałej Koleżanki - Marii Rzepnikowskiej.
Interpretacja MF dotycząca konsekwencji sprawozdawczych związanych z uzyskaniem od 1 stycznia 2021 r. lub od 1 maja 2021 r. statusu podatnika podatku CIT przez spółki komandytowe.
IAASB opublikował komunikat dotyczący planów opracowania odrębnego standardu do badania mniej złożonych jednostek.
Wątpliwości dotyczące oznaczenia tzw. kodem GTU_12 usług badania sprawozdań finansowych.
Rada Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej i Usług Atestacyjnych opublikowała trzy nowe standardy zarządzania jakością.
Centrum Edukacji PIBR zorganizowało spotkanie z ekspertami firmy EY poświęcone zagadnieniom inwentaryzacji przeprowadzanej zdalnie.
Rada PANA rozpatrzyła komunikat KRBR w sprawie stosowania regulacji prawnych dotyczących wynagrodzeń, w tym wynikających z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Przedstawiamy „Wskazówki dotyczące potwierdzeń zewnętrznych w warunkach badania zdalnego”.
Państwowa Komisja Wyborcza zaprasza firmy audytorskie do współpracy
Zapraszamy na webinarium z ekspertami Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej poświęcone właściwościom urzędów skarbowych.
Udostępniamy drugie zaktualizowane wydanie materiałów, które pomagają w realizacji obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (AML).
Komunikat MF i UKNF w sprawie odroczenia obowiązku stosowania ESEF.
Komitet Standardów Rachunkowości opublikował rekomendacje pt. „Sprawozdanie finansowe w czasie pandemii COVID-19”.
Przypominamy o upewnieniu się, czy zrealizowane szkolenia i samokształcenie zapewniają wywiązanie się z obowiązków.
IESBA przygotowała listę pytań i odpowiedzi istotnych w kontekście wyzwań dla etyki i niezależności wynikających z pandemii COVID-19.
Biegli rewidenci mogą przesłać propozycje tematów szkoleń, które przeprowadzi Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku działające przy Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.
Po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, biegli rewidenci i firmy audytorskie zarejestrowani w tym kraju nie będą uznawani jako zatwierdzeni w państwie UE i staną się biegłymi rewidentami i firmami audytorskimi pochodzącymi z państwa trzeciego.
Poszukujemy ekspertów do opracowania materiałów szkoleniowych z zakresu obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na 2021 rok.
Księgowi muszą identyfikować, oceniać i rozumieć ryzyka prania pieniędzy, na które są narażeni oraz je skutecznie zmniejszać
Zapraszamy do udziału w webinarium CEDUR pt. „Raportowanie okresowe emitentów - zgodność z obowiązującymi regulacjami (financial framework), w szczególności MSR/MSSF”.
Najwyższa Izba Kontroli poszukuje kandydatów na stanowiska kontrolerskie w Departamencie Strategii.
PANA udostępniła opracowanie pt. „Planowanie badania ryzyka oszustwa w okresie pandemii COVID-19”.
Kończy się trzyletni okres rozliczeniowy obligatoryjnego doskonalenia zawodowego
PIBR rozmawia z ZBP i przedstawicielami banków o ustandaryzowaniu potwierdzeń bankowych.
Ministerstwo Finansów podało wysokość opłaty za rozpatrzenie wniosku o wpis na listę firm audytorskich w 2021 r.
Tematem kolejnej części analizy Kodeksu etyki IESBA jest rola księgowego i jego oczekiwane nastawienie mentalne.
Opublikowane zostało obwieszczenie w sprawie stawki procentowej opłat z tytułu nadzoru wnoszonych przez firmy audytorskie na 2021 rok.
Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bożeny Lisieckiej-Zając
Zachęcamy biegłych rewidentów do przesyłania opisów dylematów etycznych, z którymi zetknęli się w swojej praktyce zawodowej.
Kolejna część analizy kodeksu IESBA poświęcona jest naciskom na naruszenie przez księgowego podstawowych zasad.
Udostępniamy interpretację przepisów prawa dotyczących nieważności badania zawartych w art. 66 ust. 6 ustawy o rachunkowości.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego opublikowała zestawienie komentarzy oraz opracowań artykułów dotyczących badania sprawozdania finansowego w obliczu pandemii.
Zapraszamy na konferencję dla dyrektorów finansowych CFO Strategy & Innovation Summit 2020
Lubelska Fundacja Rozwoju zaprasza do współpracy biegłych rewidentów posiadających doświadczenie w zakresie wykonania kontroli projektów/przedsięwzięć dofinansowywanych ze środków publicznych/UE realizowanych przez przedsiębiorców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
KNF poinformowała o stanowisku ESMA w sprawie priorytetów nadzorczych dla raportów okresowych emitentów za rok 2020.
Weszła w życie uchwała w sprawie Krajowego Standardu Badania 540 (Zmienionego) – „Badanie szacunków księgowych i powiązanych ujawnień” oraz zmian do innych krajowych standardów.
Zapraszamy do udziału w webinarium CEDUR pt. „Cyberbezpieczeństwo w sektorze banków i ubezpieczycieli”.
Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów wzięła udział w XVI Konferencji Zawodowo – Naukowej „Rachunkowość i audyt w czasach pandemii”
Pierwsza część przewodnika „Przeciwdziałanie praniu pieniędzy: podstawowe informacje”.
III kwartał 2020 r. był dla biegłych rewidentów i samorządu momentem oddechu i przygotowania do dalszego funkcjonowania w COVID-owej rzeczywistości.
Zachęcamy do obejrzenia nagrań wystąpień ekspertów oraz 3 sesji tematycznych, które wypełniły program XXI Dorocznej Konferencji Audytingu
Zapraszamy do udziału w webinarium CEDUR pt. „ESEF – nowe obowiązki związane ze sprawozdawczością w Jednolitym Europejskim Formacie Raportowania”.
Zmarł w dniu 26 października 2020 r., w wieku 88 lat.
KRBR zaprasza do udzielenia odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące kwestii etycznych w powiązaniu z rozwojem technologicznym, postawione przez IESBA.
Nadszedł czas na dokonanie wyboru firmy audytorskiej i podpisanie umowy o badanie sprawozdania finansowego za 2020 rok.
Już po raz piętnasty nagrody w konkursie The Best Annual Report trafiły do firm przygotowujących raporty roczne o największej wartości użytkowej dla akcjonariuszy i inwestorów
Zapraszamy do wypełnienia ankiety przygotowanej przez Komitet Standardów Rachunkowości, dotyczącej ewidencji zdarzeń wynikających z pandemii oraz sporządzenia sprawozdania finansowego za 2020 rok.
KRBR udostępnia polską wersję językową opracowania IESBA i APESB zatytułowanego: „Stosowanie założeń koncepcyjnych Kodeksu w okolicznościach COVID-19: scenariusze w ramach usług podatkowych oraz usług związanych z wyceną.”
Kolejna część analizy kodeksu etyki IESBA dotyczy reagowania na naruszenie przepisów prawa i regulacji w przypadku zawodowych księgowych wykonujących wolny zawód.
Przeszło tysiąc osób wzięło udział w XXI Dorocznej Konferencji Auditingu, po raz pierwszy w historii cyklu zorganizowanej w formule zdalnej. Kilkunastu ekspertów Polskiej Izby Biegłych Rewidentów oraz gości, w tym kierownictwo Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, dyskutowało na temat „Szans i wyzwań dla Firm Audytorskich i samorządu zawodowego w dobie kryzysu gospodarczego”.
IAASB opublikowała materiały dotyczące badania sprawozdania finansowego przeprowadzanego przy użyciu automatycznych narzędzi i technik.
IAASB opublikowała informacje dotyczące prac związanych ze zmianą MSB 500 „Dowody badania”.
IAASB rozpoczęła konsultacje dotyczące tematyki oszustw i kontynuacji działalności w badaniu sprawozdań finansowych.
W połowie października mija termin przekazania Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego opłaty za nadzór za trzeci i czwarty kwartał 2020 r.
15 października 2020 r. upływa termin przekazania do PANA informacji o prognozowanych do osiągnięcia w 2020 oraz 2021 roku przychodów z tytułu usług atestacyjnych i pokrewnych wykonywanych zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu.
Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów wzięła udział w webinarze poświęconym zagadnieniom związanym z podnoszeniem kwalifikacji pracowników sektora finansowego oraz wyzwaniami stawianymi przez zmiany technologiczne i pandemię COVID-19.
W imieniu IAASB zapraszamy do wysłuchania kolejnej dyskusji poświęconej oszustwom, kontynuacji działalności i sprawozdawczości z badania.
Kolejna część analizy kodeksu etycznego IESBA poświęcona jest obowiązkom spoczywającym na księgowym, który styka się z sytuacją łamania przepisów.
Ministerstwo Finansów wyjaśniło, jak należy rozumieć niektóre zapisy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu w kontekście wykonywania zawodu przez biegłych rewidentów.
Informujemy o organizowanym przez IFAC i ACCA drugim dorocznym wydarzeniu w ramach tygodnia klimatycznego na temat: „Tworzenie wartości w sytuacji kryzysowej: Odzyskiwanie, odporność i przejście na Net-Zero”.
Nowy przepis ustawy o ofercie publicznej wprowadził obowiązek sporządzenia rocznego sprawozdania o wynagrodzeniach zarządu i rady nadzorczej oraz poddania tego sprawozdania ocenie biegłego rewidenta.
Prezes KRBR omawiała z przedstawicielem CIMA obszary współpracy pomiędzy organizacjami.
XXI edycja najważniejszego wydarzenia samorządu biegłych rewidentów odbędzie się pod hasłem „Szanse i wyzwania dla Firm Audytorskich i samorządu zawodowego w dobie kryzysu gospodarczego”.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów objęła patronat nad konferencją, której tematem są wyzwania etyczne stojące przed biegłymi rewidentami w czasach pandemii COVID-19.
Zapraszamy do wzięcia udziału w konsultacjach IASB związanych z pracami nad standardem MSSF dla MŚP.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów objęła patronat nad konferencją organizowaną przez Regionalny Oddział PIBR w Warszawie.
Siódma część analizy Kodeksu etyki IESBA poświęcona jest zachętom
W imieniu IAASB zapraszamy do wysłuchania serii dyskusji poświęconych oszustwom w erze cyfrowej
IFAC udostępnił materiały związane z webinariami dotyczącymi badania w dobie COVID-19.
PIBR w imieniu IAASB zaprasza do wypełnienia ankiety dotyczącej doświadczeń w stosowaniu zmienionych standardów związanych z nową sprawozdawczością z badania
PIBR zaktualizowała przykłady raportów z przeglądu śródrocznego sprawozdania finansowego z uwzględnieniem wymogów KSP 2410.
Z końcem sierpnia 2020 r. mija termin na dostosowanie Systemów Wewnętrznej Kontroli Jakości do zmian w ustawie o biegłych rewidentach
PIBR przygotowała miniprzewodnik, który przybliża udostępnioną przez Ministerstwo Finansów aplikację, podpowiada, jak podpisać, a także jak zweryfikować e-sprawozdanie finansowe z wykorzystaniem bezpłatnych narzędzi dostępnych w Internecie.
KRBR udostępnia przetłumaczony na język polski kolejny alert IAASB dotyczący przeglądu śródrocznych informacji finansowych w świetle pandemii Covid-19.
19 sierpnia 2020 r. został opublikowany tekst jednolity ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.
Podobnie jak we wcześniejszym okresie, w II kwartale 2020 r. pandemia koronawirusa nadal wywierała przemożny wpływ na działalność samorządu.
Zapraszamy na drugie webinarium na temat projektu zmienionego standardu MSB 600 (Z) dotyczącego badania skonsolidowanych sprawozdań finansowych.
PANA przygotowała nowe wersje załączników do wykazu dokumentów i informacji związanych z zaplanowaniem kontroli.
KRBR udostępnia polską wersję językową kolejnego alertu IAASB omawiającego badanie szacunków księgowych w związku z Covid-19.
Udostępniamy drugie wydanie opracowania dotyczącego RODO ze zmienionym załącznikiem nr 7.
Przypominamy, że z końcem lipca mija termin przekazania Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego opłaty za nadzór za drugi kwartał 2020 r.
PIBR udostępnia tłumaczenie na język angielski ujednoliconego tekstu ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, opracowanego na podstawie: t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1421 i 1571: tekst ujednolicony oraz tekst ujednolicony ze wskazaniem zmian.
Kolejna część analizy kodeksu etyki IESBA dotyczy konfliktu interesów.
Ministerstwo Finansów dokonało interpretacji zapisów ustawy o rachunkowości w sprawie zamknięcia ksiąg rachunkowych i roku obrotowego oraz kontynuacji działalności.
CE PIBR zaprasza do udziału w szkoleniu: Bezpieczeństwo informatyczne firmy audytorskiej i elektroniczne dowody badania. Program szkolenia jest efektem rekomendacji PANA wskazującej na szczególne znaczenie zagadnień związanych z przeprowadzaniem badania w sposób zdalny.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego opublikowała wykaz dokumentów i informacji związanych z zaplanowaniem kontroli.
Centrum Edukacji PIBR zaprasza wykładowców obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na spotkania dydaktyczne z autorami materiałów szkoleniowych.
IAASB opublikował dwa nowe alerty dotyczące badania szacunków księgowych oraz przeglądu śródrocznych informacji finansowych.
Generalny Inspektor Informacji Finansowej przekazał pismo przypominające biegłym rewidentom o wybranych obowiązkach wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego opublikowała roczny plan kontroli (2020-2021) firm audytorskich
KRBR udostępnia treść pisma Ministerstwa Finansów z wyjaśnieniami dotyczącymi interpretacji zapisów znowelizowanej ustawy o biegłych rewidentach.
Przedstawiciele PANA, KRBR oraz firm audytorskich wzięli udział w konferencji poświęconej tematyce pracy zdalnej w firmach audytorskich
Informujemy o zaplanowanej przez IFAC serii webinariów pt. „Praktyczne wskazówki dotyczące jakości badania w środowisku pandemicznym - planowanie, przeprowadzenie badania, sprawozdawczość biegłego rewidenta i spojrzenie w przyszłość”.
PANA przedstawiła skrót wytycznych ICAEW dotyczących procesu inwentaryzacji w przypadku badania prowadzonego w sposób zdalny oraz swój komentarz na ten temat.
KRBR udostępnia polską wersję językową kolejnego alertu IAASB omawiającego sprawozdawczość biegłego rewidenta w obecnie zmieniającym się otoczeniu w związku z Covid-19.
KRBR udostępnia polską wersję językową kolejnego alertu IAASB omawiającego badanie kontynuacji działalności w zmieniającym się środowisku wynikającym z wpływu Covid-19 oraz przygotowaną przez IFAC listę kontrolną dla małych jednostek gospodarczych.
Biegłą Rewident, wieloletniego kontrolera Krajowej Komisji Nadzoru.
KRBR udostępnia polską wersję językową alertu IAASB omawiającego kwestie dotyczące uwzględniania w badaniu sprawozdań finansowych późniejszych zdarzeń wynikających z wpływu COVID-19.
Księgowi odgrywają kluczową rolę w uzyskaniu wsparcia finansowego, niestety wciąż borykają się z kiepskimi i wciąż zmienianymi przepisami – to kluczowe wnioski z badania LEXOMETR Prawno-Gospodarczy
KRBR zachęca do zgłaszania uwag do projektu zmian MSB 600 dotyczącego badania skonsolidowanych sprawozdań oraz zaprasza na poświęcone tej tematyce webinarium.
KRBR zachęca do zgłaszania uwag do projektu wytycznych IAASB związanych ze świadczeniem usług atestacyjnych dotyczących rozszerzonej sprawozdawczości zewnętrznej oraz zaprasza na webinarium poświęcone tej tematyce.
Rada Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej i Usług Atestacyjnych opublikowała alerty poświęcone kontynuacji działalności, późniejszym zdarzeniom oraz sprawozdawczości z badania.
Znamy już odpowiedź na pytanie, czy można wykonać usługi atestacyjne i pokrewne zgodnie ze standardami innymi niż krajowe standardy wykonywania zawodu.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia, jak uchylenie przepisu art. 134 ust. 1 ustawy o biegłych rewidentach wpływa na rotację firmy audytorskiej badającej sprawozdanie finansowe JZP.
Zapraszamy na szkolenie: ESEF- nowy standard raportowania obligatoryjnego emitentów. Kolejny termin szkolenia już 9 lipca br.
Analiza kodeksu IESBA - Część 4: Założenia koncepcyjne - Krok 3, Reakcja na zagrożenie.
Zapraszamy do udziału w badaniu na temat wpływu koronawirusa na branżę księgowo-podatkową.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego przedstawiła schemat procesu przeprowadzania kontroli zdalnej.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego opublikowała instrukcję bezpiecznego przesyłu dokumentów drogą elektroniczną.
Biegli rewidenci z regionalnego oddziału PIBR w Poznaniu wzięli udział w spotkaniu online z prezes KRBR.
W dzienniku ustaw z dnia 17 kwietnia 2020 r., poz. 695, została opublikowana ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Rozwiązania przyjęte w tej ustawie dotyczą bezpośrednio firm audytorskich.
Przedstawiamy alert Rady Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej i Usług Atestacyjnych (ang. skrót IAASB) wskazujący obszary wymagające szczególnej uwagi w zmieniającym się środowisku badania sprawozdań finansowych w związku z pandemią COVID-19.
Ministerstwo Finansów opublikowało informacje dotyczące realizacji obowiązku sporządzenia rocznych sprawozdań finansowych.
Najważniejszym zagadnieniem, z którym samorząd musiał się mierzyć w pierwszych trzech miesiącach 2020, była epidemia koronawirusa
KRBR przedstawia wskazówki związane z badaniem kontynuacji działalności w warunkach pandemii koronawirusa.
Jak przypomina Polska Agencja Nadzoru Audytowego, 30 kwietnia mija termin na publikację sprawozdania i przekazywania informacji do organu nadzorującego dla firm audytorskich, których rok obrotowy zakończył się 31 grudnia 2019 r. Dotyczy to firm audytorskich wykonujących badania ustawowe jednostek interesu publicznego.
Analiza kodeksu IESBA - Część 3: Założenia koncepcyjne - Krok 2, Ocena zagrożeń
Przypominamy, że od 2020 r. firmy audytorskie wnoszą opłaty z tytułu nadzoru wyłącznie do Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.
Przypominamy, że z dniem 30 kwietnia mija termin zapłaty opłaty za nadzór za pierwszy kwartał 2020 r.
PIBR udostępnia opracowanie, które pomoże w realizacji obowiązków wynikających z RODO i ustawy o biegłych rewidentach.
Podjęliśmy działania, w celu zminimalizowania ryzyka zarażenia i przenoszenia koronawirusa SARS-Cov-2.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów apeluje do resortu finansów w kwestii odpowiedzialności kierowników jednostek za przygotowanie sprawozdań finansowych
Polska Izba Biegłych Rewidentów objęła patronat honorowy nad konferencją „Raportowanie ESG”
W związku ze zmianą zapisów ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 z późn. zm.), w nowo dodanych art. 15 zzr. i art. 15 zzs., określone zostały zasady dotyczące m.in. biegu terminów przewidzianych przepisami prawa administracyjnego oraz biegu terminów procesowych w postępowaniach administracyjnych.
Analiza kodeksu IESBA - Część 2: Założenia koncepcyjne
PIBR udostępnia materiały, które pomogą w realizacji obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (AML).
Rozporządzenie ministra finansów odraczające termin składania sprawozdań finansowych weszło w życie.
Ministerstwo Rozwoju zwraca się do firm o pomoc w zwalczaniu COVID-19.
Oficjalny komunikat Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego oraz stanowisko Komitetu Europejskich Organizacji Nadzoru Audytowego ( KEON ) w sprawie wpływu pandemii COVID-19 na badania sprawozdań finansowych.
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów wydłużającego termin na sporządzenie sprawozdania finansowego za 2019.
Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, w drodze rozporządzenia obowiązki związane ze sporządzaniem sprawozdań finansowych zostaną odroczone.
Udostępniamy nowe opracowanie pt. „System Wewnętrznej Kontroli Jakości (SWKJ) – wymogi wynikające ze zmiany ustawy o biegłych rewidentach”.
PIBR przedstawia zestaw wskazówek dotyczących badania sprawozdań finansowych za 2019 rok w związku z zagrożeniem koronawirusem SARS-Cov-2.
KRBR postuluje odroczenie określonych przepisami prawa terminów na sporządzenie rozliczeń i deklaracji podatkowych, a także sporządzenie i zatwierdzenie sprawozdań finansowych.
Apel Krajowej Rady Biegłych Rewidentów w kwestii zagrożenia koronawirusem SARS-Cov-2
Stanowisko prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego (PANA) obejmie Marcin Obroniecki
Zgodnie z art. 40 ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw:
Dostępny już jest nowy Alert specjalny poświęcony badaniu sprawozdania finansowego za 2019 rok.
Praktyczne przykłady sprawozdań z badania przygotowane w oparciu o uchwałę KRBR nr 3430/52a/2019 są już dostępne w „Wyszukiwarce standardów”.
To historyczne porozumienie ma na celu rozwijanie kompetencji specjalistów świadczących usługi audytorskie i doradcze w Polsce oraz podnoszenie ich kwalifikacji zawodowych, aby potrafili w pełni wykorzystać potencjał nowych technologii oraz mogli rozwinąć skrzydła w erze cyfrowej, budując w ten sposób przyszłość finansów w naszym kraju. Zobacz relację.
W listopadzie 2019 r. IFAC wydał materiał objaśniający do kodeksu etyki IESBA zatytułowany „Analiza kodeksu IESBA – część 1: pięć podstawowych zasad.”
Firmy audytorskie rozliczają się z opłaty z tytułu nadzoru zgodnie z zasadami obowiązującymi w 2019 r.
Roczne rozliczenie opłat z tytułu nadzoru należy złożyć do końca lutego 2020 r.
Bezpłatne webinaria dotyczące weryfikacji sprawozdań składanych do Komisji Europejskiej w sprawie F-gazów.
Państwowa Komisja Wyborcza zaprasza firmy audytorskie do współpracy dotyczącej informacji finansowych partii politycznych, sprawozdań partii politycznych o źródłach pozyskania środków finansowych oraz o poniesionych wydatkach a także sprawozdań finansowych komitetów wyborczych.
P11 za 2019 r. firmy audytorskie przekazują zarówno do PANA jak i PIBR.
W ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (ang. Anti-Money Laundering, AML) biegły rewident jest wymieniony jako jedna z instytucji obowiązanych.
Od 1 stycznia 2020 r. do badania lub przeglądu sprawozdania finansowego sporządzonego za dowolny okres zastosowanie ma jeden, najnowszy pakiet krajowych standardów badania lub odpowiednio krajowych standardów przeglądu.
Na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i zbliżający się 2020 rok życzymy Państwu: radości, uśmiechu, spełnienia i sukcesów oraz pokoju w sercu!
KRBR zdecydowała się przedstawić swój pogląd na temat wątpliwości związanych z interpretacją wybranych zmienionych przepisów ustawy o biegłych rewidentach oraz terminów wejścia ich w życie.
W listopadzie br. Portugalski Instytut Biegłych Rewidentów (Ordem dos Revisores Oficiais de Contas – OROC) dołączył do inicjatywy Common Content Project przyjmując status członka stowarzyszonego. Jest to już 16 instytut zawodowy z Unii Europejskiej, który wszedł w skład członków CCP.
Komisja Nadzoru Audytowego uważa, iż zasadnym jest, aby do badania sprawozdań finansowych jednostek, których papiery wartościowe notowane są na rynkach NewConnect i Catalyst miał zastosowanie KSB 701.
25-27 listopada odbyła się XX Doroczna Konferencja Audytingu przeprowadzona pod hasłem „Biegły rewident w świetle zmian. Etyka, regulacja, digitalizacja”.
Pod koniec listopada zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów oraz obwieszczenie Ministra Finansów związane z opłatą za nadzór.
5 grudnia odbyła się konferencja zamykająca 17 lat funkcjonowania KKN.
Zakończyła się XX Doroczna Konferencja Audytingu przeprowadzona pod hasłem „Biegły rewident w świetle zmian. Etyka, regulacja, digitalizacja”. Jubileuszowa edycja była okazją do wymiany poglądów i doświadczeń między przedstawicielami środowiska oraz do przedstawienia planów samorządu na najbliższy rok.
KRBR przyjęła komunikat w sprawie przykładowej umowy o badanie.
W dniach 25-27 listopada br. w Jachrance k. Warszawy odbędzie się Jubileuszowa XX DKA Zapraszamy do śledzenia bieżących aktualności.
Już tylko do 19 listopada można zgłosić udział w Jubileuszowej XX Dorocznej Konferencji Audytingu.
Agnieszka Wujek, członek KRBR, wzięła udział w kolejnej edycji kieleckiego forum.
Umożliwiliśmy wzięcie udziału tylko w jednym, drugim dniu jubileuszowej XX Dorocznej Konferencji Audytingu.
20 października 2019 r. minął termin przekazania do KNA informacji o prognozowanych do osiągnięcia w 2019 i 2020 roku przychodach z tytułu usług atestacyjnych i pokrewnych wykonywanych zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu.
Udział w drugim dniu XX Dorocznej Konferencji Audytingu zaliczy 8 godzin szkolenia, w ramach obligatoryjnego doskonalenia zawodowego.
20 października 2019 r. minął termin przekazania do KNA informacji o prognozowanych do osiągnięcia w 2019 i 2020 roku przychodach z tytułu usług atestacyjnych i pokrewnych wykonywanych zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu.
UODO udzielił odpowiedzi na pytanie, czy w świetle przepisów RODO firmy audytorskie i biegli rewidenci są „administratorami” czy też „podmiotami przetwarzającymi”.
Zbliżające się miesiące to czas intensywnej pracy i przygotowań do nadchodzącego roku. Nie unikną tego również firmy audytorskie i związane z nimi instytucje. Podczas listopadowej konferencji przedstawiciele Polskiej Izby Biegłych Rewidentów odniosą się do zmian zachodzących w polskiej legislacji i stojących przed audytorami wyzwań.
Wszyscy członkowie PIBR i kandydaci na biegłych rewidentów, którzy zdali 10 egzaminów, mogą skorzystać ze specjalnej oferty rozpoczęcia kwalifikacji ACCA:
Już tylko miesiąc dzieli nas od XX Dorocznej Konferencji Audytingu 2019., nt. „Biegły rewident w świetle zmian. Etyka, regulacja, digitalizacja”.
Jednostki organizujące szkolenia w ramach obligatoryjnego doskonalenia zawodowego dla biegłych rewidentów zapraszamy do zapoznania się z Wytycznymi organizacyjno-metodycznymi na 2020 rok. Opracowanie wydała Komisja ds. szkoleń.
Wykaz obowiązków biegłych rewidentów i firm audytorskich wynikających z nowej ustawy
Zmiany do ustawy o biegłych rewidentach
Centrum Edukacji PIBR zaprasza wykładowców obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na spotkania dydaktyczne z autorami materiałów szkoleniowych.
W kierunku etyki globalnej: apel i narzędzie. Głos z SGH
(An Appeal for Global Ethics Framework and a Tool-Kit for Ethics Self-Assessment)
KNA poinformowała o udostępnieniu elektronicznego formularza, który można wykorzystać do przesłania informacji o przychodach z tytułu usług atestacyjnych oraz usług pokrewnych wykonywanych zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu, prognozowanych do osiągnięcia w latach 2019 i 2020.
Wnioski o przyznanie medalu powinny zostać dostarczone do PIBR do dnia 19 października 2019 roku. Wręczenie medali jest planowane podczas XX Dorocznej Konferencji Audytingu.
20 października 2019 r. upływa termin przekazania do KNA informacji o prognozowanych do osiągnięcia w 2019 i 2020 roku przychodach z tytułu usług atestacyjnych i pokrewnych wykonywanych zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu.
Polska Izba Biegłych Rewidentów, jako jeden z partnerów, zaprasza na Asian-Pacific Conference on International Accounting Issues, w dniach 13-16 października w Hotelu Sheraton w Warszawie.
Od czasu udostępnienia przykładowej umowy o badanie ustawowe miało miejsce wiele zmian w przepisach prawa i regulacjach.
Od dzisiaj w profilu kandydata na stronie PIBR dostępny jest czytnik e-sprawozdań.
Biegłą Rewident, wieloletniego wizytatora i kontrolera Krajowej Komisji Nadzoru.
Tekst ujednolicony ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym jest już dostępny na stronie PIBR.
Dostosowaliśmy e-Czytnik elektronicznych sprawozdań finansowych do zaktualizowanych struktur logicznych udostępnionych w BIP.
Weszła w życie nowa uchwała KRBR w sprawie krajowych standardów przeglądu, krajowych standardów usług atestacyjnych innych niż badanie i przegląd oraz krajowych standardów usług pokrewnych.
Państwowa Komisja Wyborcza szuka wykonawców badań sprawozdań finansowych komitetów wyborczych.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia w jakiej formie powinny zostać sporządzone śródroczne skrócone sprawozdania finansowe emitentów stosujących polskie standardy rachunkowości.
Polska Izba Biegłych Rewidentów zaprasza do rejestracji na najważniejsze, coroczne wydarzenie poświęcone zmianom zachodzącym w otoczeniu rynkowym i legislacyjnym, które wiążą się z wyzwaniami i możliwościami stojącymi przed biegłymi rewidentami.
pt. „Odpowiedzialność zarządów i rad nadzorczych za rachunkowość banków spółdzielczych”,
30 września 2019 r. mija ustawowy termin podania do KRBR prognozowanych przychodów z rewizji finansowej w nie-JZP
PIBR poszukuje firmy audytorskiej celem wykonania usługi badania sprawozdań finansowych PIBR za lata 2019-2021 (rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym).
Uchwała wprowadzająca nowy Kodeks weszła w życie. Zasady etyki znajdą zastosowanie do czynności podjętych od 1 stycznia 2020 r.
Czy dany podmiot musi raportować na potrzeby statystyki bilansu płatniczego? NBP przygotował prosty sprawdzian.
W dniu dzisiejszym 23 sierpnia br. pożegnaliśmy naszego kolegę Śp. Antoniego Kwasiborskiego.
W dniu 21 sierpnia opublikowano ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. z 2019 r. poz. 1571. Ustawa wchodzi w życie z dniem 5 września br.
W dniu 7 sierpnia 2019 r. Komisja Nadzoru Audytowego zatwierdziła uchwałę KRBR nr 99/2/2019 z 2 lipca 2019 r. w sprawie zakresu tematycznego obligatoryjnego doskonalenia zawodowego dla biegłych rewidentów w 2020 r.
Informujemy, że w dniu 7 sierpnia 2019 r. Komisja Nadzoru Audytowego zatwierdziła uchwały IX Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów nr 46/2019 i 47/2019 z dnia 12 czerwca 2019 r. w sprawie zmiany statutu Polskiej Izby Biegłych Rewidentów.
Seminarium „Kalkulacja współczynnika wypłacalności w SKOK – aspekty praktyczne dla biegłych rewidentów” odbędzie się już 28 sierpnia 2019 r.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów powołała nową dyrektor Centrum Edukacji PIBR.
KRBR powołała do komisji przedstawicieli regionalnych oddziałów.
Do 12 września można nadsyłać komentarze i wypełnić ankietę dotyczącą stosowania MSB w mniej złożonych podmiotach.
1 sierpnia 2019 r. Prezydent RP podpisał Ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw.
Informujemy, iż Departament Rachunkowości i Rewizji Finansowej Ministerstwa Finansów ogłosił nabór na stanowisko pracy w Departamencie. Nabór obejmuje stanowisko pracy dla: radcy prawnego w Wieloosobowym Stanowisku Pracy ds. Obsługi Prawnej KNA.
KNA zatwierdziła Krajowy Standard Usług Pokrewnych 4401 PL „Uzgodnione procedury wykonywane w związku z transakcjami papierami wartościowymi wymagającymi sporządzenia prospektu”.
Posłowie przyjęli część poprawek Senatu, w tym wydłużenie okresu przygotowawczego dla firm audytorskich do 31 sierpnia 2020 r.
12 lipca 2019 r. Senat przyjął wraz z poprawkami nowelizację ustawy.
Informujemy, że na stronie internetowej Izby udostępniono projekt protokołu z przebiegu obrad IX Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów, który obradował w dniach 10-12 czerwca 2019 r.
Firmy audytorskie zyskają więcej czasu na przygotowanie się do zmian w ustawie o biegłych rewidentach.
Projekt nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach został 4 lipca przyjęty przez Sejm.
Projekt zmiany ustawy o biegłych rewidentach był tematem obrad sejmowej Komisji Finansów Publicznych
KNA opublikowała następujące informacje, kierowane do biegłych rewidentów oraz firm audytorskich:
Samorząd biegłych rewidentów ma nowe władze i strategię działania, a także między innymi zmieniony statut.
Delegaci IX Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów wybrali władze samorządu.
W poniedziałek rozpoczyna się IX KZBR. Będziemy go relacjonować na stronie www PIBR i w mediach społecznościowych.
W dniu 8 czerwca br. KRBR zatwierdziła sprawozdanie finansowe samorządu za 2018 r. Jego treść znajduje się w panelu dostępnym po zalogowaniu się.
W e-Bibliotece dostępne jest tłumaczenie Ramowych założeń zapewnienia jakości badania.
Rada Międzynarodowych Standardów Etyki dla Księgowych zaprasza na krótkie szkolenie o elektronicznej wersji nowego kodeksu etyki.
28 maja Krzysztof Burnos, prezes KRBR, oraz przedstawiciele firm audytorskich spotkali się z reprezentantami Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.
W Warszawie już po raz dziewiętnasty spotkali się prezesi izb biegłych rewidentów z Czech, Słowacji, Węgier i Polski.
KNA opublikowała następujące informacje, kierowane do biegłych rewidentów oraz firm audytorskich:
Na stronie internetowej Sejmu RP poinformowano, że w dniu 12 czerwca br. na posiedzeniu Sejmu RP odbędzie się pierwsze czytanie projektu zmiany ustawy o biegłych rewidentach... (druk otrzymał nr 3481).
W dniu 30 maja 2019 r. projekt nowelizacji ustawy o biegłych rewidentów trafił do Sejmu RP
MF wyjaśnia, jaki dokument kończy badanie sprawozdania finansowego za lata obrotowe rozpoczynające się przed 17 czerwca 2016 r.
Na stronie PIBR dostępne są dwa nowe i pięć zaktualizowanych Alertów dotyczących standardów sprawozdawczości z badania.
IAASB prosi o opinie na temat propozycji zmian w międzynarodowych standardach zarządzania jakością.
Także w profilu firmy audytorskiej na stronie PIBR dostępny jest już czytnik e-sprawozdań.
Już jutro w Krakowie rozpoczyna się XV Międzynarodowy Kongres MBA. Partnerami wydarzenia są PIBR i Centrum Edukacji PIBR.
Komisja Nadzoru Audytowego zatwierdziła zmianę uchwały w sprawie krajowych standardów badania oraz rozpatrzyła związany z tym komunikat.
Na posiedzeniu we wtorek 14 maja 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach przedłożony przez Ministra Finansów. Kolejnym etapem będą prace parlamentarne.
Informujemy, iż Ministerstwo Finansów poszukuje kandydatek/kandydatów na stanowisko głównego specjalisty w Wieloosobowym Stanowisku Pracy do Spraw Obsługi Prawnej Komisji Nadzoru Audytowego.
Polskojęzyczna wersja zmienionego Międzynarodowego Standardu Edukacyjnego 7, Obligatoryjne doskonalenie zawodowe, jest już dostępna na stronie PIBR.
IAASB zbiera opinie na temat skalowalności stosowania MSB
Państwowa Komisja Wyborcza szuka wykonawców badań sprawozdań finansowych komitetów wyborczych.
Centrum Edukacji PIBR zaprasza wykładowców obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na spotkania dydaktyczne z autorami materiałów szkoleniowych.
Resort przyjął zaproszenie do współpracy, w której wykorzystywane będą praktyczne doświadczenia biegłych rewidentów.
Informujemy, że w dniu dzisiejszym udostępniono komplet materiałów zjazdowych.
W zestawie znajdują się m.in. projekty uchwał dotyczących zmiany statutu PIBR, zmiany podstawowych zasad gospodarki finansowej PIBR, zmiany zasad ustalania składek członkowskich biegłych rewidentów, projekt programu działania samorządu w kadencji 2019-2023 oraz propozycja długoterminowej strategii działania PIBR, jak również sprawozdania organów z kadencji 2015-2019.
Udostępnione przez PIBR narzędzie doskonale trafiło w potrzeby biegłych rewidentów.
W e-Bibliotece można już zapoznać się z „Przeglądem 2018” Europejskiej Grupy Doradczej ds. Sprawozdawczości Finansowej.
PIBR udostępnił biegłym rewidentom pięć nowych formularzy dostępnych online.
W dniach 13-14 maja br. w Poznaniu odbędzie się Forum Podatkowe 2019, organizowane przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych, którego patronem wspierającym jest Regionalny Oddział Polskiej Izby Biegłych Rewidentów w Poznaniu. Drugiego dnia Forum gospodarzem panelu w bloku "Ekonomia" jest Regionalny Oddział Izby w Poznaniu.
KNA zatwierdziła uchwałę KRBR w sprawie krajowych standardów badania oraz innych dokumentów
KNA opublikowała następujące informacje, kierowane do biegłych rewidentów oraz firm audytorskich:
RCL poinformowało, że do projektu ustawy wpłynęły opinie oraz stanowiska z MSZ, RCL, Centrum Analiz Strategicznych KPRM oraz UOKiK.
Informujemy, że w dniu 16 kwietnia br. KRBR podjęła uchwałę ws. akceptacji i włączenia do materiałów zjazdowych pozostałych projektów dokumentów na IX Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów. Są to projekty uchwał dotyczących: zmiany statutu PIBR, programu działania samorządu w kadencji 2019-2023 oraz długoterminowej strategii działania PIBR. Materiał jest efektem prac poszczególnych komisji KRBR m.in. na podstawie uwag wnoszonych przez biegłych rewidentów.
Rodzinnych i smacznych, spokojnych i radosnych oraz zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych życzy Państwu Krzysztof Burnos, prezes KRBR oraz cała Krajowa Rada Biegłych Rewidentów.
Ministerstwo Finansów opublikowało kolejny zestaw odpowiedzi na pytania dotyczące e-sprawozdawczości.
RCL poinformowało o posiedzeniach Komisji Prawniczej w sprawie projektu zmiany ustawy.
Na stronie PIBR można już zapoznać się z nowymi alertami poświęconymi standardom raportowania za 2018 r.
W panelu biegłego rewidenta można zapoznać się z rocznymi raportami KRBR, KRD, KSD, KKN i KKR.
KNA opublikowała następujące informacje, kierowane do biegłych rewidentów oraz firm audytorskich:
W panelu dostępnym wyłącznie dla biegłych rewidentów można zapoznać się ze sprawozdaniem finansowym za 2018 r. sporządzonym zgodnie z wymogiem ustawy o rachunkowości do dnia 31.03.2019 r.
Sporządzając sprawozdanie z badania należy pamiętać o zmienionych wymogach.
Ministerstwo Finansów opublikowało kolejne wyjaśnienia dotyczące sporządzenia i podpisania e-sprawozdań finansowych.
Na warszawskiej giełdzie odbyła się po raz czwarty konferencja Raportowanie niefinansowe w Polsce – tym razem pod hasłem „Wyzwania komunikacji z inwestorami”.
Podczas konferencji „Jaka edukacja przyszłości?” wyróżniono te regionalne oddziały, w których największy odsetek biegłych rewidentów spełnił obowiązki szkoleniowe w 2018 r.
Już po raz czwarty odbyła się konferencja poświęcona nowoczesnemu doskonaleniu zawodowemu – nie tylko biegłych rewidentów.
Informujemy, że w dniu 12 marca br. KRBR podjęła uchwałę ws. akceptacji i włączenia do materiałów zjazdowych części projektów dokumentów na IX Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów. Są to projekty uchwał dotyczących: porządku i regulaminu obrad IX KZBR, zmian do podstawowych zasad gospodarki finansowej Izby oraz zmian do zasad ustalania składek członkowskich. Materiał jest efektem prac poszczególnych komisji KRBR m.in. na podstawie uwag wnoszonych przez biegłych rewidentów.
Accountancy Europe opublikowało raport o obowiązkowym audycie małych i średnich przedsiębiorstw w kontekście dyrektywy księgowej z 2013 r.
Ministerstwo Finansów opublikowało kolejny zestaw wyjaśnień dotyczących e-sprawozdań finansowych.
W celu zapoznania się z nowym wydaniem Kodeksu etyki, Komisja ds. etyki Krajowej Rady Biegłych Rewidentów udostępnia tłumaczenie Międzynarodowego kodeksu etyki zawodowych księgowych (w tym Międzynarodowe standardy niezależności), przyjętego przez Radę Międzynarodowych Standardów Etycznych dla Księgowych (IESBA) działającą w strukturze IFAC.
11 marca 2019 r. w Ministerstwie Finansów odbyła się konferencja podsumowująca wypełnienie przez spółki obowiązku raportowania rozszerzonych informacji niefinansowych.
IESBA zaprasza na dwa webinaria poświęcone znowelizowanemu kodeksowi etyki, który wchodzi w życie w czerwcu 2019 r.
Startuje ogólnopolski cykl kongresów dyrektorów finansowych oraz XIV edycja konkursu o tytuł Dyrektor Finansowy Roku. PIBR jest partnerem tych wydarzeń.
W dniach 27-29 marca 2019 r. odbędzie się XX Międzynarodowa Konferencja „Zarządzanie Finansami”, której PIBR jest partnerem.
Informujemy, iż Ministerstwo Finansów poszukuje kandydatek/kandydatów na stanowisko głównego specjalisty do spraw rewizji finansowej w Departamencie Rachunkowości i Rewizji Finansowej.
KNA opublikowała następujące informacje, kierowane do biegłych rewidentów oraz firm audytorskich:
W sprawozdaniu z badania sprawozdań finansowych jednostek, których papiery wartościowe są notowane na rynkach NewConnect i Catalyst należy zamieścić opis kluczowych spraw badania zgodnie z wymogami KSB 701.
Wszystkie informacje dotyczące e-sprawozdawczości zgromadziliśmy w nowej sekcji „e-Sprawozdawczość”, wydzielonej na stronie internetowej.
KNA zatwierdziła uchwałę KRBR, przyjmującą trzy standardy badania zmienione przez IAASB.
Publikujemy kolejne odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ – Frequently Asked Questions).
Już 11 marca MF zaprasza na konferencję podsumowującą pierwszy rok obowiązku raportowania rozszerzonych informacji niefinansowych.
Komisja KRBR ds. szkoleń udostępniła broszurę poświęconą obligatoryjnemu doskonaleniu zawodowemu w roku 2019.
Informujemy, iż Ministerstwo Finansów poszukuje kandydatek/kandydatów na stanowisko głównego specjalisty do spraw rewizji finansowej w Wydziale Wdrażania Polityki Nadzorczej Departamentu Rachunkowości i Rewizji Finansowej.
Biegli rewidenci mogą już skorzystać z najnowszego Alertu poświęconego badaniu sprawozdania finansowego za 2018 rok
W poszczególnych regionalnych oddziałach PIBR odbywają się Walne Zgromadzenia. Poniżej znajdą Państwo wyniki wszystkich zakończonych głosowań.
IFRS Foundation opublikowała raport poświęcony lepszej komunikacji w sprawozdawczości finansowej.
IFAC przygotował zestaw odpowiedzi na najważniejsze pytania, jakie w kontekście raportowania zintegrowanego zadają krajowe organizacje profesji księgowej.
Rzeczpospolita opublikowała zapis debaty, w której wzięli udział przedstawiciele KRBR i KKN, MF oraz instytucji i organizacji będących interesariuszami audytu.
Miejsca, terminy i godziny rozpoczęcia Walnych Zgromadzeń w regionalnych oddziałach PIBR, a także osoby wybrane do organów na kadencję 2019-2023. Wszystko w jednym miejscu.
DGP opublikowała zapis debaty pomiędzy przedstawicielami PIBR, Ministerstwa Finansów i interesariuszy audytu.
KNA opublikowała następujące informacje, kierowane do biegłych rewidentów oraz firm audytorskich:
W połowie stycznia informowaliśmy o zmianie formuły dotychczasowych „Konsultacji PIBR”. Na stronie PIBR można już zapoznać się z pierwszymi poradami opracowanymi w formie zbioru odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ – Frequently Asked Questions).
Informujemy, iż Ministerstwo Finansów poszukuje kandydatek/kandydatów na stanowisko radcy prawnego do obsługi prawnej Komisji Nadzoru Audytowego w w Wieloosobowym Stanowisku Pracy do Spraw Obsługi Prawnej Komisji Nadzoru Audytowego w Departamencie Rachunkowości i Rewizji Finansowej.
W dniu 29 marca 2019 r. Wielka Brytania opuści Unię Europejską (UE) i - w rozumieniu ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach... - stanie się "państwem trzecim" (możliwy jest również scenariusz, iż w przyszłym porozumieniu o wzajemnych stosunkach między UE i Wielką Brytanią zostaną przyjęte odmienne postanowienia, ale na chwilę obecną tak się nie stało). Może to spowodować określone implikacje dla części firm znajdujących się na liście firm audytorskich prowadzonej przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów. Zgodnie bowiem z art. 46 ustawy, firmy audytorskie - w zależności od formy prawnej, w jakiej są prowadzone - muszą spełniać określone wymogi dotyczące udziału właścicielskiego, składu organu zarządzającego oraz - o ile organ występuje - nadzorczego. Niespełnianie tych wymogów wiąże się z obowiązkiem dla KRBR skreślenia z listy takiej firmy (art. 61 ust. 1 pkt 4 ustawy).
Polska Izba Biegłych Rewidentów zaprasza do wzięcia udziału w konkursie ofert na obsługę techniczną IX Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów organizowanego przez PIBR. Konkurs nie jest przetargiem rozumianym w sensie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1986).
Wzorem ostatniego roku, KRBR ujawnia informacje na temat wynagrodzeń wypłaconych osobom wchodzącym w skład organów PIBR VIII kadencji w 2018 r. Dotychczas wykazano informacje za lata 2015, 2016 i 2017.
Dotychczas Biuro PIBR indywidualnie odpowiadało na poszczególne pytania zgłaszane przez biegłych rewidentów za pomocą formularza „Konsultacje PIBR”.
Do 4 lutego br. można przesyłać propozycje do programu działania Polskiej Izby Biegłych Rewidentów na kolejną kadencję oraz sugestie zmian w statucie PIBR, podstawowych zasadach gospodarki finansowej PIBR oraz zasadach ustalania składek członkowskich biegłych rewidentów.
Dziś od godziny 14:00 po zalogowaniu się na profil biegłego rewidenta można już korzystać z pierwszej wersji czytnika e-sprawozdań.
Informujemy, iż Ministerstwo Finansów poszukuje kandydatek/kandydatów na stanowisko głównego specjalisty do spraw rewizji finansowej w Wydziale Wdrażania Polityki Nadzorczej Departamentu Rachunkowości i Rewizji Finansowej.
W e-Bibliotece można już zapoznać się z broszurą „Biegły rewident – Zawód z perspektywą”.
Dobiegają końca prace nad dostępną dla wszystkich biegłych aplikacją, pozwalającą wygodnie odczytywać sprawozdania finansowe w formacie XML.
1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy dotyczące informowania o schematach podatkowych.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów 18 grudnia 2018 r. podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Usług Pokrewnych 4401PL.
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt objaśnień do przepisów, które dotyczą wprowadzenia do polskiego porządku prawnego obowiązku raportowania schematów podatkowych.
Rekomendacja dotyczy roli biegłych rewidentów w procesie nadzoru nad bankami i spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi.
Wypełnij ankietę online: wyraź swoją opinię.
Każdy biegły rewident zobowiązany jest utrzymywać i doskonalić swoje kompetencje zawodowe. Zgodnie z obowiązującą ustawą z 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, obligatoryjne doskonalenie zawodowego odbywa się w ramach szkoleń przeprowadzanych przez PIBR lub jednostki uprawnione (szkolenia obligatoryjne). W pewnym zakresie może także odbywać się w ramach samokształcenia.
KNA opublikowała kolejne informacje kierowane do biegłych rewidentów oraz firm audytorskich:
Komisja Nadzoru Audytowego nie zakwestionowała uchwały KRBR w sprawie wysokości stawki procentowej opłaty z tytułu nadzoru w 2019 r.
W Święta, ale i na cały nadchodzący rok 2019 życzymy Państwu przede wszystkim radości i spokoju ducha. Niech czas rodzinnych spotkań będzie także okazją do ważnych rozmów i tak potrzebnego odpoczynku.
Projekt nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach zawiera wiele niepokojących rozwiązań. Jednym z najważniejszych jest zlikwidowanie Krajowej Komisji Nadzoru, a także radykalne ograniczenie samorządowego sądownictwa dyscyplinarnego. Wdrożenie tej regulacji byłoby niekonstytucyjnym zmniejszeniem kompetencji samorządu zawodowego z negatywnymi skutkami dla większości firm audytorskich, indywidualnych biegłych rewidentów, a także podmiotów badanych. Nadzór straci funkcję prewencyjną, wzrosną koszty audytu, a firmy audytorskie świadczące usługi niezastrzeżone dla biegłych rewidentów będą działały w warunkach nierównej konkurencji z innymi podmiotami.
Zakończyła się XIII edycja konkursu Verba Veritatis, w którym nagradzane są najlepsze prace akademickie poświęcone zagadnieniom etyki biznesu.
KNA opublikowała kolejne informacje kierowane do biegłych rewidentów oraz firm audytorskich:
W serwisie YT dostępny jest zapis debaty oksfordzkiej kończącej tegoroczną Konferencję Audytingu.
Firmy audytorskie nie muszą przesyłać sprawozdań P11 w wersji papierowej – wystarczy wypełnić formularz na indywidualnym koncie FA na pibr.org.pl
Z e-Biblioteki można już ściągnąć kolejny numer biuletynu Komisji Biegłych Sądowych przy PIBR.
KRBR zniosła doroczny termin składania zgłoszeń do postępowania kwalifikacyjnego na biegłego rewidenta.
Rządowe Centrum Legislacji upubliczniło swoje uwagi do projektu nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach.
KRBR zdecydowała, że składka członkowska w 2019 r. będzie wynosiła 480 zł (w podstawowej wysokości) oraz 20 zł (w obniżonej wysokości).
W przypadku opłaty za wpis na listę firm audytorskich opłata nie uległa zmianie i wynosi 2.000 zł.
Resort finansów podzielił zdanie Ministerstwa Sprawiedliwości, że decydujące znaczenie ma data sporządzania sprawozdania finansowego.
Powoli zbliżamy się do końca 2018 r., a tym samym do końca pierwszego roku w trzyletnim okresie rozliczeniowym w zakresie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego.
W dniu 30 listopada br. RCL opublikowało stanowiska zgłoszone w ramach konsultacji publicznych do projektu zmiany ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.
The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) przygotowało dla PIBR specjalną ofertę zdobycia kwalifikacji ACCA.
26 listopada br. MF powołał nowy skład Komitetu Standardów Rachunkowości na trzyletnią kadencję.
Zbliża się termin złożenia opinii biegłego rewidenta potwierdzającej prawidłowość wyliczenia współczynnika zużycia energii elektrycznej.
Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku, działające w ramach UKNF, zaprasza na seminarium dla audytorów i emitentów.
Informujemy, że Komitet Standardów Rachunkowości (KSR) przekazał do publicznej dyskusji projekt stanowiska w sprawie rozrachunków z kontrahentami - wraz z zaproszeniem do zgłaszania uwag i komentarzy do tego projektu w terminie do dnia 31 stycznia 2019 r.
Informujemy, iż Ministerstwo Finansów poszukuje ekspertów do realizacji zadań w charakterze kontrolera przy przeprowadzaniu kontroli KNA.
Fundacja Standardów Raportowania przeanalizowała pierwsze obowiązkowe raporty na temat informacji niefinansowych.
MF pyta sporządzających i odbiorców raportów niefinansowych o efekty nowych przepisów.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów przekazała Ministerstwu Finansów swoje stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach.
KNA opublikowała komunikaty, kierowane do biegłych rewidentów oraz firm audytorskich, dotyczące:
W siedzibie GPW odbyła się konferencja „Sprawozdawczość finansowa firm – wzrost wiarygodności dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego”.
W siedzibie GPW z udziałem władz samorządu i pod patronatem PIBR odbył się finał konkursu Best Annual Report.
Podpis elektroniczny musi być złożony w dacie sporządzenia sprawozdania z badania
Resorty finansów i sprawiedliwości opublikowały najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące elektronicznych sprawozdań finansowych.
Do 7 listopada można zgłaszać uwagi do opublikowanego dziś projektu nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach.
Informujemy, że Komitet Standardów Rachunkowości (KSR) przekazał do publicznej dyskusji projekt stanowiska dotyczącego ujęcia, wyceny i prezentacji gruntów przekazanych w użytkowanie wieczyste w sprawozdaniach finansowych jednostek samorządu terytorialnego, a także w sprawie przekształcenia prawa wieczystego użytkowania tych gruntów w prawo własności - wraz z zaproszeniem do zgłaszania uwag do tego projektu w terminie do dnia 12 listopada 2018 r.
Kolejne rozszerzenie ochrony jest już dostępne.
Zasłużeni dla samorządu biegłych rewidentów otrzymali Medale PIBR.
Na otwarcie DKA samorząd biegłych rewidentów usłyszał od Przewodniczącego KNA pochwały - i kilka słów krytyki.
W związku z informacjami Ministerstwa Finansów o rozpoczętych pracach nad zmianą ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, zwracamy się z prośbą o zgłaszanie propozycji zmian wynikających z problemów praktycznego stosowania tej ustawy.
Celem poprawy komunikacji samorządu z otoczeniem, w tym środowiskiem biegłych rewidentów, w dniu 16 października br. KRBR zdecydowała się na zmianę zarówno składu, jak i zadań Komisji ds komunikacji.
Polska Izba Biegłych Rewidentów zaprasza do wzięcia udziału w konkursie ofert na wynajem sal w celu przeprowadzenia egzaminów dla kandydatów na biegłych rewidentów.
Już tylko do środy 17 X można zgłosić udział w XIX Dorocznej Konferencji Audytingu.
Na stronie PIBR jest już dostępna wersja demonstracyjna aplikacji Kompas 2.0, wspierającej prowadzenie badań zgodnie z MSB.
Komisja Nadzoru Audytowego nie zakwestionowała uchwały KRBR w sprawie wysokości stawki procentowej opłaty z tytułu nadzoru w 2018 r.
Szefowe finansów Cyfrowego Polsatu i Parker Poland zdobyli tytuły Dyrektora Finansowego Roku. PIBR był patronem konkursu.
Do 9 października br. można zgłosić swoją kandydaturę do nowej kadencji KSR.
Komisja Nadzoru Audytowego przekazała swoje uwagi do niektórych uchwał Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów.
IFAC zaprasza na szkolenie online poświęcone roli analizy danych w dzisiejszej profesji księgowej.
Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów odbędzie się w dniach 10-12 czerwca 2019 r.
Udział w Dorocznej Konferencji Audytingu zaliczy 16 godzin szkolenia, w tym osiem godzin szkolenia w ramach obligatoryjnego doskonalenia zawodowego oraz osiem godzin samokształcenia.
KRBR wprowadziła zmiany w przykładach umowy o przeprowadzenie badania i umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
W części serwisu dla biegłych rewidentów zamieszczono list trzech Członków KRBR dotyczący polityki komunikacyjnej Rady, wraz z odpowiedzią Prezesa KRBR.
Ze strony KAS można już ściągnąć struktury logiczne sprawozdań finansowych.
Przypominamy, że 30 września 2018 r. mija ustawowy termin podania prognozowanych przychodów z rewizji finansowej w nie-JZP
Masz kłopot z zalogowaniem na indywidualne konto firmy audytorskiej? Zapoznaj się z instrukcją.
Z tego filmu dowiesz się jak założyć pierwsze badanie w aplikacji.
Bezpłatne narzędzie wspomagające badanie zgodne z MSB jest już dostępne na stronie PIBR.
Kolejna impreza z cyklu Open Eyes Economy on Tour odbędzie się już w najbliższy piątek. Wśród panelistów są także członkowie KRBR.
Tylko do 23 września w hotelu „Warszawianka”, w którym odbywa się Doroczna Konferencja Audytingu, zarezerwowana jest pula pokoi dla uczestników DKA.
Komisja Nadzoru Audytowego rozpoczyna realizację planu kontroli 2018/2019 i prosi firmy audytorskie o przygotowanie niezbędnych dokumentów.
W dniu 11 października 2018 r. Komisja Nadzoru Audytowego (KNA) organizuje konferencję pt. Sprawozdawczość finansowa firm - wzrost wiarygodności dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Konferencja odbędzie się w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w Sali Notowań.
Informujemy, iż Minister Finansów ogłosił nabór na specjalistów do przygotowania opinii o społeczno-gospodarczej potrzebie włączenia następujących kwalifikacji rynkowych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji:
Komisja Nadzoru Audytowego wydała komunikat na temat swoich działań w zakresie czynności rewizji finansowej wykonanych na rzecz GetBack S.A.
Na prowadzone na SGH pod patronatem PIBR studia podyplomowe „Raport Zintegrowany” można uzyskać dofinansowanie.
Jeszcze do 17 września można głosować w konkursie Raporty Społeczne. PIBR jest patronem wydarzenia.
Kancelaria premiera opublikowała ramowe założenia ministerialnego projektu zmiany ustawy o biegłych rewidentach, powołującego nową instytucję nadzorczą.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów zadecydowała o obniżeniu opłaty za uczestnictwo w Dorocznej Konferencji Audytingu dla biegłych rewidentów seniorów.
Najwyższa Izba Kontroli przyjrzy się przepisom o podatku dochodowych od osób prawnych. W ramach tej kontroli rozpoczęła konsultacje wśród praktyków.
Już 27 września odbędzie się w Bydgoszczy konferencja „Ekonomia wartości – Wycena nieuchwytnego”, będąca częścią cyklu Open Eyes Economy Summit.
30 września 2018 r. mija ustawowy termin podania prognozowanych przychodów z rewizji finansowej w nie-JZP
Od 1 października niektóre sprawozdania z badania będą wymagały od biegłych rewidentów posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Już we wrześniu biegli rewidenci zyskają dostęp do Kompasu 2.0 - opracowanej na zlecenie PIBR aplikacji wspierającej prowadzenie badań zgodnie z MSB.
Podczas Dorocznej Konferencji Audytingu zapraszamy na spotkanie z Kompasem 2.0 – aplikacją wspierającą prowadzenie badań zgodnie z MSB.
Przybliżamy tematykę sesji plenarnych DKA.
MF zapowiada powstanie instytucji kontrolnej na wzór KNF.
PIBR zakończyła tłumaczenie międzynarodowych standardów badania 800, 805, 810
IAASB proponuje zmiany do kolejnego MSB w ramach realizacji strategii na lata 2015 - 2019
Dostępne jest już przygotowane przez IFAC czwarte wydanie „Przewodnika stosowania Międzynarodowych Standardów Badania w badaniu małych i średnich jednostek”.
KRBR 31 lipca przyjęła komunikat w sprawie opracowania przykładowych raportów z przeglądu śródrocznego sprawozdania finansowego z uwzględnieniem wymogów KSP 2410.
5 regionalnych oddziałów otrzyma wyróżnienia za dobre wyniki szkoleniowe.
Komisja Nadzoru Audytowego poinformowała, że organizowana przez nią doroczna konferencja odbędzie się 11 października 2018 r. w Warszawie.
Paweł Gruza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, przesłał do samorządów zawodowych związanych z doradztwem podatkowym pismo na temat Dyrektywy DAC 6.
Ministerstwo Finansów pyta o efekty deregulacji usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Poszukujemy ekspertów do stworzenia i opracowania materiałów szkoleniowych z zakresu obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na 2019 rok.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów podjęła w dniu 3 lipca br. uchwałę w sprawie wysokości stawki procentowej opłaty z tytułu nadzoru w 2018 r. - wskazując na stawkę 1,43% rocznych przychodów osiągniętych w 2018 r. z tytułu wykonywania czynności rewizji finansowej w jednostkach innych niż jednostki zainteresowania publicznego.
Informujemy, że na stronie internetowej Izby udostępniono projekt protokołu z przebiegu obrad Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów, który obradował w dniach 18-19 czerwca 2018 r.
Resort finansów konsultuje projekt rozporządzenia wprowadzający obowiązkowe badania sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego.
DKA 2018: nowe profile ryzyka, komunikacja z klientem, systemy kontroli jakości, konsolidacje na rynku. Zostało już mniej niż 100 dni!
MF rozpoczyna konsultacje struktur logicznych e-sprawozdań finansowych.
Dostępne są już urzędowe objaśnienia, jak rozliczać się z kontrahentami w systemie podzielonej płatności.
W związku z nadzorem sprawowanym przez Komisję Nadzoru Audytowego nad działalnością m.in. firm audytorskich, KNA prosi o informacje od firm audytorskich dotyczące w szczególności osiągniętych w 2017 r. i prognozowanych na 2018 r. przychodów w podziale na rodzaje świadczonych usług. Informacje te powinny zostać przesłane do PIBR, która ma za zadanie je dostarczyć do KNA w zagregowanej formie.
Komisja Europejska konsultuje planowane zmiany w regulacji sprawozdawczości publicznej oraz bada spójność aktualnych rozwiązań.
Już po raz trzeci komisja ds. szkoleń wyróżniła regionalne oddziały, w których największy odsetek biegłych rewidentów wykonał obowiązki szkoleniowe.
Kongres zorganizowała w maju Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego. Tematem tegorocznej, czternastej edycji były „Lokalne zasoby biznesowe, a globalna działalność firm". Po raz pierwszy partnerem wydarzenia była Polska Izba Biegłych Rewidentów oraz Centrum Edukacji PIBR.
Dostępna jest już treść uchwał podjętych przez Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów w dniach 18-19 czerwca 2018 r., dotyczących:
W ramach wczesnych konsultacji PIBR przesłał MF propozycje zmian w ustawie o rachunkowości.
Z głębokim żalem informujemy, że w środę 27 czerwca br. zmarł Albin Bombik, biegły rewident, wieloletni prezes Regionalnej Rady Biegłych Rewidentów w Warszawie.
Resort wydał kolejną interpretację w sprawie zawartości sprawozdania z badania
Podczas Nadzwyczajnego Zjazdu Biegłych Rewidentów w dniach 18-19 czerwca 2018 r. Delegaci przyjęli zmienione zasady gospodarki finansowej Samorządu. W efekcie wszystkie koszty przedsięwzięć, które nie mają bezpośredniego związku z realizacją przez samorząd zadań, o których mowa w art. 25 ust. 2 ustawy (ustanawianie standardów zawodowych oraz zasad etyki a także kontrola ich przestrzegania), będą wymagały uchwały Krajowego Zjazdu w ramach programu działania Izby. Konieczne będzie również wskazanie źródeł ich finansowania.
Komisja ds. szkoleń udostępniła komplet materiałów związanych z obligatoryjnym doskonaleniem zawodowym w roku 2018.
Accountancy Europe opublikowała raport poświęcony nowym rozwiązaniom podatkowym.
Ministerstwo Finansów przedstawiło zmodyfikowany projekt Nowej Ordynacji Podatkowej.
PIBR prezentuje opinię prawną dotyczącą możliwości opracowywania przez firmy audytorskie procedur związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu oraz z ochroną danych osobowych.
19 czerwca zakończył się Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów.
W Warszawie spotykają się delegaci z całej Polski, aby dyskutować o dostosowaniu regulacji samorządowych do nowej ustawy o biegłych rewidentach.
Sprawozdanie finansowe PIBR otrzymało opinię bez zastrzeżeń i zostało zatwierdzone przez KRBR.
Ministerstwo Finansów nie zalicza subfunduszy do JZP, ale ich badania ustawowe i przeglądy to usługi świadczone na rzecz JZP.
Resort wyjaśnia, że biegły rewident powinien zaopiniować każde sprawozdanie z działalności, którego obowiązek sporządzenia wynika z przepisów prawa.
Nowa, uwzględniająca przepisy RODO wersja przykładowej umowy o przeprowadzenie badania jest już dostępna na stronie PIBR.
Trwa rekrutacja na roczne studia podyplomowe „Raport Zintegrowany” w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej
Informujemy, iż Departament Rachunkowości i Rewizji Finansowej Ministerstwa Finansów kontynuuje nabór na stanowiska pracy w Departamencie. Nabór obejmuje stanowisko w Wydziale Wdrażania Polityki Nadzorczej Departamentu.
Firmy audytorskie ujęte w planie kontroli Krajowej Komisji Nadzoru na 2018 r. mają do końca czerwca 2018 r. czas, by wypełnić ankietę KKN niezbędną dla przeprowadzenia kontroli. Formularze dostępne są na stronie PIBR – w wersjach dla firm prowadzonych jednoosobowo oraz pozostałych.
Informujemy, iż Ministerstwo Finansów poszukuje kandydatek/kandydatów na stanowisko głównego specjalisty do spraw rewizji finansowej w Wydziale Kontroli Jakości Wykonywania Zawodu Biegłego Rewidenta w Departamencie Rachunkowości i Rewizji Finansowej.
Na stronie PIBR dostępny jest już projekt nowego standardu dla usług due dilligence i wydawania listów poświadczających, wykonywanych w związku z prospektem emisyjnym JZP.
W Warszawie 21 maja 2018 roku w Sali Konferencyjnej Centrum Kopernika odbyła się konferencja „Wartość etyki zawodowej biegłego rewidenta dla interesariuszy sprawozdań finansowych”. Inicjatorem Konferencji była Komisja Etyki Polskiej Izby Biegłych Rewidentów uzyskując akceptację Krajowej Rady PIBR. Konferencja zgromadziła 160 uczestników, biegłych rewidentów oraz członków organizacji – sygnatariuszy Koalicji na rzecz Etyki w Biznesie.
Na specjalnym posiedzeniu KRBR przyjęła projekty dokumentów komisji Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów.
Resort finansów prosi o zgłaszanie propozycji i komentarzy, które pomogą w opracowaniu zmian do ustawy o rachunkowości.
W odpowiedzi na zapytanie PIBR otrzymała stanowisko Ministerstwa Finansów dotyczące zakresu informacji jakie powinny być zawarte w sprawozdaniu z badania w przypadku odmowy wydania opinii.
W Szczecinie odbyły się uzupełniające wybory do Rady Regionalnego Oddziału PIBR.
W Szczecinie odbyła się kolejna konferencja z cyklu Open Eyes Economy Summit on Tour – tym razem pod hasłem „Wartości niematerialne w rozwoju firmy”. Organizatorami wydarzenia były Regionalny Oddział PIBR w Szczecinie, Instytut Audytorów Wewnętrznych IIA Polska, Fundacja GAP oraz Uniwersytet Szczeciński.
Dokładnie za tydzień, 25 maja 2018 r. wchodzi w życie RODO – rozporządzenie o ochronie danych osobowych (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679). W związku z tym prowadzimy aktualizację przetwarzanych przez PIBR danych osobowych.
PIBR otrzymał z resortu finansów wyjaśnienie dotyczące powoływania się na ustawę w sprawozdaniu z badania.
W Łodzi odbyła się konferencja „Granice optymalizacji”, organizowana wspólnie przez Regionalny Oddział Polskiej Izby Biegłych Rewidentów w Łodzi i łódzki oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Resort finansów zamieścił na swojej stronie wyjaśnienia dotyczące ograniczenia wysokości kosztów uzyskania przychodów ponoszonych na nabycie określonych usług niematerialnych i praw.
KNF zaprasza biegłych rewidentów na bezpłatne seminarium.
W informacji, która ukazała się na stronie PIBR po kwietniowym posiedzeniu Rady, nie dość precyzyjnie oddano przebieg dyskusji o deficycie budżetowym w 2018 r.
Rozpoczynają się konsultacje projektu zmian statutu Polskiej Izby Biegłych Rewidentów.
Jak „zaksięgować” etyczność? Na czym polega wartość niezależności? Gdzie spotykają się etyka biznesu z etyką zawodową biegłych rewidentów? O tym już 21 maja dyskutować będą biegli rewidenci, czołowi menedżerowie największych polskich przedsiębiorstw, przedstawiciele rynku kapitałowego, naukowcy i inni eksperci.
Podczas posiedzenia Krajowej Rady Biegłych Rewidentów 8 maja przedstawiony został list grupy członków KRBR dotyczący opublikowanej na stronie PIBR informacji o ostatnim, kwietniowym posiedzeniu Rady.
Rozpoczynają się konsultacje projektu uchwały zjazdowej w sprawie zmiany podstawowych zasad gospodarki finansowej PIBR.
Regionalny Oddział PIBR w Szczecinie zaprasza na konferencję „Wartości niematerialne w rozwoju firmy” - jedno z seminariów towarzyszących listopadowemu Open Eyes Economy Summit.
Już 9 maja odbędzie się w Łodzi konferencja „Granice optymalizacji”, organizowana wspólnie przez łódzkie oddziały PIBR i Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Komisja Egzaminacyjna i Polska Izba Biegłych Rewidentów rozpoczynają nabór do postępowania kwalifikacyjnego na biegłego rewidenta. Przyjmowanie zgłoszeń potrwa do 31 lipca 2018 r.
Z uwagi na prace Krajowej Rady nad przyjęciem planu finansowego PIBR na 2018 r. nie ustalono jeszcze wskaźnika opłaty rocznej z tytułu nadzoru na 2018 r. Informujemy, że w związku z tym brak zapłaty zaliczki opłaty za I kwartał w przewidzianym uchwałą KRBR terminie do dnia 30 kwietnia br. nie będzie się wiązać dla firm audytorskich z żadnymi sankcjami ani naliczaniem odsetek.
Na posiedzeniu Rady 10 kwietnia 2018 r. zadecydowano o dodaniu do tematyki czerwcowego Zjazdu kwestii znaczącego podniesienia składki członkowskiej.
Szef Krajowej Administracji Skarbowej zwraca uwagę na schemat optymalizacyjny oparty na zaliczeniu do kosztów niezamortyzowanej wartości znaku towarowego.
KSR chce wesprzeć samorządy lokalne w ujmowaniu w ewidencji i sprawozdawczości gruntów przekazanych w użytkowanie wieczyste.
Accountancy Europe opublikowało rozwinięcie swojego raportu z 2015 r. Polska wersja jest już dostępna w e-Bibliotece.
IFAC po raz kolejny zaprasza przedstawicieli małych i średnich firm audytorskich do udziału w ankiecie na temat rynku MŚP.
Wyróżnienie Digital Finance Award, przyznawane w ramach konkursu Dyrektor Finansowy Roku, honoruje firmy, które w procesie zarządzania finansami stawiają na innowacyjność i wykorzystanie technologicznych rozwiązań
O prestiżowy tytuł przez pięć miesięcy walczyło ponad 400 osób z całej Polski.
Szkoły wyższe przygotowują studentów do życia w świecie, który nie istnieje. Tę odważną tezę stawiają organizatorzy konferencji Konkurencyjna Edukacja pt. „Uczelnia Idea. Cyfrowa Transformacja” i zapraszają do dyskusji przedstawicieli środowisk naukowych oraz praktyków biznesu.
Wykaz wskazuje na 80 firm audytorskich, które przeprowadziły badania ustawowe na rzecz jednostek zainteresowania publicznego (JZP) i jest dostępny tutaj.
Informujemy, iż Ministerstwo Finansów poszukuje kandydatek/kandydatów na stanowisko głównego specjalisty do spraw rewizji finansowej w Wydziale Kontroli Jakości Wykonywania Zawodu Biegłego Rewidenta w Departamencie Rachunkowości i Rewizji Finansowej.
PIBR otrzymał opinię prawną w sprawie możliwości wydawania prokuraturze (ma to również odniesienie do sądu) dokumentacji związanej z czynnościami rewizji finansowej.
Centrum Edukacji PIBR zaprasza wykładowców obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na spotkania dydaktyczne z autorami materiałów szkoleniowych.
Komisja Biegłych Sądowych przy PIBR wydała właśnie pierwszy numer swojego biuletynu.
Ciepłych, rodzinnych Świąt Wielkanocnych życzy Państwu Krzysztof Burnos, prezes KRBR oraz cała Krajowa Rada Biegłych Rewidentów.
Komisja Nadzoru Audytowego poinformowała w formie komunikatu, że na posiedzeniu w dniu 28 marca 2018 r. zatwierdziła do stosowania przez biegłych rewidentów i firmy audytorskie następujące uchwały KRBR:
W jaki sposób po reformach ostatnich lat zorganizowany jest nadzór nad audytem i biegłymi rewidentami w poszczególnych krajach Europy? Accountancy Europe zgromadziło te informacje w jednym raporcie.
W odpowiedzi na pytania kierowane do PIBR w związku wczorajszą informacją o braku aktualnie obowiązujących uchwał dotyczących standardów i zasad etyki, chcielibyśmy poinformować, że aktualne pozostaje zaproponowane rozwiązanie, polegające na niepowoływaniu się na nieobowiązujące już uchwały.
W wieku 91 lat odszedł prof. dr hab. Witold Bień – ekonomista, biegły rewident, wieloletni wykładowca SGH i prezes NBP.
Komisja ds. opracowania zmian statutu PIBR oraz Komisja ds. opracowania zmian w podstawowych zasadach gospodarki finansowej PIBR upubliczniły otrzymane w toku konsultacji uwagi.
Pod patronatem PIBR w Kołobrzegu odbyła się XIX Międzynarodowa Naukowa Konferencja Zarządzanie Finansami.
W sprawozdaniach z badania podpisywanych od 22 marca 2018 r. do czasu zatwierdzenia przez KNA nowych uchwał KRBR należy pomijać informacje na temat standardów zawodowych.
Od 3 kwietnia można aplikować w konkursie Dyrektor Finansowy Roku. PIBR jest patronem tego projektu.
Szwedzka Krajowa Izba Kontroli potwierdziła empirycznie, że zwolnienie MŚP z badania zwiększa ryzyko dla gospodarki.
Informujemy, że Komitet Standardów Rachunkowości (KSR) przekazał do publicznej dyskusji projekt standardu dotyczącego kosztu wytworzenia jako podstawy wyceny produktów - wraz z zaproszeniem do zgłaszania uwag do tego projektu w terminie do dnia 30 kwietnia 2018 r.
PIBR udostępniła materiał zbierający najważniejsze wskazówki dotyczące dodatkowego sprawozdania dla komitetu audytu.
Poszukujemy ekspertów do opracowania materiałów szkoleniowych z zakresu obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na 2019 rok. Materiały dotyczyć będą tematu: „Dokumentacja cen transferowych – procedury badania".
PIBR opublikował właśnie obszerny alert, zawierający informacje niezbędne przy badaniu sprawozdań na dzień bilansowy 31 grudnia 2017 r.
Najnowszy raport IFAC przygląda się kategorii usług szczególnie atrakcyjnej dla małych i średnich firm audytorskich.
Krajowa Komisja Nadzoru (KKN) rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko kontrolera
W ostatnich dniach odbyły się dwa interesujące spotkania poświęcone raportowaniu niefinansowemu.
Można już składać wnioski o przyznanie Medalu PIBR w 2018 r.
PIBR jest patronem honorowym rozpoczynającej się 14 marca w Kołobrzegu XIX Międzynarodowej Naukowej Konferencji Zarządzanie Finansami – „Czas na pieniądz”.
Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego uruchomiły kampanię, w której ostrzegają przed ryzykiem inwestowania w kryptowaluty.
W związku z rozpoczęciem stosowania od 25 maja 2018 r. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane dalej „RODO”), pojawiają się nowe obowiązki dla firm, w tym także dla firm audytorskich
Podczas trzeciej już konferencji z cyklu „Jaka edukacja przyszłości?” Centrum Edukacji PIBR i Komisja ds. szkoleń podsumowały rok 2017 i zaprezentowały plany na kolejne lata.
Accountancy Europe zaprasza na bezpłatne webinarium o tym, jak przygotować swoją małą lub średnią firmę audytorską do nowych zasad ochrony danych osobowych.
Już w najbliższy piątek zapraszamy na spotkanie z ekspertami IIRC, poświęcone technologicznym aspektom raportowania zintegrowanego.
Jakiego audytu potrzebują małe i średnie firmy? Odpowiedzi na to pytanie szuka ankieta EFAA i SKwP.
Z głębokim żalem informujemy, że w piątek 2 marca br. zmarła Ewa Bartoszek, biegła rewident, wieloletnia prezes Regionalnej Rady Biegłych Rewidentów w Szczecinie.
Informujemy, iż Departament Rachunkowości i Rewizji Finansowej Ministerstwa Finansów kontynuuje nabór na stanowiska pracy w Departamencie. Nabór obejmuje stanowiska dotyczące obsługi KNA.
Dowcipne riposty, ostre spory i merytoryczne argumenty – podczas debaty oksfordzkiej zorganizowanej przez PIBR i Centrum Edukacji nie zabrakło niczego.
Uwaga na adresy publikacyjne ustaw w sprawozdaniach z badania.
Polska wersja raportu „Ogniwo 2: Profesja księgowa – globalna wartość dodana” jest już dostępna w serwisie PIBR.
W e-Bibliotece dostępna jest polska wersja trzeciego już raportu z badań IFAC nad globalną profesją księgową.
Już w najbliższy wtorek odbędzie się kolejna konferencja z cyklu, „Jaka edukacja przyszłości?”. Jej zwieńczeniem będzie fascynująca debata.
Od października br. sprawozdania finansowe będą musiały powstawać w postaci elektronicznej – także w strukturze JPK.
Na ostatnim posiedzeniu Krajowej Rady Hanna Sztuczyńska została także przewodniczącą Komisji ds. finansowych.
Ministerstwo Finansów zaprasza do udziału w webinarium i zgłaszania pytań do ekspertów.
W e-Bibliotece znajduje się najnowsza publikacja Accountancy Europe z serii Cogito: „Core & More. Szansa na inteligentną sprawozdawczość przedsiębiorstw”.
PIBR udostępnia w e-Bibliotece kolejny raport Accountancy Europe.
Zapraszamy do rejestracji na konferencję prezentującą „Wyzwania raportowania zintegrowanego” która odbędzie się 21.02.2018 w Warszawie.
Propozycje zmian w statucie oraz podstawowych zasadach gospodarki finansowej PIBR można zgłaszać w RO lub bezpośrednio do komisji zjazdowych.
Informujemy, iż Departament Rachunkowości i Rewizji Finansowej Ministerstwa Finansów kontynuuje nabór na stanowiska pracy w Departamencie. Nabór obejmuje stanowiska pracy dla: radcy prawnego ds. obsługi KNA, jak również głównego specjalisty w tym Departamencie.
Komisja ds. szkoleń oraz Centrum Edukacji PIBR pracuje nad nowym wydaniem Informatora dotyczącego zasad odbywania obligatoryjnego doskonalenia zawodowego przez biegłych rewidentów.
W oczekiwaniu na konferencję „Jaka edukacja przyszłości?” rozmawiamy z red. Grzegorzem Nawrockim, który podczas tego wydarzenia poprowadzi debatę oksfordzką wokół tezy „Wstępna edukacja biegłych rewidentów nie nadąża za potrzebami rynku”.
W Warszawie odbyło się spotkanie grupy liderów MSB.
Informujemy, iż Ministerstwo Finansów poszukuje kandydatek/kandydatów na stanowisko głównego specjalisty do spraw rewizji finansowej w Wydziale Kontroli Jakości Wykonywania Zawodu Biegłego Rewidenta w Departamencie Rachunkowości i Rewizji Finansowej.
KRBR podjęła decyzję o upublicznieniu dochodów uzyskiwanych przez poszczególne osoby z tytułu uczestnictwa w organach PIBR i innych prac wykonywanych na rzecz samorządu.
Poszukujemy ekspertów do opracowania materiałów szkoleniowych z zakresu obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na 2019 rok. Materiały dotyczyć będą tematu: „Kodeks spółek handlowych dla biegłych i księgowych".
Zwalczanie oszustw, korupcji i prania pieniędzy – temu poświęcony jest kolejny raport Accountancy Europe, którego tłumaczenie dostępne jest w e-Bibliotece.
Centrum Edukacji PIBR przygotowało polską wersję raportu Accountancy Europe o roli tych zawodów w funkcjonowaniu systemów podatkowych.
Regionalny oddział PIBR w Poznaniu organizuje konferencję poświęconą przyszłości zawodu.
Polska Izba Biegłych Rewidentów zaprasza do wzięcia udziału w konkursie ofert na obsługę techniczną Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów organizowanego przez PIBR. Konkurs nie jest przetargiem rozumianym w sensie ustawy - Prawo zamówień publicznych z dnia 29 stycznia 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1579, z późn. zm.).
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów podjęła decyzję o terminie i zakresie Nadzwyczajnego Zjazdu.
W warszawskim Centrum Nauki Kopernik odbyło się wyjątkowe noworoczne spotkanie.
Wszystkich, którzy stawiają pierwsze kroki w profesji biegłego rewidenta PIBR zaprasza na wyjątkowe noworoczne spotkanie.
Uzdrawianie finansów wymagało zmiany całej filozofii budżetowej – ale dzięki temu mogliśmy zrealizować wiele inicjatyw pomagających biegłym rewidentom w codziennej pracy – wyjaśnia w rozmowie prezes PIBR.
Do Ministerstwa Finansów trafił projekt nowej usługi biegłych rewidentów.
Na kanale YT PIBR dostępne są krótkie filmy instruktażowe, pokazujące krok po kroku, jak prawidłowo wypełnić formularz P11 online.
31 stycznia 2018 r. mija termin składania oświadczeń o samokształceniu w ramach trzyletniego cyklu rozliczeniowego (2015-2017 r.) obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów.
Przychody osiągnięte z podwykonawstwa w 2018 r. - już na nowych zasadach.
W dniu 30 stycznia br. odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z udziałem Prezesów Regionalnych Rad PIBR
Uruchomiliśmy już 25 odnowionych serwisów regionalnych oddziałów PIBR.
Do końca stycznia można wziąć udział w konkursie na najlepszego merytorycznie księgowego w Polsce.
W ciągu dwóch tygodni przeszło setka firm skorzystała z możliwości przesłania sprawozdania bezpośrednio z poziomu profilu.
KNA prosi firmy audytorskie o informacje niezbędne do zaplanowania i przeprowadzenia kontroli.
W serwisie KNA ukazał się komunikat w sprawie rocznych sprawozdań.
Weszło w życie nowe rozporządzenie MF w sprawie obowiązkowego doskonalenia zawodowego.
W okresie przejściowym kluczowe jest dopasowanie odpowiedniego standardu do danego roku obrotowego.
Obowiązuje już nowe rozporządzenie ws. postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów.
Sprawozdanie P11 można już składać elektronicznie – nowa ustawa o biegłych rewidentach nie wymaga pisemności.
Zgodnie z art. 66 ust. 5 ustawy o rachunkowości, osobą zawierającą umowę o badanie sprawozdania finansowego w imieniu badanego podmiotu jest kierownik jednostki (pojęcie kierownika jednostki zostało z kolei zdefiniowane w art. 3 ust. 1 pkt 6 tej ustawy). W przypadku, gdy np. zarząd klienta jest wieloosobowy, za kierownika jednostki uważa się członków tego organu.
Podsumowania, zapowiedzi - a przede wszystkim życzenia.
W regionalnych oddziałach PIBR na biegłych rewidentów czekają nowe legitymacje.
MF przesłało uzupełniającą interpretację przepisów określających warunki powrotu do zawodu.
Do przykładowej umowy o badanie ustawowe, będącej załącznikiem do komunikatu KRBR nr 21/2017, została wprowadzona niewielka, acz niezbędna poprawka.
Centrum Edukacji PIBR zaprasza wykładowców obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na spotkanie dydaktyczne z autorką materiałów organizowane 11 stycznia 2018 r. w Warszawie.
Podczas lokalnych obchodów XXV lat PIBR regionalny oddział otrzymał Medal Prezydenta Miasta Lublin.
Podczas IV konferencji „Sprawozdawczość finansowa spółek w praktyce – wyzwania i zagrożenia dla zarządów i rad nadzorczych” dyskutowano m.in. o konieczności zatrudniania ekspertów w komitetach audytu, nowych formach współpracy z audytorem i wysokich kary dla władz spółek.
Zaktualizowane i udoskonalone drugie wydanie „Przewodnika MSB – Procedury” można już bezpłatnie pobrać z e-Biblioteki.
KNA zaakceptowała uchwałę KRBR z dnia 21 listopada 2017 r. w sprawie sporządzania sprawozdania z badania w związku z wejściem w życie nowej ustawy o biegłych rewidentach (uchwała nr 1553/33/2017). Do uchwały załączono 6 przykładowych sprawozdań z badania rocznego sprawozdania finansowego i rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej.
Informujemy, iż Departament Rachunkowości i Rewizji Finansowej Ministerstwa Finansów rozpoczął szeroki nabór na stanowiska pracy w Biurze obsługującym Komisję Nadzoru Audytowego. Nabór obejmuje stanowiska pracy dla kontrolerów KNA, jak również stanowiska do spraw rewizji finansowej.
W e-Bibliotece dostępna jest polska wersja dokumentu IFAC, prezentującego statystyczny obraz zawodu księgowego na świecie.
Komisja Nadzoru Audytowego zaakceptowała decyzje KRBR z dnia 24 października 2017 r. w sprawie wysokości składki członkowskiej i opłaty za wpis na listę firm audytorskich w 2018 r.
W dniu 5 grudnia 2017 r. wiceminister finansów Wiesław Janczyk wręczył akty powołania członkom nowego składu Komisji Egzaminacyjnej, która prowadzi postępowanie kwalifikacyjne dla kandydatów na biegłych rewidentów. Komisja wybierana jest na czteroletnią kadencję.
W Gdańsku już po raz szósty odbyło się Forum Inicjowania Rozwoju. PIBR był partnerem wydarzenia.
W dniu 30 listopada 2017 r. opublikowane zostało obwieszczenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 23 listopada 2017 r. w sprawie wysokości stawki procentowej opłat z tytułu nadzoru wnoszonych przez firmy audytorskie w związku z wykonywaniem czynności rewizji finansowej w jednostkach zainteresowania publicznego na rok 2018.
Informujemy, iż Ministerstwo Finansów poszukuje kandydatek/kandydatów na nowotworzone stanowisko Głównego Specjalisty w Wydziale Rachunkowości Jednostek Sektora Finansów Publicznych.
Jednym z tematów była renegocjacja wysokości składki członkowskiej.
PIBR jest honorowym patronem konferencji o podatkowych doświadczeniach 2017 i zmianach zapowiedzianych na 2018.
Zamieszczamy roboczą wersję dokumentów związanych z usługą atestacyjną dla przemysłowych odbiorców energii.
PIBR zleciła tłumaczenie na język angielski ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym
Polska Izba Biegłych Rewidentów zaprasza do wzięcia udziału w konkursie ofert dotyczącym opracowania dedykowanego oprogramowania do przeprowadzania badań sprawozdań finansowych zgodnie z Przewodnikiem MSB.
Ogłoszone zostało nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia OC firmy audytorskiej.
Ewa Sowińska prowadziła panel „Koniec kapitału, jaki znamy" podczas II Kongresu Ekonomii Wartości/Open Eyes Economy Summit.
Osoby na własne życzenie wykreślone z rejestru mogą wrócić do zawodu, wyjaśnia Krzysztof Burnos, prezes PIBR.
5 grudnia 2017 r. w siedzibie UKNF odbędzie się seminarium poświęcone tematyce inwentaryzacji w SKOK.
Wypełnij ankietę online: wyraź swoją opinię.
Każdy biegły rewident zobowiązany jest utrzymywać i doskonalić swoje kompetencje zawodowe. Zgodnie z obowiązującą ustawą z 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, obligatoryjne doskonalenie zawodowego odbywa się w ramach szkoleń przeprowadzanych przez PIBR lub jednostki uprawnione (szkolenia obligatoryjne). W pewnym zakresie może także odbywać się w ramach samokształcenia.
Krzysztof Burnos, prezes PIBR, i Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, podpisali porozumienie o współpracy obydwu instytucji.
PIBR był organizatorem konferencji z cyklu OEES On Tour – serii wydarzeń poprzedzających drugi międzynarodowy kongres ekonomii wartości Open Eyes Economy Summit.
W Krakowie rozpoczął się Open Eyes Economy Summit – drugi kongres ekonomii wartości.
PIBR, Najwyższa Izba Kontroli i Instytut Audytorów Wewnętrznych zorganizowały w Warszawie konferencję „Odpowiedzialność. Kontrola. Wartości. Instytucje kontroli i audytu o rozwoju kapitału społecznego”
Szanowni Państwo,
Informuję, że w związku z kandydowaniem do Komisji Egzaminacyjnej, rezygnację z członkostwa w Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów z dniem 25 października 2017 r. złożył Ernest Podgórski.
Instytut Rachunkowości i Podatków po raz dwunasty ogłosił wyniki konkursu The Best Annual Report. PIBR był honorowym patronem nagrody w kategorii „The Best of The Best”.
Konferencja, organizowana wspólnie przez PIBR, Najwyższą Izbę Kontroli i Instytut Audytorów Wewnętrznych, dotyczy m.in. roli profesjonalnej kontroli i audytu w budowaniu zaufania społecznego, a także tego, jak na działania instytucji kontrolnych wpływają oczekiwania interesariuszy.
Od dziś na stronie PIBR publikowane będą opinie przedstawicieli samorządu dotyczące najważniejszych spraw, którymi żyje świat finansów i nie tylko.
Powoli zbliżamy się do końca 2017 roku, a tym samym do końca pierwszego 3-letniego okresu rozliczeniowego w zakresie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego.
Schemat opiera się na wypłatach dywidend z wykorzystaniem spółek pośredniczących.
W związku z licznymi pytaniami dot. logowania na profil firmy audytorskiej, poniżej przedstawiamy instrukcję logowania.
Instytut Austriackich Biegłych Rewidentów (Institut Österreichischer Wirtschaftsprüfer, iwp) i Izba Zawodowych Księgowych i Doradców Podatkowych (Kammer der Wirtschaftstreuhänder, KWT) przystąpiły do inicjatywy na rzecz standardów szkoleń zawodowych.
13 listopada 2017 r. mija termin podania prognozowanych przychodów z rewizji finansowej
Zapraszamy na poświęconą CSR konferencję, której partneruje PIBR.
Już 8 XI odbędzie się największe w Polsce spotkanie ekspertów corporate governance.
IFAC wydało stanowisko, w którym wyjaśnia rolę wzbogacenia sprawozdawczości jednostek. Jej zdaniem sprawozdawczość zintegrowana to sposób na wypracowanie bardziej spójnego systemu sprawozdawczości korporacyjnej, które dawałoby pełniejszy obraz zdolności jednostki do kreowania wartości w miarę upływu czasu. Zdaniem IFAC publikacja przez jednostki szerszego zakresu informacji ważnych i użytecznych dla interesariuszy leży w interesie publicznym.
Szef KAS wydał kolejne ostrzeżenie przez optymalizacją podatkową uznaną za agresywną.
Resort finansów opublikował już kilkanaście ostrzeżeń dotyczących optymalizacji podatkowych.
Resort finansów ogłosił konsultacje w sprawie wprowadzenia obowiązku raportowania schematów podatkowych.
Krajowa Komisja Nadzoru Polskiej Izby Biegłych Rewidentów rozpoczyna nabór na stanowiska kontrolerów (dawniej: wizytatorów).
– Nie mamy nic przeciwko przekazywaniu fiskusowi schematów optymalizacyjnych, ale nie może to być traktowane jako element badania sprawozdania finansowego – mówi w wywiadzie dla DGP Krzysztof Burnos, prezes Polskiej Izby Biegłych Rewidentów.
Wykaz obowiązków, wraz z terminem ich dostosowania jest już dostępny na stronie PIBR.
Informujemy, że Komitet Standardów Rachunkowości (KSR) przekazał do publicznej dyskusji projekt stanowiska KSR dotyczącego działalności rolniczej - wraz z zaproszeniem do zgłaszania uwag do tego projektu w terminie do dnia 30 listopada 2017 r.
„Bezpieczeństwo i odpowiedzialność biegłego rewidenta”
UKNF opublikował interpretacje kilku przepisów ustaw o biegłych rewidentach i o rachunkowości.
Resort wydał kolejne ostrzeżenie – tym razem przed nieprawidłowym określaniem podstawy opodatkowania VAT dla towarów i usług sprzedawanych w formie zestawów.
26 października w warszawskim Hotelu Sobieski odbędzie kolejna już konferencja z cyklu „Firma-Idea”. Tym razem dyskusja dotyczyć będzie kwestii kluczowej dla długofalowego rozwoju: edukacji. Dwoje ekonomistów (prof. Jerzy Hausner z UE w Krakowie, prof. Elżbieta Mączyńska z SGH), socjolog (prof. Tomasz Szlendak z UMK) i mentor (Robert Krool) zastanawiać się będą, jaki model edukacji można uznać za faktycznie przyszłościowy.
Niepłacący składek zostaną skreśleni z rejestru – zapowiada Jolanta Gałuszka, skarbnik PIBR
W Warszawie odbyła się współorganizowana przez PIBR konferencja o raportowaniu niefinansowym.
Najnowsza porcja odpowiedzi na pytania dotyczące nowej ustawy o biegłych rewidentach jest już dostępna na stronie PIBR.
Bez Facebooka, LinkedIn i Twittera trudno już sobie wyobrazić łączność ze światem.
PIBR przypomina o ustawowym obowiązku informowania KRBR oraz KNF (dotyczy badających JZP) o rozwiązywaniu umów na badanie sprawozdań finansowych.
W Bydgoszczy odbyła się zorganizowana przez Regionalny Oddział PIBR konferencja „Wartości niematerialne w rozwoju firmy”.
Ruszył właśnie pierwszy etap konkursu Księgowy Roku, którego PIBR jest partnerem merytorycznym. Jeszcze do 29 września można zgłosić do rywalizacji księgowego lub biuro rachunkowe.
Już 4 października rozpocznie się wyjątkowe spotkanie najlepszych mówców w Polsce.
Nowa ustawa o biegłych rewidentach wprowadziła możliwość uzyskania tytułu biegłego rewidenta seniora. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy osiągnęli już wiek emerytalny i nie świadczą usług zastrzeżonych dla biegłych rewidentów, a zarazem chcieliby zachować prestiż zawodu.
Polska Izba Biegłych Rewidentów przygotowała odpowiedzi na kolejne najczęściej pojawiające się pytania dotyczące nowej ustawy o biegłych rewidentach z zakresu organizacji firmy audytorskiej oraz organizacji procesu badania.
Polska Izba Biegłych Rewidentów zaprasza do wzięcia udziału w konkursie ofert na obsługę techniczną konferencji organizowanej przez PIBR. Konkurs nie jest przetargiem rozumianym w sensie Ustawy - Prawo zamówień publicznych z dnia 29 stycznia 2004 r. (Dz. U. Nr 19, poz. 177).
W czwartek 26 października w warszawskim hotelu Sobieski odbędzie kolejna już konferencja z cyklu Firma-Idea. Tym razem dyskusja dotyczyć będzie kwestii kluczowej dla długofalowego rozwoju: edukacji. Dwoje ekonomistów (prof. Jerzy Hausner z UE w Krakowie, Elżbieta Mączyńska z SGH) – i socjolog (prof. Tomasz Szlendak z UMK) będą zastanawiać się, jaki model edukacji można uznać za faktycznie przyszłościowy. Wkrótce opublikujemy kolejne szczegóły wydarzenia.
Polska Izba Biegłych Rewidentów zaprasza na konferencję „Praktyka raportowania niefinansowego”.
PIBR był mecenasem niezwykłego wydarzenia, łączącego teatr z mentoringiem.
M. Morawiecki na spotkaniu ECOFIN poruszył temat opodatkowania wielkich podmiotów.
Już w najbliższy wtorek w Bydgoszczy odbędzie się konferencja poświęcona niematerialnym czynnikom budowania przewagi konkurencyjnej, zwłaszcza w kontekście pracy biegłych rewidentów. To część ogólnopolskiego cyklu konferencji zorganizowanych przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów w ramach projektów „Firma-Idea” oraz „Społeczna odpowiedzialność biznesu”. Udział biegłych rewidentów w wydarzeniu jest dofinansowany przez PIBR.
Informujemy, iż Ministerstwo Finansów poszukuje kandydatek/kandydatów na stanowisko głównego specjalisty do spraw rewizji finansowej w Wydziale Kontroli Jakości Wykonywania Zawodu Biegłego Rewidenta w Departamencie Rachunkowości i Rewizji Finansowej.
Zaproszamy do współpracy w zakresie opracowania oprogramowania do przeprowadzania badania sprawozdań finansowych zgodnie z Przewodnikiem MSB
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów przypomina, że dla skutecznego złożenia przez firmę audytorską wniosku o skreślenie z listy niezbędne jest również przekazanie akt badań przeprowadzonych w okresie ostatnich 5 lat oraz dokumentacji systemu wewnętrznej kontroli jakości.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów zatwierdziła nowe logo PIBR.
Komisja Nadzoru Audytowego wydała komunikat w sprawie przekazywania informacji przez firmy audytorskie oraz jednostki badane o rozwiązaniu umowy o badanie sprawozdania finansowego.
Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał kolejny komunikat dotyczący wniosków o indywidualną interpretację prawa podatkowego. Tym razem chodzi o darowiznę znaku towarowego lub innego dobra niematerialnego, dokonaną przez prowadzącą działalność gospodarczą osobę fizyczną na rzecz spółki osobowej, która następnie udziela mu odpłatnej licencji na korzystanie z tego znaku. W ten sposób przedsiębiorca może wliczyć w koszty opłaty licencyjne, zaś spółka – dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości znaku towarowego.
PIBR poszukuje firmy audytorskiej celem wykonania usługi badania sprawozdań finansowych PIBR za lata 2017 i 2018 (rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym). W związku z powyższym zapraszamy firmy audytorskie do składania pisemnych ofert do dnia 25 września 2017 r. (decyduje data otrzymania oferty przez Biuro PIBR) na wykonanie przedmiotowej usługi.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów zwraca uwagę, że postanowienia Uchwały Nr 2783/52/2015 (z póź. zmianami) Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z dnia 10 lutego 2015 r. w sprawie krajowych standardów rewizji finansowej, która wprowadziła między innymi krajowe standardy rewizji finansowej w brzmieniu Międzynarodowych Standardów Usług Przeglądu mają zastosowanie do badania i przeglądów sprawozdań finansowych jednostek zainteresowania publicznego sporządzonych za okresy kończące się dnia 31 grudnia 2016 r. i później.
Do badania sprawozdań finansowych sporządzonych za okresy kończące się dnia 31 grudnia 2017 r. i później wszystkie firmy audytorskie i biegli rewidenci są zobowiązani zastosować przepisy Uchwały Nr 2783/52/2015 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z dnia 10 lutego 2015 r. (z póź. zmianami) w sprawie krajowych standardów rewizji finansowej, która wprowadziła między innymi krajowe standardy rewizji finansowej w brzmieniu Międzynarodowych Standardów Badania, a także zapisy ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów informuje, że w związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym w odniesieniu do badań sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych dotyczących lat obrotowych rozpoczynających się po 16 czerwca 2016 r., zgodnie z art. 83 ust. 1 ustawy, powstaje obowiązek sporządzenia przez biegłego rewidenta na piśmie Sprawozdania z badania.
The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) przygotowało dla wszystkich członków PIBR i kandydatów na biegłych rewidentów, którzy zdali 10 egzaminów, specjalną ofertę zdobycia kwalifikacji ACCA.
20 września odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Forum Rad Nadzorczych, organizowane przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, GPW i PwC.
Wydarzenie to jest częścią ogólnopolskiego cyklu konferencji zorganizowanych przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów w ramach projektów „Firma-Idea” oraz „Społeczna odpowiedzialność biznesu”, a wpisuje się w obchody 25-lecia PIBR.
Szef KAS zwraca uwagę na dużą liczbę wniosków o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego w kontekście skutków podatkowych programów motywacyjnych.
Resort finansów opublikował na swojej stronie internetowej odpowiedzi na kolejne pytania dotyczące niejasności nowej ustawy o biegłych rewidentach.
Do 7 sierpnia można zgłaszać raporty z zakresu CSR i zrównoważonego rozwoju do konkursu Raporty Społeczne, organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Deloitte. W kapitule konkursu zasiada Ewa Sowińska, zastępca prezesa KRBR.
Książka – pod naukową redakcją prof. Marka Wierzbowskiego i z przedmową Ewy Sowińskiej – rozwija wątki debaty, która odbyła się podczas Dorocznej Konferencji Audytingu w 2016 r.
Jak odnaleźć się w nowej ustawie o biegłych rewidentach? Jak dostosować swoją firmę do badań wg MSB i nie zwariować? Odpowiedzi na te i inne pytania będziemy szukać podczas XVIII Dorocznej Konferencji Audytingu, która odbędzie się już 16-18 października 2017 r.
Małgorzata Janusz, sekretarz KRBR, wybierze najlepsze prace akademickie z zakresu etyki biznesu.
W dniach 7-8 czerwca 2017 r. odbyły się w Warszawie piąte już warsztaty w ramach Sieci Zapewnienia Jakości Audytu (Quality Assurance Network-Audit - QAN-Audit).
Federacja Europejskich Księgowych (obecnie Accountancy Europe) wydała dokument o audycie wykonania zadań w sektorze publicznym. Teraz biegli rewidenci mogą zapoznać się z polską wersją materiału. Tłumaczenie zapewniła Polska Izba Biegłych Rewidentów.
Fundacja Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej przygotowała materiał edukacyjny na temat ustalania wartości godziwej nienotowanych instrumentów kapitałowych zgodnie z MSSF 9 i zasadami określonymi w MSSF 13.
Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała sprawozdanie ze swojej działalności w 2016 r.
Polska Izba Biegłych Rewidentów przygotowała odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania o nową ustawę o biegłych rewidentach.
Ze strony PIBR można już pobierać polską wersję ulotki IFAC „Wybór odpowiedniej usługi”.
Komisja Egzaminacyjna z Polską Izbą Biegłych Rewidentów rozpoczęła rekrutację do postępowania kwalifikacyjnego na biegłego rewidenta. Przyjmowanie zgłoszeń potrwa do 25 sierpnia 2017 r.
Kongresem Dyrektorów Finansowych w Rzeszowie zakończył się cykl imprez towarzyszący konkursowi Dyrektor Finansowy Roku, którego partnerem jest PIBR. Wyniki plebiscytu poznamy 28 września 2017 r.
Po blisko 2 latach prac ustawa o biegłych rewidentach (i – domyślnie – ich samorządzie), firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym została 11.05.2017 r., po uwzględnieniu poprawek Senatu, przyjęta przez Sejm. Czy biegłych rewidentów czekają duże zmiany?
Komisja Nadzoru Audytowego wystąpiła z żądaniem przekazania informacji przez firmy audytorskie badające sprawozdania finansowe jednostek zainteresowania publicznego.
KSUA 3000 dotyczy usług atestacyjnych innych niż badania lub przeglądy historycznych informacji finansowych.
W raportach okresowych o ryzyku wynikającym z agresywnej optymalizacji podatkowej
W Warszawie odbyło się drugie już spotkanie członków KRBR z przedstawicielami regionalnych oddziałów PIBR. Celem corocznego wydarzenia jest zaprezentowanie działań Rady w poszczególnych dziedzinach, a także zapoznanie środowiska z finansami samorządu i planami na przyszłość. Informacje te w zwięzłej formie ujęto także w drugim już wydaniu specjalnego raportu „Sprawdź, jak funkcjonuje twój samorząd”.
KRBR zachęca biegłych rewidentów do składania opinii na temat projektu nowelizacji dyrektywy Rady UE 2011/16/UE w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania w odniesieniu do raportowanych uzgodnień transgranicznych.
KRBR przypomina, że w odniesieniu do badań sprawozdań finansowych za lata obrotowe rozpoczynające się przed 16 czerwca 2016 r. aktualne pozostają dotychczasowe przykłady opinii niezależnego biegłego rewidenta – należy jedynie konsekwentnie zamieniać określenie ,,podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych” na ,,firma audytorska”.
Ministerstwo Finansów zwraca uwagę na praktyki wyłudzania zwrotu lub nieodprowadzania VAT z wykorzystaniem mechanizmu znikającego podatnika. Resort rozpoczyna więc prace nad listą przesłanek należytej staranności w transakcjach uprawniających do odliczenia podatku naliczonego.
W Warszawie odbyła się zorganizowana przez Puls Biznesu konferencja na temat rozszerzonego raportowania niefinansowego. PIBR był patronem wydarzenia, a jeden z paneli prowadziły Ewa Sowińska i Monika Kaczorek z KRBR.
Europejska Grupa Doradcza ds. Raportowania Finansowego (EFRAG), Komitet Standardów Rachunkowości we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce i Polską Izbą Biegłych Rewidentów zapraszają na wspólną konferencję konsultacyjną Dokumentu Dyskusyjnego IASB dotyczącego Inicjatywy ws. ujawnień.
Pod adresem dka.pibr.org.pl dostępne są szczegóły programu, a także informacje praktyczne związane z uczestnictwem w Konferencji.
W serwisie PIBR uruchomiliśmy właśnie specjalny przycisk, umożliwiający zadanie pytanie lub przesłanie swoich wątpliwości dotyczących interpretacji poszczególnych zapisów Ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.
MF reaguje na postulaty PIBR w sprawie zaniżania cen audytu. Komisja Nadzoru Audytowego będzie we współpracy z UOKiK monitorować rynek badań sprawozdań finansowych w Polsce. „Analizować będziemy, czy wynagrodzenie za badanie jest adekwatne względem jego złożoności i włożonej w niego pracy”.
Ministerstwo Finansów wydało 26 czerwca czwarte ostrzeżenie przed stosowaniem agresywnej optymalizacji podatkowej.
Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Polska Izba Biegłych Rewidentów zapraszają na spotkanie poświęcone Zarządzaniu Różnorodnością, które odbędzie się 30 czerwca, w godzinach 10.00-13.45 w OLIVIA BUSINESS CENTRE w Gdańsku.
Polska Izba Biegłych Rewidentów objęła patronat nad XVII Ogólnopolską Konferencją Naukową z cyklu „Zarządzanie wartością” organizowaną przez katedry Ekonomiki Przedsiębiorstw, Bankowości, a także Finansów i Ryzyka Finansowego Uniwersytetu Gdańskiego, przy współpracy z Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z jubileuszowej gali 25-lecia Krajowej Izby Biegłych Rewidentów.
Podczas uroczystej gali z okazji dwudziestopięciolecia samorządu biegłych rewidentów miała miejsce premierowa projekcja filmu „Perspektywy – pokolenia” w reżyserii nagradzanej międzynarodowo dokumentalistki Zuzanny Solakiewicz.
EFAA zorganizowała 8 czerwca 2017 konferencję poświęconą technologicznym wyzwaniom, przed jakimi stają małe i średnie firmy rachunkowe i audytorskie.
Ministerstwo Finansów wydało 12 czerwca trzecie już ostrzeżenie przed stosowaniem agresywnej optymalizacji podatkowej.
Ministerstwo Rozwoju, Instytut Allerhanda oraz Stowarzyszenie Praktyków Restrukturyzacji zapraszają na konferencję „Prawo restrukturyzacyjne jako element Polityki Nowej Szansy – szanse i problemy finansowania przedsiębiorstw w restrukturyzacji”, która odbędzie się w siedzibie Ministerstwa 21 czerwca 2017 r.
Komisja Nadzoru Audytowego opublikowała swoje sprawozdanie za rok 2016. Jest ono już dostępne w e-bibliotece KIBR.
Krzysztof Burnos i Ewa Sowińska 25 maja 2017 r. omówili w RO Wrocław działania Rady w zakresie konsultacji projektu ustawy o biegłych rewidentach oraz doskonalenia koncepcji i systemu szkoleń.
We wtorek 13 czerwca 2017 odbyła się uroczysta gala z okazji dwudziestopięciolecia samorządu biegłych rewidentów. Jednym z kluczowych punktów programu była premiera poświęconego tej profesji filmu dokumentalnego „Pokolenia – perspektywy”.
W dniach 12-14 maja odbywał się w Krakowie Międzynarodowy Kongres MBA, największe w Polsce wydarzenie integrujące środowisko MBA. Obrady 13. edycji tego wydarzenia toczyły się pod hasłem Compliance: równowaga między wynikiem a wartościami.
Z okazji 25. rocznicy powstania KIBR we wtorek 13 czerwca odbędzie się premiera krótkiego filmu dokumentalnego „Pokolenia – perspektywy” w reżyserii nagradzanej reżyserki Zuzanny Solakiewicz – jednocześnie podczas warszawskich uroczystości i na stronie internetowej KIBR. Już teraz proponujemy jednak przedsmak tego wydarzenia…
W dniach 7-8 czerwca odbywał się IX Kongres Relacji Inwestorskich Spółek Giełdowych, zorganizowany przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Jednym z wiodących tematów było raportowanie niefinansowe – i rola przypadająca w nim biegłym rewidentom.
W Warszawie odbył się II Kongres Polskiej Rachunkowości, zorganizowany w ramach obchodów 110. rocznicy powstania Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. W imieniu KIBR wystąpił na nim Krzysztof Burnos, prezes KRBR.
W Sopocie zakończył się właśnie VII Europejski Kongres Finansowy, tym razem zorganizowany pod hasłem Kapitał, podatki i międzynarodowa solidarność w XXI wieku. Partnerem instytucjonalnym Kongresu po raz pierwszy została Krajowa Izba Biegłych Rewidentów. Wśród ekspertów z Polski i ze świata wystąpił Krzysztof Burnos, prezes KRBR.
W dniu 6 czerwca 2017 r. w Dzienniku Ustaw RP (poz. 1089) ogłoszono ustawę z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów dotyczących opłat z tytułu nadzoru oraz zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.
Już tylko do 16 czerwca finansiści mogą aplikować do XII. edycji prestiżowego konkursu Dyrektor Finansowy Roku. Główną ideą plebiscytu jest wyłonienie najwybitniejszych CFO zarządzających finansami firm w Polsce. Udział w konkursie jest bezpłatny i nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami ze strony uczestników.
International Auditing and Assurance Standards Board (IAASB) zaproponowała wprowadzenie istotnych zmian do sposobu oceniania przez biegłego rewidenta szacunków księgowych i powiązanych ujawnień. Zmiany te będą wymagały od biegłego rewidenta większego skupienia uwagi na ryzyku istotnego zniekształcenia wynikającego z szacunków księgowych oraz zestawiania tego ryzyka z bardziej szczegółowymi wymogami badania.
W dniu 1 czerwca 2017 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów dotyczących opłat z tytułu nadzoru oraz zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.
Informujemy, iż Ministerstwo Finansów poszukuje kandydatek/kandydatów na stanowisko głównego specjalisty do spraw rewizji finansowej w Wydziale Kontroli Jakości Wykonywania Zawodu Biegłego Rewidenta w Departamencie Rachunkowości i Rewizji Finansowej.
Już ponad osiemset osób wzięło udział w spotkaniach poświęconych stosowaniu „Przewodnika MSB-procedury” w praktyce. Inicjatorem cyklu "Z Przewodnikiem przez Polskę" jest Komisja ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów.
Zapraszamy Państwa do wypełnienia krótkiej, elektronicznej ankiety. Służy ona samorządowi do oceny nowego modelu rozliczania szkoleń. Chcemy dowiedzieć się, co myślą Państwo o trzyletnim okresie rozliczeniowym, a także poznać opinię środowiska o sposobie organizacji szkoleń. Co Państwu się podoba, co należy zmienić, a co doskonalić?
Korzystanie z „data analytics” pozwala lepiej zrozumieć biznes, zwiększa efektywność procesu oceny ryzyka istotnego zniekształcenia i ułatwia dostęp do informacji o transakcjach badanego przedsiębiorstwa. – Wszystko to sprzyja podnoszeniu jakości audytu – komentuje Krzysztof Burnos, prezes KRBR.
Eksperci Krajowej Rady Biegłych Rewidentów w gronie prelegentów konferencji Pulsu Biznesu o nowych obowiązkach związanych z raportowaniem niefinansowym.
W 2016 roku w Krakowie odbył się pierwszy kongres OEES. Open Eyes Economy to ruch intelektualny, w ramach którego w całym kraju organizowane są – poza dorocznym kongresem – liczne seminaria i debaty pogłębiające dyskurs o ekonomii wartości oraz zachodzących zmianach ekonomicznych i społecznych. Po Gdańsku, Warszawie, Łodzi przyszedł czas Lublin! 3 czerwca w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się dziesiąte w tym roku seminarium.
24 maja, Forum Odpowiedzialnego Biznesu ogłosiło laureatów nagrody „Ludzie, którzy zmieniają biznes”. Otrzymały je osoby, które działają na rzecz popularyzacji społecznej odpowiedzialności biznesu i różnorodności w miejscu pracy w Polsce. Rozdanie nagród odbyło się podczas IV Ogólnopolskiego Dnia Różnorodności w Warszawie. Wśród nagrodzonych w tegorocznej edycji konkursu jest Ewa Sowińska, zastępca prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Informacje udostępnione przez służby skarbowe potwierdzają przypadki wykorzystywania transakcji dokonywanych na majątku przedsiębiorstwa do agresywnej optymalizacji podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
Wnioski o przyznanie medalu powinny zostać dostarczone do KIBR do dnia 31 maja 2017 roku. Wręczenie medali jest planowane podczas XVIII Dorocznej Konferencji Auditingu.
12 czerwca w siedzibie KIBR będziemy rozmawiać o rosnącej roli raportowania danych niefinansowych i w tym kontekście o nowych perspektywach dla biegłych rewidentów.
W dniu 11 maja 2017 r. posłowie przyjęli ostatnie poprawki do projektu ustawy o biegłych rewidentach.
Nowa ustawa o rynku audytorskim postawi biegłym rewidentom szereg nowych wymogów. Opowiadają o tym prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów i wiceminister finansów w rozmowie z Pawłem Rochowiczem.
Zapraszamy biegłych rewidentów z Regionalnego Oddziału KIBR w Warszawie na Jubileusz 25-lecia samorządu. Uroczysta Gala Jubileuszowa odbędzie się w dniu 2 czerwca 2017 r. w Restauracji Endorfina, ul. Foksal 2 w Warszawie.
– W kontakcie z biegłym rewidentem przedsiębiorca jest w stanie zidentyfikować większość czynników ryzyka i ocenić ich wpływ na przebieg inwestycji – wyjaśniał uczestnikom kongresu Prezes samorządu. Krajowa Izba Biegłych Rewidentów była partnerem dyskusji panelowej na temat warunków inwestowania. Podczas wydarzenia ogłoszono również Ranking Odpowiedzialnych Firm 2017
W dniu 11 maja 2017 r. International Ethics Standards Board for Accountants® (IESBA®), niezależny organ IFAC ds. etyki, poddał publicznej konsultacji projekt wytycznych dotyczących stosowania zawodowego sceptycyzmu i zawodowego osądu zatytułowany: Proposed Application Material Relating to Professional Skepticism and Professional Judgment. Termin na przekazywanie uwag to 25 lipca 2017 r.
W dniach 10-12 maja 2017 roku, w Katowicach, odbędzie się IX Europejski Kongres Gospodarczy. Krajowa Izba Biegłych Rewidentów została partnerem sesji – „Warunki inwestowania – debata przedsiębiorców”.
Jednostki organizujące szkolenia w ramach obligatoryjnego doskonalenia zawodowego dla biegłych rewidentów mogą już skorzystać z Wytycznych organizacyjno-metodycznych na 2018 rok. Opracowanie wydała Komisja ds. szkoleń.
Wydarzenie realizowane jest w ramach cyklu seminariów towarzyszących kongresowi Open Eyes Economy Summit 2017. Spotkanie odbędzie się 11 maja 2017 o godz. 11:00 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Udział w seminarium jest bezpłatny.
15 maja oraz 12 czerwca w biurze KIBR odbędą się pierwsze warsztaty z cyklu spotkań z CSR. Spotkania poświęcone będą prawom człowieka w biznesie oraz poszanowaniu praw człowieka w raportowaniu niefinansowym. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.
Centrum Edukacji KIBR zaprasza wykładowców obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na spotkania dydaktyczne z autorami materiałów szkoleniowych.
Zakończył się cykl warsztatów malarskich dla seniorów biegłych rewidentów. Spotkania w ramach projektu „Senior artysta – Rekreacje” odbywały się w Gdańsku, Łodzi i Warszawie. W sumie w dziewięciu warsztatach udział wzięło ponad 50 osób.
„Zintegrowana odnowa miasta – wymiar społeczny, gospodarczy i materialno-przestrzenny” to temat przewodni kolejnej konferencji w ramach cyklu OEES on Tour przygotowującego do kolejnej edycji Open Eyes Economy Summit 2017. Spotkanie odbędzie się 9 maja w Łodzi. KIBR jest partnerem projektu.
W środę o godz. 9:00 ruszyły zapisy na bezpłatne trzydniowe szkolenia z umiejętności stosowania międzynarodowych standardów badania w praktyce. Warsztaty będą realizowane od maja do września br. w kilkunastu miastach Polski.
Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych zaprasza na dziewiątą edycję Kongresu Relacji Inwestorskich Spółek Giełdowych. Spotkanie odbędzie się w dniach 7-8 czerwca 2017 roku w Hotelu OSSA w Ossie k. Rawy Mazowieckiej. Krajowa Izba Biegłych Rewidentów została partnerem wydarzenia.
KIBR zaprasza do udziału w bezpłatnych trzydniowych szkoleniach z umiejętności stosowania międzynarodowych standardów badania w praktyce. Warsztaty będą realizowane od maja do września br. w kilkunastu miastach Polski. Rejestracja na szkolenia rozpocznie się już w najbliższą środę.
Accountancy Europe w dokumencie „Ujawnianie informacji naprawdę istotnych” i prezentuje przykładowe ujawnienia zgodnie z dyrektywą w sprawie informacji niefinansowych i dotyczących różnorodności.
Ponad sto osób wzięło udział w pierwszym spotkaniu z cyklu „Z Przewodnikiem przez Polskę” poświęconemu wprowadzeniu do stosowania przewodnika po międzynarodowych standardach badania. Organizatorami spotkania, które odbyło się z inicjatywy Komisji ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów, byli Krajowa Rada Biegłych Rewidentów oraz Regionalny Oddział KIBR w Łodzi.
Skuteczność kontroli zarządczej w kontekście nadużyć i korupcji będzie tematem siódmej edycji konferencji „Ocena Kontroli Zarządczej w Polsce”. Krajowa Izba Biegłych Rewidentów oraz Centrum Edukacji KIBR zostały partnerami wydarzenia. Biegli rewidenci mogą skorzystać z preferencyjnych warunków udziału.
Prawdziwie wiosennych, radosnych i pełnych nadziei Świąt Wielkanocnych życzy Krajowa Izba Biegłych Rewidentów!
Accountancy Europe (dawniej Federacja Europejskich Księgowych – FEE) opracowała przewodnik dla małych i średnich przedsiębiorstw, w którym podpowiada, jak ograniczyć ryzyko oszustwa w tym sektorze. Jest dostępna polska wersja publikacji.
Katedra Finansów i Rachunkowości na Wydziale Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zaprasza na V Ogólnopolską Konferencję Naukową poświęconą relacjom między finansami i rachunkowością a zrównoważonym rozwojem. Partnerem wydarzenia została Krajowa Izba Biegłych Rewidentów.
O jedną czwartą wzrosła liczba firm realizujących działania społecznie odpowiedzialne w Polsce, prezentowanych w tegorocznej edycji Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” – podsumowuje Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Na konferencji z okazji ogłoszenia raportu wystąpiła Ewa Sowińska, zastępca prezesa KRBR.
Trwa szósta edycja konkursu Lider Księgowości 2017. Patronem honorowym projektu oraz fundatorem nagród dla laureatów 3 pierwszych miejsc została m.in. Krajowa Izba Biegłych Rewidentów.
Kapitał, podatki i międzynarodowa solidarność w XXI wieku będą głównymi tematami tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Finansowego. Spotkanie odbędzie się w dniach 5-7 czerwca 2017 w Sopocie. KIBR został partnerem instytucjonalnym wydarzenia. Biegli rewidenci mogą skorzystać z promocyjnej ceny za udział.
Centrum Edukacji KIBR uruchomiło już szkolenia w ramach tematów obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w 2017 roku. Dostępne są także pierwsze materiały szkoleniowe na temat wyceny przedsiębiorstw.
Krajowa Izba Biegłych Rewidentów zaprasza do wzięcia udziału w konkursie ofert na opracowanie logotypu wraz z Księgą Znaku oraz kompleksowym Systemem Identyfikacji Wizualnej. Konkurs nie jest przetargiem rozumianym w sensie Ustawy - Prawo zamówień publicznych z dnia 29 stycznia 2004 r. (tj. Dz. U. z 2015 r. poz. 2164, z późn. zm.).
W trakcie dwóch dni, 27 i 28 marca, siedziba Krajowej Izby Biegłych Rewidentów stała się miejscem spotkań w ramach projektu Common Content – inicjatywy na rzecz promowania najlepszych praktyk dotyczących kształcenia biegłych rewidentów. Przedstawiciele Polski dowiedzieli się, jak dostosować wymogi w zakresie efektów kształcenia biegłych rewidentów do wymogów projektu.
Już w czwartek, 27 kwietnia 2017 roku, w Centrum Edukacji KIBR odbędzie się szkolenie poświęcone negocjacjom cenowym. Jest to pierwszy tego typu kurs, który zainicjowało CEK, komisja ds. szkoleń oraz komisja ds. etyki.
Komisja ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów opracowała alerty omawiające Krajowe Standardy Rewizji Finansowej nr 600, 610, 620, 700, 705, 706, 710, 720, 800, 805 oraz 810.
Komisja Nadzoru Audytowego zaakceptowała decyzję KRBR z dnia 14 marca br. w sprawie wysokości opłaty rocznej z tytułu nadzoru w 2017 r.
W dniach 14-15.03.2017 r., w Londynie odbyły się czwarte już warsztaty w ramach Sieci Zapewnienia Jakości Audytu (Quality Assurance Network-Audit, QAN-Audit).
Podczas uroczystej gali w Hotelu Narvil Conference & Spa w Serocku, wręczono nagrody Mistrza Biznesu 2016. Organizatorem wydarzenia był magazyn Businessman, a w kapitule konkursu zasiadła Ewa Sowińska, zastępca prezesa KRBR.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów, z inicjatywy Komisji ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów, zorganizuje cykl spotkań „Z Przewodnikiem przez Polskę”. Celem projektu jest przedstawienie stosowania w praktyce „Przewodnika MSB – procedury”. Przewodnik to narzędzie do badania, zbiór procedur oraz wzorów dokumentacji do stosowania i wykorzystania w trakcie badania sprawozdań finansowych według MSB.
W środę, 22 marca 2017 roku, w Gdańsku odbyło się seminarium „Firma Idea. Realne wyzwania, niematerialne wartości”. Głównym tematem dyskusji było zarządzanie kapitałem intelektualnym. Moderatorem jednej z sesji panelowych wydarzenia była Ewa Sowińska, zastępca prezesa KRBR. Współgospodarzem seminarium była Krajowa Izba Biegłych Rewidentów.
Przypominamy, że na mocy porozumienia Krajowej Izby Biegłych Rewidentów z Wolters Kluwer S.A., wciąż istnieje możliwość zakupu po preferencyjnych cenach Vademecum Biegłego Rewidenta oraz Vademecum Głównego Księgowego – również z egzemplarzem Meritum Rachunkowość.
Krajowa Izba Biegłych Rewidentów już po raz drugi została zaproszona do grona patronów cyklu kongresów „Dyrektor Finansowy Roku”. Spotkania odbędą się od kwietnia do czerwca w Poznaniu, Sopocie, Katowicach i Rzeszowie. Ewa Sowińska, zastępca prezesa KRBR, zasiada w kapitule konkursu na Dyrektora Finansowego Roku.
Od środy do piątku (29-31 marca 2017 roku), w Kołobrzegu odbędzie się XVIII Międzynarodowa Konferencja Zarządzanie Finansami. W jej trakcie poruszane będą tematy związane między innymi z wyceną przedsiębiorstw i oceną efektywności inwestycji.
We wtorek, 21 marca 2017 roku, na posiedzeniu Rady Ministrów przyjęto autopoprawkę, do projektu ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym. Rozszerzono tym samym zakaz świadczenia dodatkowych usług przez biegłych rewidentów dla badanych jednostek zainteresowania publicznego.
Tematem spotkania jest zarządzanie kapitałem intelektualnym w firmie. Seminarium „Firma Idea. Realne wyzwania, niematerialne wartości” odbywa się na dziedzińcu Fahrenheita w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej, ul. Narutowicza 11/12 w Gdańsku.
W poniedziałek, 6 marca 2017 roku, w siedzibie Krajowej Izby Biegłych Rewidentów odbyło się kolejne spotkanie Grupy ds. wdrażania Międzynarodowego Standardu Edukacji 8. Jego celem było przygotowanie uczestników do udziału w warsztatach Common Content, projektu na rzecz wspólnych europejskich ram edukacji.
We wtorek, 7 marca 2017 roku, odbyło się spotkanie motywacyjne z Zuzanną Skalską. Tematem wykładu była „świadomość zmian” – także z perspektywy zawodu biegłego rewidenta.
Ewa Sowińska, zastępca prezesa KRBR, wzięła udział w dwóch debatach organizowanych przez „Rzeczpospolitą” w ramach II edycji projektu „Biznes Odpowiedzialny w Polsce”. Dyskusje dotyczyły zarządzania wiekiem oraz raportowania danych niefinansowych.
Komisja Nadzoru Finansowego przypomina biegłym rewidentom o konieczności zwrócenia szczególnej uwagi na obszary ryzyka podczas badania sprawozdań finansowych banków. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi rekomendacji KNF.
Komisja Europejska chce zebrać opinie na temat doświadczeń z obecnymi przepisami dotyczącymi współpracy administracyjnej. Konsultacje prowadzone są wśród interesariuszy innych niż organy administracji podatkowej.
Wnioski o przyznanie medalu powinny zostać dostarczone do KIBR do dnia 31 maja 2017 roku. Wręczenie medali jest planowane podczas XVIII Dorocznej Konferencji Auditingu.
Biegli rewidenci, firmy audytorskie oraz kandydaci do zawodu mogą teraz taniej kupić Vademecum Biegłego Rewidenta oraz Vademecum Głównego Księgowego wraz z egzemplarzem Meritum Rachunkowość
W poniedziałek, 27 lutego 2017 roku, odbyło się spotkanie władz samorządu z biegłymi rewidentami z regionu pomorskiego. Omówiono bieżące kwestie, które dotyczą środowiska biegłych rewidentów oraz Izby. Spotkanie było też okazją na podsumowanie ostatnich aktywności KIBR.
Tematem spotkania będzie zarządzanie kapitałem intelektualnym w firmie. Seminarium „Firma Idea. Realne wyzwania, niematerialne wartości” odbędzie się 22 marca br. na dziedzińcu Fahrenheita w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej, ul. Narutowicza 11/12 w Gdańsku w godz. 10-16.
W czwartek, 23 lutego 2017 roku, odbyło się spotkanie dla przedstawicieli regionalnych oddziałów KIBR oraz jednostek uprawnionych do szkolenia biegłych rewidentów. Uczestnicy dowiedzieli się między innymi, jak będzie wyglądał system szkoleń, poznali tematy Obligatoryjnego Doskonalenia Zawodowego w 2017 i 2018 roku oraz przedyskutowali wyzwania związane z edukacją audytorów.
Departament Rachunkowości i Rewizji Finansowe Ministerstwa Finansów przedstawił zestawienie najczęściej zadawanych pytań odnośnie polskich przepisów dotyczących ujawniania informacji niefinansowych i o polityce różnorodności.
Przedstawiciele KIBR uczestniczyli w trzech kolejnych posiedzeniach podkomisji sejmowej zajmującej się pracami nad nową ustawą o biegłych rewidentach. Są już pierwsze decyzje dotyczące najbardziej kontrowersyjnych tematów.
Bank Światowy przygotował raport pt. „Rynek audytu w Polsce: kluczowe dane statystyczne i postrzeganie rynku”. Materiał skierowany jest do twórców polityki, organów nadzoru oraz osób zainteresowanych regulacjami rynku ustawowych badań sprawozdań finansowych.
Prezes KRBR odpowiedział na pismo prof. dr hab. Jadwigi Glumińskiej-Pawlic, przewodniczącej Krajowej Rady Doradców Podatkowych, w sprawie działań prasowych i konsultacyjnych dotyczących nowej ustawy.
Komisja ds. szkoleń Krajowej Rady Biegłych Rewidentów wydała najnowszą wersję informatora poświęconego Obligatoryjnemu Doskonaleniu Zawodowemu i przypomina, że w 2017 roku dobiega końca pierwszy okres rozliczeniowy.
Dyrektor Finansowy Roku to zdaniem organizatorów najbardziej prestiżowa nagroda branży finansowej. W tym roku odbędzie się już XII edycja tego konkursu, a w jej kapitule zasiądzie Ewa Sowińska, zastępca prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Już po raz drugi odbędzie się spotkanie dla firm szkolących i władz regionalnych oddziałów na temat edukacji biegłych rewidentów. Organizatorem spotkania jest Komisja ds. Szkoleń Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Po raz pierwszy to Krajowa Izba Biegłych Rewidentów będzie gospodarzem wydarzenia w ramach projektu Karta Różnorodności. Spotkanie sygnatariuszy odbędzie się już 9 marca w Warszawie.
Komisja Europejska ogłosiła konsultacje społeczne, aby zebrać opinie na temat przyszłych zasad ograniczających działalność firm oferujących usługi agresywnej optymalizacji podatkowego. Bo, jak stwierdza komisarz Pierre Moscovici – złożone programy finansowe i mało przejrzyste struktury korporacyjne nie są dziełem przypadku.
We wtorek, 28 lutego 2017 r., Instytut Rachunkowości i Podatków zorganizuje szkolenie na temat raportowania danych niefinansowych. Jednym z wykładowców na spotkaniu będzie Ewa Sowińska, zastępca prezesa KRBR.
26 stycznia 2017 r. w poznańskim World Trade Center odbyła się kolejna, czwarta już Konferencja Zawodowa, zorganizowana przez Regionalny Oddział KIBR w Poznaniu, we współpracy z Wielkopolskim Oddziałem Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Przedstawiciele KIBR uczestniczą aktywnie w pracach podkomisji sejmowej powołanej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym.
Zarządzanie kapitałem intelektualnym będzie przedmiotem seminarium „Firma Idea. Realne wyzwania, niematerialne wartości”, które odbędzie się 22 marca br. w Gdańsku. Krajowa Izba Biegłych Rewidentów jest współgospodarzem tego wydarzenia, a w jego Radzie Programowej zasiada Ewa Sowińska.
Inicjatywa Common Content Project na rzecz rozwoju i ujednolicenia zasad kształcenia biegłych rewidentów właśnie poszerzyła swoje grono. Dołączyła do niej Hiszpania, która zostaje 13 instytutem zawodowych księgowych z Unii Europejskiej, który przyłącza się do CCP.
Prezes KRBR, w piśmie skierowanym do posła Artura Sobonia, przewodniczącego podkomisji zajmującej się nową ustawą o biegłych rewidentach, odniósł się do coraz bardziej agresywnych działań środowiska doradców podatkowych na rzecz całkowitego ograniczenia biegłym rewidentom możliwości świadczenia usług dodatkowych.
Fundacja Giełdy Papierów Wartościowych oraz Dom Maklerski PKO Banku Polskiego zapraszają do udziału w bezpłatnym szkoleniu, którego tematem jest „Praktyczne wykorzystanie kontraktów terminowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych”.
W imieniu Krzysztofa Burnosa, Prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów zapraszamy wszystkich biegłych rewidentów z regionu pomorskiego do udziału w spotkaniu, w trakcie którego omówione zostaną bieżące, najbardziej nurtujące kwestie dotyczące środowiska biegłych rewidentów oraz samorządu.
Krajowa Izba Biegłych Rewidentów we współpracy z Instytutem Audytorów Wewnętrznych oraz Bankiem Zachodnim WBK mają przyjemność zaprosić na spotkanie motywacyjne z Zuzanną Skalską na temat „świadomości zmian”.
Zapraszamy do udziału w spotkaniu, w trakcie którego zaprezentujemy polski przewodnik MSB. Opracowany na potrzeby przewodnika zestaw procedur będzie szczególnie pomocny biegłym rewidentom, przeprowadzającym badanie sprawozdań finansowych wg międzynarodowych standardów badania.
Krajowa Izba Biegłych Rewidentów, przy współpracy z Instytutem Audytorów Wewnętrznych oraz Bankiem Zachodnim WBK, przygotowuje na 7 marca spotkanie biegłych rewidentów z Zuzanną Skalską na temat „świadomości zmian”.
Zapraszamy do udziału w ankiecie na temat potrzeby zmian w treści aktualnych, a także wydania nowych Krajowych Standardów Rachunkowości. Komitet Standardów Rachunkowości zbiera także opinie na temat potrzeby wprowadzania uproszczeń w ustawie o rachunkowości.
Accountancy Europe zaktualizował dokument, w którym podsumowuje stan implementacji unijnego rozporządzenia ws. badań JZP. Organizacja prezentuje także opcje, z których państwa członkowskie skorzystały w procesie implementacji i zauważa, że większość krajów poszła w kierunku europejskiej harmonizacji rynku.
Serwis o cenach transferowych zawiera m.in. informacje o porozumieniach cenowych i przepisach dotyczących cen.
Zapraszamy do lektury nowych alertów omawiających krajowe standardy rewizji finansowej nr 540, 550, 560, 570, 580.
Krajowa Izba Biegłych Rewidentów udostępniła przewodnik po stosowaniu Międzynarodowych Standardów Badania. Celem opracowania jest wsparcie biegłych rewidentów w badaniu sprawozdań finansowych według nowych standardów zawodowych, a także tworzenie nowej, dobre praktyki audytu.
25 stycznia 2017 r. odbyło się drugie posiedzenie Podkomisji sejmowej poświęcone pracom nad projektem ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. W obradach z ramienia władz samorządu udział wzięli Krzysztof Burnos, Barbara Misterska-Dragan oraz Monika Kaczorek.
Uchwała dotyczy treści załączników do Krajowych Standardów Rewizji Finansowej w brzmieniu Międzynarodowych Standardów Badania (przyjętych uchwałą Nr 2783/52/2015 KRBR z dnia 10.02.2015 r.).
W życie wchodzi znowelizowana ustawa o rachunkowości, która nakłada na niektóre jednostki nowe obowiązki i zasady raportowania danych niefinansowych. Krajowa Izba Biegłych Rewidentów aktywnie włącza się w wyjaśnianie przedsiębiorcom nowego obowiązku.
Przedstawiciele Banku Światowego, rządu Szwajcarii, KIBR oraz Ministerstwa Finansów spotkali się, by podsumować realizację projektów finansowanych z grantu szwajcarskiego. – Wszystkie strony chwaliły współpracę, wiele udało się zrobić, ale już wiemy, że będziemy kontynuować rozpoczęte działania – podsumował Krzysztof Burnos, prezes KRBR.
Głos samorządu jest obecny w najważniejszych dyskusjach medialnych na temat kształtu nowej ustawy o biegłych rewidentach. Prace nad projektem weszły w decydującą fazę.
Szybsza i prostsza komunikacja z KIBR, informacje ułożone według 4 głównych grup odbiorców, nowoczesny, dostosowany do urządzeń mobilnych wygląd, – już dziś poznaj Elektroniczną Platformę Komunikacyjną (EPK) – nową stronę internetową Krajowej Izby Biegłych Rewidentów.
Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Najwyższa Izba Kontroli wypuściły na rynek specjalne publikacje, dotyczące działań audytorskich w sektorze publicznym.
Dokument wprowadził w życie postanowienia unijnej dyrektywy 2014/95/UE z 22.10.2014 r., dotyczącej ujawniania danych pozafinansowych. Nowy obowiązek będzie dotyczył największych jednostek zainteresowania
publicznego.
Zapraszamy do lektury alertów o krajowych standardach rewizji finansowej nr 510, 520 i 530. Alerty opracowała Komisja ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów.
Komisja Nadzoru Audytowego zaakceptowała decyzje KRBR z dnia 13 grudnia 2016 r. w sprawie wysokości składki członkowskiej i opłaty za wpis na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych w 2017 r.
Ruszył projekt warsztatów, których celem jest przygotowanie lokalnych liderów szkoleń ze stosowania Międzynarodowych Standardów Badania (MSB). Organizatorem i finansującym warsztaty jest Krajowa Izba Biegłych Rewidentów a projekt koordynuje Centrum Edukacji KIBR.
W ramach Komisji Finansów Publicznych do pracy nad ustawą o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym powołana została Podkomisja. W dniu 11 stycznia 2017 r. w pierwszym jej posiedzeniu z ramienia samorządu udział wzięli Barbara Misterska-Dragan oraz Monika Kaczorek. Przedstawiciele samorządu w trakcie spotkania przekazali posłom najważniejsze postulaty środowiska biegłych rewidentów.
Krajowa Izba Biegłych Rewidentów mocno zaznaczyła swoją obecność w debacie o przyszłości europejskiego audytu. Krzysztof Burnos, prezes KRBR, wygłosił przemówienia na spotkaniach Izb – Bułgarskiej i Litewskiej. Był także obecny na zgromadzeniu członków Federacji Europejskich Księgowych.
Jakie zagrożenia niesie prowadzenie biznesu i jak je ograniczyć? O tym będą rozmawiali biegli rewidenci, doradcy podatkowi i przedstawiciele biznesu na konferencji regionalnego oddziału KIBR w Poznaniu. Spotkanie odbędzie się 26 stycznia 2017 r.
24 osoby ukończyły zorganizowaną przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów „Akademię trenera”. Uczestnicy koordynowych przez Centrum Edukacji KIBR sześciodniowych warsztatów zdobyli wiedzę, o tym jak bardziej efektywnie uczyć biegłych rewidentów. Wiedzę będą wykorzystywać przy okazji prowadzenia szkoleń obligatoryjnego doskonalenia zawodowego.
Samorząd działa na rzecz wprowadzenia do nowej ustawy zapisów mających na celu promowanie badania wspólnego. Pismo oraz prezentacja kluczowych argumentów KIBR zostały przekazane wszystkim posłom zasiadającym w Komisji Finansów Publicznych.
Dokument szczegółowo wyjaśnia pojęcie kontroli wewnętrznej, określa jej zakres oraz zwraca uwagę na ograniczenia z nią związane. Autorzy omówili także komponenty systemu kontroli wewnętrznej oraz role i obowiązki interesariuszy jednostki.
Komisja ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów opracowała alerty omawiające Krajowe Standardy Rewizji Finansowej nr 500, 501 i 505.
Informujemy, iż Ministerstwo Finansów poszukuje kandydatek/kandydatów na stanowisko głównego specjalisty do spraw rewizji finansowej w Wydziale Kontroli Jakości Wykonywania Zawodu Biegłego Rewidenta w Departamencie Rachunkowości i Rewizji Finansowej.
Informujemy, że Komitet Standardów Rachunkowości (KSR) przekazał do publicznej dyskusji projekt stanowiska KSR w sprawie ujęcia transakcji zamiany składnika aktywów niepieniężnych na inny składnik aktywów niepieniężnych - wraz z zaproszeniem do zgłaszania uwag do tego projektu w terminie do dnia 24 lutego 2017 r.
Uchwała dotyczy treści Krajowych Standardów Rewizji Finansowej nr 1 i 2, w tym zmiany przykładów opinii z badania dla podmiotów stosujących nadal Krajowe Standardy Rewizji Finansowej (przyjęte uchwałą Nr 1608/38/2010 KRBR z dnia 16.02.2010 r., z późn. zm.).
KNF zwraca uwagę biegłych rewidentów na istotne zmiany w zasadach zaliczania udziałów członkowskich do funduszy podstawowych w bankach spółdzielczych.
Centralne Biuro Antykorupcyjne opublikowało wskazówki antykorupcyjne oraz poradnik antykorupcyjny dla przedsiębiorców.
Zachęcamy do lektury alertu poświęconego Krajowemu Standardowi Rewizji Finansowej 450. Standard dotyczy odpowiedzialności biegłego rewidenta za ocenę wpływu rozpoznanych w czasie badania zniekształceń oraz nieskorygowanych zniekształceń na sprawozdania finansowe. Za opracowanie alertów odpowiedzialna jest Komisja ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów.
Krzysztof Burnos, prezes KRBR, wziął udział w pierwszym czytaniu projektu nowej ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym, które odbyło się w Sejmie 13 grudnia 2016 roku. Prezes samorządu był także obecny na posiedzeniu komisji ds. finansów publicznych 16 grudnia, w trakcie którego powołano członków podkomisji odpowiedzialnych za prace nad projektem ustawy.
Federacja Europejskich Księgowych (FEE) postanowiła przy okazji obchodów 30. rocznicy istnienia instytucji odświeżyć swój wizerunek. Od 7 grudnia 2016 roku organizacja zmienia nazwę na Accountancy Europe. Zmieniła się także jej identyfikacja wizualna.
Krajowa Izba Biegłych Rewidentów została partnerem krakowskiego kongresu Open Eyes Economy Summit, który odbył się w dniach 15-16 listopada 2016 roku. Konferencja zorganizowana przez prof. Jerzego Hausnera i Mateusza Zmyślonego była poświęcona idei gospodarki otwierających się oczu oraz firmie-idei.
Przedsiębiorców i audytorów czeka w najbliższym czasie szereg wyzwań. Pojawi się nowy obowiązek raportowania części danych niefinansowych. Zmienią się też obowiązki sprawozdawcze w związku z wejściem w życie unijnej reformy audytu oraz wprowadzeniem międzynarodowych standardów badania.
Już jest dostępny alert Komisji ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów poświęcony krajowemu standardowi rewizji finansowej 402. Standard dotyczy odpowiedzialności biegłego rewidenta za uzyskanie wystarczających i odpowiednich dowodów badania, w przypadku gdy jednostka, której sprawozdanie finansowe podlega badaniu korzysta z usług jednej lub kilku organizacji usługowych.
Zachęcamy do lektury alertu.
Komisja ds. Standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów opracowała alert wyjaśniający krajowy standard rewizji finansowej 330. Standard dotyczy odpowiedzialności biegłego rewidenta za zaprojektowanie i zastosowanie reakcji (czyli procedur i testów) odpowiednich do ryzyka istotnego zniekształcenia rozpoznanego podczas badania sprawozdań finansowych – zgodnie z MSB 315.
Zapraszamy do lektury alertu.
Ponad 50 firm i instytucji współpracuje z Forum Odpowiedzialnego Biznesu w ramach Programu Partnerstwa. Podczas 6. Targów CSR, 17 listopada 2016 roku do tego grona oficjalnie dołączyła m.in. Krajowa Izba Biegłych Rewidentów, która została Partnerem Instytucjonalnym FOB.
Krajowa Izba Biegłych Rewidentów była partnerem merytorycznym Konferencji Finansowej Instytutu Audytorów Wewnętrznych IIA Polska. W panelu dotyczącym społecznej odpowiedzialności biznesu wystąpiła Ewa Sowińska, zastępca prezesa KRBR.
Konferencja będzie poświęcona Międzynarodowym Standardom Sprawozdawczości Finansowej: wyzwania praktyki - ocena stanu dzisiejszego i dalsze działania.
Na wydarzeniu wystąpią: Guido Beltrani, dr Renata Sochacka, Ewa Sowińska, Anna Sirocka, Jarett Decker, Joanna Dadacz, dr Teresa Cebrowska, prof. Radosław Ignatowski, dr Sylwia Silska - Gembka, Katarzyna Koleśnik, Philippe Danjou, Ilona Pieczyńska – Czerny, prof. Aldona Kamela-Sowińska.
Spotkanie odbędzie się 8 grudnia 2016 r. w hotelu Radisson Blu w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 24. Udział w wydarzeniu bezpłatny po wcześniejszej rezerwacji pod adresem konferencja_MSSF@skwp.pl.
Liczba miejsc ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń pierwszych 30 osób.
IFAC zaprasza przedstawicieli małych i średnich firm audytorskich do udziału w ankiecie na temat rynku MŚP. Ankieta ma na celu przedstawienie kluczowych zagadnień dla sektora oraz głównych trendów i zmian. Badanie pomoże IFAC i jej państwom członkowskim w zrozumieniu specyficznych wyzwań i szans, przed którymi stają MŚFKiA i MŚP na całym świecie.
W 2017 roku wchodzi w życie dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie obowiązku raportowania danych niefinansowych, zmienia się też Ustawa o biegłych rewidentach.
Krajowa Izba Biegłych Rewidentów rozpoczęła kampanię „Biegły rewident – Twój nowy doradca w rozwoju biznesu”. Powstał już film promujący profesję oraz ulotki prezentujące usługi biegłego rewidenta.
Chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom, które zdecydowały się aby wziąć udział w projekcie i przesłały swoje kandydatury. Z 32 otrzymanych zgłoszeń, do kolejnego etapu zostały zakwalifikowane 22 osoby.
Już 24 października startuje Tydzień Odpowiedzialnego Biznesu 2016 – intensywny tydzień wydarzeń i komunikacji wokół tematyki odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju: prezentacje, panele ekspertów, ciekawe case'y.
Poszukujemy ekspertów do opracowania materiałów szkoleniowych z zakresu obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na 2017 rok. Materiały dotyczyć będą tematu: „Wykorzystanie kontroli wewnętrznej w procesie badania sprawozdań finansowych małych i średnich przedsiębiorstw oraz świadczenia innych usług atestacyjnych."
ACCA, Euler Hermes oraz dziennik „Rzeczpospolita” zapraszają do udziału w kongresie oraz gali finałowej konkursu “Dyrektor Finansowy Roku”. Transmisja na żywo ze spotkania rozpocznie się 5 października 2016 r. (środa), w godz. 15.00 - 23.00.
KIBR jest patronem wydarzenia. Na kongresie z wykładem wystąpi Ewa Sowińska, zastępca prezesa KRBR. Zapraszamy do śledzenia relacji online.
Strona transmisji:
Zapraszamy do lektury alertu poświęconego Krajowemu Standardowi Rewizji Finansowej 320. Standard dotyczy odpowiedzialności biegłego rewidenta za zastosowanie koncepcji istotności przy planowaniu i przeprowadzaniu badania sprawozdań finansowych.
Przypominamy, że nowe Krajowe Standardy Rewizji Finansowej obowiązują najpóźniej do badania i przeglądów sprawozdań finansowych sporządzonych za okresy kończące się:
• 31 grudnia 2016 r. i później – jeśli podmiot uprawniony świadczy usługi jednostkom zainteresowania publicznego,
• 31 grudnia 2017 r. i później – jeśli podmiot uprawniony nie świadczy usług jednostkom zainteresowania publicznego.
5 października 2016 roku w Warszawie, odbędzie się po raz ósmy Kongres Dyrektorów Finansowych, który będzie uroczystym podsumowaniem ogólnopolskiego cyklu spotkań profesjonalistów – osób zarządzających finansami firm i przedsiębiorstw w Polsce. Podczas uroczystej gali zostaną ogłoszeni laureaci XI. edycji nagród „Dyrektor Finansowy Roku”. Gośćmi specjalnymi tegorocznego kongresu są Aleksander Doba – polski podróżnik oraz Leszek Kąsek – Główny Ekonomista z biura Banku Światowego w Polsce.
W dniu 9 września 2016 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowało kolejny (z dnia 2 września 2016 r.) projekt ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym
Obecnie Dział Prawny Biura KIBR i władze Samorządu analizują zapisy ustawy. O ewentualnych istotnych zmianach będziemy informować Państwa na bieżąco.
Krajowa Izba Biegłych Rewidentów zaprasza na bezpłatne szkolenia z międzynarodowych standardów badania w praktyce dla liderów. Absolwenci będą prowadzili szkolenia z MSB w regionach. Uczestników do projektu mogą zgłaszać Regionalne Oddziały KIBR do 12 września 2016 roku.
Komisja ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów opracowała nowy alert. Omawiany Krajowy Standard Rewizji Finansowej 315 dotyczy identyfikacji i oceny ryzyk istotnego zniekształcenia dzięki zrozumieniu jednostki i jej otoczenia.
Zachęcamy do lektury alertu.
Badanie sprawozdań finansowych małych i średnich jednostek, które odbędzie się 23 września 2016 r. w godzinach 9:00-15:50 w Warszawie, al. Jana Pawła II nr 80.
Aktualizacja: 18:44, 24.08.2016 r.
Krajowa Izba Biegłych Rewidentów oraz Centrum Edukacji KIBR opracowały komplet materiałów szkoleniowych na potrzeby obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w 2016 roku. Centrum Edukacji KIBR we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce zdecydowało się także opracować prezentacje multimedialne pomocne przy prowadzeniu szkoleń z tematów, do których materiały wydało SKwP. Dzięki nowym prezentacjom biegli rewidenci będą mieli dostęp do szkoleń i materiałów o jednolitym, wysokim standardzie.
Krajowa Izba Biegłych Rewidentów zaprasza do wzięcia udziału w konkursie ofert na obsługę techniczną konferencji organizowanej przez KIBR. Konkurs nie jest przetargiem rozumianym w sensie Ustawy - Prawo zamówień publicznych z dnia 29 stycznia 2004 r. (Dz. U. Nr 19, poz. 177).
W przypadku zainteresowania udziałem w konkursie prosimy o wypełnienie formularza cenowego oraz jego przesłanie w postaci elektronicznej na adres: robert.lukasik@kibr.org.pl w terminie do 10 sierpnia 2016 r.
Podstawowym warunkiem wyboru będzie cena.
Komisja ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów opracowała nowy alert dotyczący Krajowego Standardu Rewizji Finansowej 300. Standard dotyczy odpowiedzialności biegłego rewidenta za planowanie badania sprawozdań finansowych.
Zachęcamy do lektury alertu.
Informujemy, iż w dniu 20 czerwca 2016 r. - obwieszczeniem Marszałka Sejmu RP - ogłoszono jednolity tekst ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1000).
Ministerstwo Finansów w komunikacie przekazanym do KIBR przypomniało, że od 17 czerwca 2016 r. zastosowanie mają przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 537/2014 w sprawie szczegółowych wymogów dotyczących ustawowych badań sprawozdań finansowych jednostek interesu publicznego.
Oznacza to także, że przepisy obecnie obowiązującej ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie mają zastosowanie w zakresie w jakim nie stoją w sprzeczności z postanowieniami rozporządzenia.
Najwyższa Izba Kontroli przekazała przekład nowych, zatwierdzonych w 2013 r. standardów Międzynarodowej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli. Standardy definiują podstawowe zasady: w sektorze publicznym, kontroli finansowej, kontroli wykonywania zadań oraz kontroli zgodności.
Celem opracowania nowej wersji standardów było określenie miarodajnych i wspólnych dla wszystkich naczelnych organów kontroli ram odniesienia, niezbędnych do zapewnienia wiarygodności, jakości i profesjonalizmu kontroli w sektorze publicznym.
Zapraszamy do zapoznania się ze standardami ISSAI 100-400
Przy budowaniu statków ważna jest współpraca – także z biegłym rewidentem. To jeden z wniosków bloku „Stocznie, żegluga i porty” w trakcie IV Kongresu Morskiego, w którym udział wzięli przedstawiciele KIBR. Samorząd po raz pierwszy został zaproszony do udziału w wydarzeniu.
17 czerwca w życie wchodzą postanowienia unijnego rozporządzenia ws. wymogów dotyczących ustawowych badań sprawozdań finansowych jednostek zainteresowania publicznego. Zmienią się regulacje dotyczące m.in. audytu oraz kontroli jakości badania sprawozdań finansowych tych jednostek. Krajowa Izba Biegłych Rewidentów wydała komunikat, w którym podpowiada, od kiedy i w jakim zakresie należy stosować nowe przepisy.
Zapraszamy do udziału w konferencji pt. „Raportowanie niefinansowe w Polsce”. W trakcie spotkania zaprezentowana zostanie polska wersja standardu raportowania GRI G4. KIBR był partnerem tłumaczenia.
Wiesław Janczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów zapewnił, że resort przychyli się do zgłaszanych propozycji uregulowania kwestii biegłego rewidenta trwale niewykonującego zawodu. I zapowiada plany uruchomienia „rejestru biegłych rewidentów – seniorów”.
Zapraszamy na seminarium CEDUR pt. "Obowiązki banków w zakresie planów recovery i resolution wynikające z Dyrektywy BRRD oraz projektu ustawy o BFG". Seminarium skierowane jest do przedstawicieli sektora bankowego.
Komisja Nadzoru Finansowego zaprasza na seminarium „Badanie i ocena nadzorcza zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji”. Spotkanie kierowane jest do pracowników zakładów ubezpieczeń i reasekuracji, w szczególności do osób zaangażowanych w proces zarządzania ryzykiem.
Realizując jeden z postulatów delegatów na VIII Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów, na stronie internetowej KIBR zamieszczono pełne sprawozdanie finansowe samorządu za 2015 r., wraz z opinią Krajowej Komisji Rewizyjnej oraz opinią i raportem biegłego rewidenta. Komplet informacji w tym względzie dostępny jest tutaj.
Zapraszamy do udziału w konferencji pt. „Raportowanie niefinansowe w Polsce”. W trakcie spotkania zaprezentowana zostanie polska wersja standardu raportowania GRI G4. KIBR jest partnerem tłumaczenia.
Przypominamy o możliwości przesyłania do Biura KIBR wniosków o przyznanie medalu KIBR.
Medal KIBR przyznawany jest za szczególne osiągnięcia na rzecz KIBR oraz na polu rewizji finansowej i/lub rachunkowości. Medalem można uhonorować osobę fizyczną, prawną lub jednostkę nieposiadającą osobowości prawnej. Wnioski o zgłaszanie kandydatur do przyznania medalu mają prawo składać regionalne oddziały samorządu, organy KIBR, a także poszczególni biegli rewidenci.
Wnioski (tylko i wyłącznie w formie pisemnej) z rekomendacją(-ami) o odznaczenie medalem KIBR będą przyjmowane do dnia 31 maja br. (warunkiem koniecznym do przyjęcia wniosku jest zawarcie w nim czytelnego podpisu wnioskującego wraz z podaniem adresu do korespondencji i/lub adresu email).
Wzór wniosku o przyznanie medalu oraz inne przydatne informacje znajdują się na stronie internetowej KIBR, pod adresem: www.kibr.org.pl/pl/samorzad
O tym, jak powinna wyglądać komunikacja na linii biznes-audytor będą rozmawiać uczestnicy konferencji Regionalnego Oddziału KIBR w Warszawie „Dwa światy: audytora i biznesu”. Konferencja odbędzie się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie 3 czerwca 2016 r. Zapraszamy do lektury rozmowy z Ewą Sowińską, zastępcą prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów i przewodniczącą Komisji KRBR ds. szkoleń, która będzie jednym z panelistów konferencji.
“Trzy linie obrony. Przeżytek czy skuteczny system ochrony w turbulentnym środowisku?” to temat tegorocznej konferencji Instytutu Audytorów Wewnętrznych IIA Polska. KIBR jest partnerem merytorycznym wydarzenia. Spotkanie odbędzie się 16 czerwca 2016 roku w hotelu Marriott w Warszawie.
KIBR będzie partnerem sesji „Podatki. Korupcja i szara strefa – jak uzdrowić system?” w trakcie tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W panelu udział weźmie Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Panel otworzy wystąpienie Ministra Finansów Pawła Szałamachy. Zapraszamy do śledzenia relacji z wydarzenia.
Unijna reforma rynku audytorskiego, międzynarodowe standardy badania i ryzyko w pracy biegłego rewidenta to główne tematy tegorocznej Konferencji Audytingu. Ponad 300 uczestników w trakcie trzech dni będzie rozmawiało o bieżących wyzwaniach rynku audytu. Konferencja odbędzie się 17-19 października 2016 roku w hotelu Narvil w Serocku.
Informujemy, że Krajowa Izba Biegłych Rewidentów i Stowarzyszenie Księgowych w Polsce organizuje spotkania dydaktyczne autorów materiałów szkoleniowych, przygotowywanych do obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów, z wykładowcami seminariów w 2016 roku. Zapraszamy do udziału w szkoleniach.
„Standardy, regulacje, rynek – czy czeka nas nowa praktyka rewizji finansowej?” – pod takim hasłem przewodnim odbywać się będzie tegoroczna edycja Konferencji Audytingu. Spotkanie odbędzie się w dniach 17-19 października 2016 roku. Niebawem ruszą zapisy do udziału w wydarzeniu.
Dostępna jest już polskojęzyczna wersja Przewodnika przeprowadzania usług przeglądu IFAC. Przewodnik stanowi zbiór wyjaśnień i wskazówek jak zaplanować, przeprowadzić i wydać opinię z przeglądu sprawozdania finansowego. Materiał zawarty w przewodniku stanowić może również pomoc przy wykonywaniu innych usług związanych z weryfikacją sprawozdań lub ksiąg rachunkowych. Tłumaczenie zostało zapewnione dzięki finansowaniu ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
– Przegląd staje się uznawaną alternatywą dla tych przedsiębiorstw, które zwolnione są z prawnego obowiązku badania sprawozdania finansowego, ale chcą zweryfikować rachunkowość w firmie. Dlatego staramy się rozwijać i promować wiedzę o tej usłudze – wyjaśnia Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Więcej na temat przewodnika, jak i samej usługi przeglądu sprawozdania finansowego w rozmowie z Krzysztofem Burnosem. Zachęcamy do lektury wywiadu.
Podręcznik można pobrać bezpłatnie tutaj w wersji PDF.
Regionalny Oddział KIBR w Warszawie zaprasza na rozmowę, o tym jak jest postrzegana, jak wygląda i jak powinna wyglądać współpraca biegłego rewidenta z biznesem. Na pytania, o to jakie są korzyści z audytu i jak zmienić obowiązek ustawowy w partnerstwo odpowiedzi będą szukali uczestnicy konferencji „Dwa światy: audytora i biznesu” organizowanej 3 czerwca 2016 r. w warszawskich Arkadach Kubickiego.
Osoby odpowiedzialne za raportowanie danych niefinansowych mogą teraz skorzystać z praktycznego przewodnika po raportowaniu. Niebawem dostępna będzie także polska wersja najnowszych standardów raportowania CSR a biegli rewidenci już mogą skorzystać z tłumaczenia dokumentu FEE na temat ich roli w weryfikacji informacji niefinansowych. KIBR ma swój udział w tych projektach.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów przygotowała stanowisko w sprawie projektu nowej ustawy o biegłych rewidentach. Prezentuje w nim komplet uwag do najnowszych rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów. Zdaniem władz samorządu niezbędne będzie zorganizowanie kolejnej konferencji uzgodnieniowej ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.
W dniu 12 kwietnia 2016 r. Krajowa Rada Biegłych Rewidentów przyjęła postanowienie w sprawie wytycznych organizacyjno-metodycznych do obligatoryjnego doskonalenia zawodowego dla biegłych rewidentów w 2017 roku.
Wytyczne dedykowane są jednostkom prowadzącym obligatoryjne szkolenia zawodowe dla biegłych rewidentów i zostały podzielone na części, dotyczące: przepisów prawa i regulacji dotyczących szkoleń, ich tematyki, metodyki i sposobu prowadzenia zajęć, wymogów w zakresie wykładowców, materiałów szkoleniowych i pomocy naukowych, a także obowiązków jednostki uprawnionej do przeprowadzania obligatoryjnego doskonalenia zawodowego dla biegłych rewidentów.
Zachęcamy do lektury postanowienia oraz wytycznych.
Ponad dwa tysiące zarejestrowanych uczestników, czołowi przedstawiciele świata biznesu, polityki, nauki i mediów. Trzy dni debat, sesji i międzynarodowe fora gospodarcze. W dniach 18-20 maja odbędzie się ósma edycja organizowanego przez Grupę PTWP Europejskiego Kongresu Gospodarczego. KIBR został partnerem sesji „Podatki. Korupcja i szara strefa – jak uzdrowić system?”.
Dobiegła końca rekrutacja uczestników trzydniowych szkoleń z umiejętności stosowania międzynarodowych standardów badania w praktyce finansowanych przez Bank Światowy ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. 970 biegłych rewidentów zgłosiło chęć udziału w projekcie. KIBR uruchomi dodatkowe grupy szkoleniowe.
Ministerstwo Finansów upubliczniło nowy projekt ustawy o biegłych rewidentach. W nowych założeniach uwzględniono dużą część postulatów zgłaszanych przez KIBR w toku konsultacji społecznych. Wciąż są jednak w projekcie zapisy, które budzą niepokój środowiska. Czas na przyjęcie nowej ustawy regulator ma do 17 czerwca bieżącego roku.
Krzysztof Burnos, prezes KRBR na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Senioralnej apelował o ustawowe uregulowanie problemu emerytowanych biegłych rewidentów, którzy nie wykonują już zawodu. Członkowie Komisji zapowiedzieli konkretne działania w tej sprawie.
W związku z planowanym w połowie czerwca br. posiedzeniem Kapituły Medalu Krajowej Izby Biegłych Rewidentów, informujemy o możliwości przesyłania do Biura KIBR wniosków o przyznanie medalu KIBR.
Medal KIBR przyznawany jest za szczególne osiągnięcia na rzecz KIBR oraz na polu rewizji finansowej i/lub rachunkowości. Medalem można uhonorować osobę fizyczną, prawną lub jednostkę nieposiadającą osobowości prawnej. Wnioski o zgłaszanie kandydatur do przyznania medalu mają prawo składać regionalne oddziały samorządu, organy KIBR, a także poszczególni biegli rewidenci.
Wnioski (tylko i wyłącznie w formie pisemnej) z rekomendacją(-ami) o odznaczenie medalem KIBR będą przyjmowane do dnia 31 maja br. (warunkiem koniecznym do przyjęcia wniosku jest zawarcie w nim czytelnego podpisu wnioskującego wraz z podaniem adresu do korespondencji i/lub adresu email).
Wzór wniosku o przyznanie medalu oraz inne przydatne informacje znajdują się na stronie internetowej KIBR, pod adresem: www.kibr.org.pl/pl/samorzad
Do 30 czerwca wszyscy menedżerowie odpowiedzialni za finanse działających w Polsce firm, mają możliwość, poprzez wskazanie swych dokonań i sukcesów, powalczyć o statuetki oraz tytuł Dyrektora Finansowego Roku. Po raz pierwszy KIBR został zaproszony do objęcia projektu patronatem.
W dniu 14 kwietnia 2016 r. Rządowe Centrum Legislacji upubliczniło treść projektu ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym. Poprzedni projekt (był to projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw) Ministerstwo Finansów upubliczniło w listopadzie 2015 r. Ze względu na krótki termin dla Krajowej Izby Biegłych Rewidentów do wniesienia uwag do projektu, prosimy o przesyłanie Państwa uwag, które będą analizowane i brane pod uwagę w odpowiedzi samorządu.
Zachęcamy do zapoznania się z treścią projektu i przekazywania uwag do KIBR na adres biuro@kibr.org.pl do 20 kwietnia br. zgodnie z załączonym szablonem.
Zapraszamy do rejestracji na bezpłatne trzydniowe szkolenia z umiejętności stosowania międzynarodowych standardów badania w praktyce. Szkolenia będą realizowane od czerwca do października br. w pięciu miastach Polski. Organizatorami szkoleń są Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, Bank Światowy oraz KIBR.
Komisja ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów opracowała nowy alert. Omawiany Krajowy Standard Rewizji Finansowej 265 dotyczy odpowiedzialności biegłego rewidenta za odpowiednie komunikowanie się z osobami sprawującymi nadzór i kierownictwem w sprawie słabości kontroli wewnętrznej, rozpoznanych podczas badania sprawozdań finansowych.
Zachęcamy do lektury alertu.
Uniwersytet Ludwika Maksymiliana w Monachium oraz WHU – Otto Beisheim School of Management zapraszają na czterodniowe seminarium doktoranckie z zakresu rachunkowości. Seminarium odbędzie się w Niemczech w dniach 11-14 lipca 2016 r.
Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, Bank Światowy oraz KIBR zapraszają na bezpłatne trzydniowe szkolenia z umiejętności stosowania międzynarodowych standardów badania w praktyce. Szkolenia będą realizowane od czerwca do października br. w pięciu miastach Polski. Rejestracja na szkolenia rozpocznie się już w najbliższy poniedziałek.
W związku z pracami Generalnego Inspektora Informacji Finansowej w ramach Komitetu Rady Europy MONEYVAL oraz współpracą z Grupą Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) na stronie Ministerstwa Finansów opublikowane zostały następujące dokumenty:
- Publiczne Oświadczenie FATF – 19 lutego 2016 r., dotyczące jurysdykcji posiadających strategiczne braki w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu,
- Poprawa Międzynarodowej Zgodności Standardów Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu (AML/CFT): bieżący proces - 19 lutego 2016 r., przedstawiające wyniki bieżącej analizy zgodności z rekomendacjami FATF, dotyczące jurysdykcji, które posiadają strategiczne uchybienia w zakresie AML/CFT.
Zachęcamy do zapoznania się z dokumentami.
Przedstawiciele Krajowej Komisji Nadzoru byli obecni na warsztacie w ramach Sieci Zapewnienia Jakości - Quality Assurance Network-Audit. Spotkanie w Bukareszcie było okazją do wymiany doświadczeń w zakresie nadzoru samorządowego i publicznego między instytutami członkowskimi QAN-Audit.
Bank Światowy rozpoczął poszukiwania specjalistów do realizacji ośmiu projektów szkoleniowych oraz jednego projektu doradczego. Projekty dotyczą m.in. przeprowadzenia szkoleń dla biegłych rewidentów z zakresu innych usług biegłego rewidenta.
10 marca w Gdańsku odbył się warsztat zorganizowany przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów, Polski Instytut Dyrektorów oraz ACCA. Spotkanie poświęcone było planowanym zmianom na rynku audytu.
Informujemy, że spotkania dydaktyczne autorów materiałów szkoleniowych, wydawanych przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce na 2016 rok, z wykładowcami obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów odbędą się w siedzibie Zarządu Głównego SKwP, Warszawa, ul. Górnośląska 5 w następujących terminach:
30 czerwca 2016 r. (czwartek)
9.00-12.00 – Zmiany w ustawie o rachunkowości wynikające z wdrożenia Dyrektywy 2013/34/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. – dr Władysław Fałowski,
12.30-15.30 – Podział, łączenie i przekształcanie jednostek w świetle ustawy o rachunkowości i MSSF w aspekcie bilansowym i podatkowym – prof. Zbigniew Luty, dr Piotr Luty, Monika Markisz
1 lipca 2016 r. (piątek)
9.00-12.00 – Inwestycje finansowe – aspekty bilansowe i podatkowe – Dorota Sowińska-Kobelak,
12.30-15.30 – Inwestycje niefinansowe – aspekty bilansowe i podatkowe – Monika Iwaniec.
W kwestii szczegółowych informacji dotyczących udziału w ww. spotkaniach prosimy o bezpośredni kontakt z p .Jolantą Marchwicką, tel. (22) 583 49 30, email: jolanta.marchwicka@skwp.pl.
Krajowa Izba Biegłych Rewidentów oraz Instytut Audytorów Wewnętrznych IIA Polska zapraszają na spotkanie o przywództwie i zarządzaniu wiedzą, cyberbezpieczeństwie i IT oraz metodyce pracy i procesach operacyjnych.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów wydała komunikat w sprawie wybranych aspektów wykonania badania sprawozdania finansowego spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej za 2015 rok.
Więcej szczegółów w treści komunikatu
KIBR został 12 instytutem zawodowych księgowych z Unii Europejskiej, który dołączył do inicjatywy Common Content Project na rzecz rozwoju i ujednolicenia zasad kształcenia biegłych rewidentów. Eksperci przekonują, że wzorce wysokiej jakości edukacji przyczynią się do wzmocnienia jakości badań w Polsce i całej Unii Europejskiej.
Komisja Nadzoru Finansowego w piśmie skierowanym do biegłych rewidentów i firm audytorskich przypomina o nowych przepisach, którymi objęte są towarzystwa ubezpieczeniowe i zakłady reasekuracji. Organ nadzoru wskazuje także oczekiwania wobec audytorów badających sprawozdania finansowe tych jednostek.
Komisja ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów opracowała alert wyjaśniający Krajowy Standard Rewizji Finansowej 260. Standard dotyczy odpowiedzialności biegłego rewidenta za komunikowanie się z osobami sprawującymi nadzór.
Zapraszamy do lektury nowego alertu.
Czy "firmy idee" są przyszłością biznesu? Czy wyjście poza wskaźniki efektywności ekonomicznej może się firmie opłacać? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy spotkania o idei "Open eyes economy" zorganizowanego 1 marca br. przez KIBR i ACCA, a poświęconego nowemu podejściu do wartości w biznesie.
Umiejętności miękkie są niezbędne do prowadzenia biznesu na konkurencyjnym rynku. Biegli rewidenci także powinni je nabywać. Dlatego KIBR umożliwił audytorom włączenie szkoleń z umiejętności miękkich w zakres samokształcenia i poszerzył o tę tematykę ofertę kursów dla biegłych rewidentów.
Z inicjatywy KRBR uhonorowano najstarszych reprezentantów profesji biegłego rewidenta w kraju. - To osoby, które tworzyły ten zawód w Polsce. Powinny zostać docenione, zauważone i uhonorowane - mówi Maciej Ostrowski, prezes RO KIBR w Poznaniu. Temat biegłych rewidentów seniorów jest też jednym z priorytetów Krajowej Izby Biegłych Rewidentów do uregulowania w najbliższym czasie.
Krajowa Izba Biegłych Rewidentów, ACCA Polska oraz EY Academy of Business serdecznie zapraszają 17 marca 2016 roku na spotkanie CPD pt: "MSSF 16 - zmiana ujęcia, wyceny i prezentacji umów leasingu". Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
3 marca br. odbędzie się druga otwarta debata podatkowa Instytutu Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Tematem przewodnim spotkania będzie „podatek bankowy”. Zapraszamy do udziału biegłych rewidentów.
Uczestnicy drugiej debaty podatkowej będą dyskutować m.in. o konstrukcji podatku bankowego, o potencjalnych skutkach dla polskiej gospodarki i systemu bankowego oraz o alternatywnych koncepcjach obciążenia sektora finansowego. Z wykładem wprowadzającym wystąpi prof. dr hab. Konrad Raczkowski. Głos zabierze także Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.
Spotkanie odbędzie się w czwartek 3 marca br. w godzinach 17.00-19.30 w auli I w bud. C, al. Niepodległości 128.
Zapraszamy do udziału w wydarzeniu biegłych rewidentów.
Biuro prasowe Krajowej Izby Biegłych Rewidentów zainspirowało publikację w Dzienniku Gazecie Prawnej na temat wadliwych zapisów w przetargach i konkursach na badanie sprawozdań finansowych. KIBR zwraca uwagę opinii publicznej na poważny problem złych praktyk rynkowych i stawia pytanie, czy biegły rewident ma prawo, powinien brać udział we wspomnianych przetargach i konkursach. Temat komentuje w artykule Krzysztof Burnos, prezes KRBR. Swoją opinię przedstawił także prof. Marek Wierzbowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Zachęcamy do lektury publikacji w wersji elektronicznej.
Jak zaprojektować edukację biegłych rewidentów? Jak stworzyć dla audytorów bogatą i ciekawą ofertę szkoleniową, przełamując problemy z kształceniem osób dorosłych – zastanawiali się uczestnicy spotkania zorganizowanego przez Komisję ds. szkoleń Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Komisja ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów opracowała nowy alert dotyczący krajowego standardu rewizji finansowej 250. Standard mówi o odpowiedzialności biegłego rewidenta za uwzględnienie podczas badania sprawozdań finansowych aspektu przestrzegania przez badaną jednostkę przepisów prawa i regulacji.
Zapraszamy do lektury nowego alertu KIBR.
Zapraszamy kandydatów na biegłych rewidentów do udziału w bezpłatnym, trzydniowym, szkoleniu z zakresu Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF).
Za nami kolejna cykliczna konferencja szkoleniowa dla kontrolerów i wizytatorów Krajowej Komisji Nadzoru, w czasie której odbyła się m.in. uroczystość powołania nowych wizytatorów na kadencję 2016-2019. Na wniosek Krajowej Komisji Nadzoru przyznane także zostały odznaczenia osobom pełniącym tę funkcję w poprzednich kadencjach.
Kierunki zmian w obszarze sprawozdawczości i rewizji finansowej i to jak się do nich przygotować to główne tematy marcowego warsztatu Polskiego Instytutu Dyrektorów, którego patronem merytorycznym jest KIBR.
Podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych mogą skorzystać z formularza dostępnego na stronie www.kibr.org.pl wypełniając sprawozdanie P11. KIBR usprawnił korzystanie z elektronicznego formularza. Dzięki temu można go wypełnić szybciej niż dotychczas.
Krajowa Izba Biegłych Rewidentów oraz ACCA mają przyjemność zaprosić na spotkanie z prof. Jerzym Hausnerem i Mateuszem Zmyślonym, na temat filozofii "Open Eyes Economy" i nowego podejścia do prowadzenia biznesu, pt. "Firma-Idea".
Prezes KRBR spotkał się z przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Senioralnej w sprawie odpowiedniego rozwiązania regulacyjnego umożliwiającego zachowanie biegłych rewidentów seniorów w społeczności audytorów. Spośród 7 tys. polskich biegłych rewidentów aż 3,3 tys. jest w wieku powyżej 60 lat.
Poprawa systemu nadzoru nad zawodem, tak by był bardziej użyteczny, reforma szkoleń kandydatów i biegłych rewidentów oraz zmiany w modelu biznesowym KIBR na bardziej rentowny - to główne wnioski autorów trzeciego raportu dotyczącego przestrzegania standardów i kodeksów w obszarze rachunkowości i rewizji finansowej (ROSC) w Polsce.
KIBR organizuje spotkanie dla przedstawicieli regionalnych oddziałów oraz jednostek uprawnionych do przeprowadzenia obligatoryjnego doskonalenia zawodowego, by wspólnie rozmawiać o aktualnych potrzebach szkoleniowych biegłych rewidentów.
Krajowy Standard Rewizji Finansowej 240 dotyczy odpowiedzialności biegłego rewidenta podczas badania sprawozdań finansowych dotycząca oszustw. Standard ma pomóc biegłemu w ocenie ryzyka istotnego zniekształcenia powstałego w wyniku oszustwa i zaprojektowaniu procedur służących wykryciu tego zniekształcenia. Zachęcamy do lektury nowego alertu KIBR.
Krajowa Komisja Nadzoru przyjęła i opublikowała roczny plan kontroli na 2016 rok w podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych. Plan odnosi się do podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych niewykonujących czynności rewizji finansowej w jednostkach zainteresowania publicznego (tzw. pozostałe podmioty). Zachęcamy do zapoznania się z planem.
KIBR udostępnił polską wersję raportu Federacji Europejskich Księgowych (Fédération des Experts-comptables Européen) pt. "Wybór biegłego rewidenta. W kierunku dobrych praktyk". Dokument ma na celu upowszechnianie dobrych praktyk pozwalających na stosowanie najwyższych standardów przy wyborze biegłego rewidenta.
Już działa portal otwartych zasobów edukacyjnych KIBR. Projekt powstał z myślą o wszystkich biegłych rewidentach pragnących podwyższyć swoje kompetencje cyfrowe w wybranych obszarach. Stworzenie portalu ma na celu przeciwdziałanie zjawisku wykluczenia cyfrowego wśród biegłych rewidentów.
Zapraszamy do udziału w III Naukowo – Zawodowej konferencji organizowanej w ramach współpracy Regionalnego Oddziału KIBR w Poznaniu, Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wielkopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Spotkanie 9 lutego będzie poświęcone wadom i zaletom optymalizacji podatkowej.
Od 1 stycznia 2016 r. sprawozdania finansowe spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych za 2015 rok powinny zostać sporządzone zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości oraz rozporządzeniem Ministra Finansów z 25 czerwca 2014 r. w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. KNF w piśmie skierowanym do wiadomości KIBR zwraca uwagę na obszary, które zdaniem nadzoru finansowego, wymagają szczególnej uwagi podczas wykonywania prac związanych z zamknięciem 2015 roku.
Zachęcamy do lektury pisma.
Biegli rewidenci będą mogli wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach z zakresu m.in. usług poświadczających dotyczących odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw, usług wyceny czy audytu projektów finansowanych z dotacji unijnych i innych dotacji publicznych. Do 30 stycznia 2016 r. można zgłaszać deklarację chęci uczestnictwa w szkoleniach.
Federacja Europejskich Księgowych zaprasza kandydatów do zawodu i biegłych rewidentów z maksymalnie pięcioletnim stażem do wypełnienia ankiety na temat etycznego postępowania oraz posiadanych w tym zakresie kompetencji.
Zapraszamy do lektury nowego alertu wyjaśniającego Krajowy Standard Rewizji Finansowej 230. Standard dotyczy dokumentacji z badania sprawozdań finansowych, a w szczególności odpowiedzialności biegłego rewidenta za jej sporządzenie oraz charakteru i przeznaczenia dokumentacji z badania.
Przypominamy, że dotychczasowe alerty dostępne są w siedzibach Regionalnych Oddziałów KIBR oraz na stronie KIBR.
IFAC w swoim raporcie wykazał, że wzrost gospodarczy jest ściśle powiązany z odsetkiem zatrudnionych księgowych i biegłych rewidentów. Zawodowi księgowi wspierają wzrost gospodarczy poprzez promowanie przejrzystości i wydajności. To przełomowe badanie, po raz pierwszy ukazano powiązanie między wielkością zawodu a rozwojem poszczególnych gospodarek.
Zachęcamy do wypełnienia ankiety dotyczącej Dorocznych Konferencji Audytingu. Państwa opinie pozwolą nam w przyszłości organizować wydarzenie w jeszcze wyższym stopniu odpowiadające na potrzeby i oczekiwania członków naszego samorządu.
Ankietę można wypełnić do 15 stycznia na stronie www.prepost.pl/kibr, zajmuje to nie więcej niż 5 minut.
Bardziej złożone procedury w przypadku podejrzenia naruszenia zasady niezależności i zaistnienia konfliktu interesów – to najistotniejsze zmiany w kodeksie etyki, które przyjęła Krajowa Rada Biegłych Rewidentów, a Komisja Nadzoru Audytowego zatwierdziła. Uchwała wejdzie w życie 11 lutego 2016 r.
KIBR usprawnił system wystawiania zaświadczeń dla biegłych rewidentów i podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych. Teraz każdy będzie mógł wygenerować takie zaświadczenie samodzielnie ze strony KIBR. Zajmie to kilka minut.
Krajowa Izba Biegłych Rewidentów zaprasza do wzięcia udziału w konkursie ofert na obsługę prawną Krajowej Izby Biegłych Rewidentów. Konkurs nie jest przetargiem rozumianym w sensie Ustawy - Prawo zamówień publicznych z dnia 29 stycznia 2004 r. (Dz. U. Nr 19, poz. 177).
W konkursie mogą wziąć udział Kancelarie Prawne, które:
Ofertę należy przesłać e-mailem w terminie do dnia 15 stycznia 2016 r., do godz. 16.00 na adres
e-mail: lukasz.jasinski@kibr.org.pl.
W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z p. Łukaszem Jasińskim pracownikiem Działu Prawnego: tel. 22 637 30 81-83 wewn. 122, e-mail: lukasz.jasinski@kibr.org.pl.
Załącznik: Opis przedmiotu zamówienia.
Już jest dostępny nowy alert poświęcony omówieniu Krajowego Standardu Rewizji Finansowej 220. Standard dotyczy kontroli jakości badania sprawozdań finansowych . Zapraszamy do lektury alertu.