Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 11:42, 24.07.2024 r.

Wojna w Ukrainie - wskazówki dotyczące badania

Przedstawiamy wskazówki PIBR pt. „Wojna w Ukrainie – implikacje dla badania sprawozdań finansowych za 2021 rok”.

22 marca 2022

Agresja Rosji na Ukrainę nastąpiła 24 lutego 2022 r. i rozpoczęła wojnę, której zasięgu, skutków ani terminu zakończenia dziś nikt nie jest w stanie przewidzieć.

Aby wesprzeć firmy audytorskie oraz biegłych rewidentów w badaniu sprawozdań finansowych PIBR przygotowała wskazówki pt. „Wojna w Ukrainie – implikacje dla badania sprawozdań finansowych za 2021 rok” (pobierz opracowanie tutaj). W opracowaniu koncentrujmy się na najważniejszych zagadnieniach, w tym, jak podejść do badania i sporządzenia sprawozdania z badania.

Zapraszamy do lektury.

Aspekty rachunkowe

W naszym opracowaniu pomijamy aspekty księgowe i sprawozdawcze związane z ujęciem oraz ujawnieniem w sprawozdaniach finansowych zdarzeń związanych z wojną w Ukrainie. 3 marca 2022 r. Krajowa Rada Biegłych Rewidentów w imieniu biegłych rewidentów i klientów, w ślad za takimi apelami, zwróciła się z prośbą o rozważenie możliwości wsparcia w tym zakresie ze strony Departamentu Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości w Ministerstwie Finansów oraz Komitetu Standardów Rachunkowości. Trwają już prace nad przygotowaniem odpowiednich rekomendacji.

Opracowania innych organizacji i instytucji

Zachęcamy również do zapoznania się z opracowaniami przygotowanymi przez:

  • Polską Agencję Nadzoru Audytowego - Wybrane zagadnienia badania sprawozdań finansowych za 2021 r. ze szczególnym uwzględnieniem wpływu wojny w Ukrainie (więcej na ten temat tutaj);
  • Urząd Komisji Nadzoru Finansowego - Komunikat dotyczący obowiązków informacyjnych emitentów w związku z sytuacją polityczno-gospodarczą w Ukrainie (więcej na ten temat tutaj);
  • Accountancy Europe - War in Ukraine – what European accountants need to know (więcej na ten temat tutaj).

 

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl