Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 16:57, 12.07.2024 r.

UE zmniejsza obciążenia sprawozdawczością

Komisja Europejska proponuje pakiet działań zmniejszających przedsiębiorcom obciążenia sprawozdawczością finansową i sprawozdawczością zrównoważonego rozwoju.

23 października 2023

Ministerstwo Finansów poinformowało o przedstawionej przez Komisję Europejską inicjatywie, której efektem ma być zmniejszenie przedsiębiorcom obciążeń związanych ze sprawozdawczością finansową i sprawozdawczością zrównoważonego rozwoju. Chodzi o tzw. Pakiet Redukcji Obciążeń (Burden Reduction Package).

Celem pakietu jest ograniczenie wymogów sprawozdawczych o 25%. Zostanie to osiągnięte poprzez podniesienie progów finansowych definiujących mikro, małe, średnie i duże jednostki w dyrektywie o rachunkowości.

„Zawarte w unijnej dyrektywie o rachunkowości progi finansowe, tj. suma aktywów bilansu i przychody netto ze sprzedaży, definiujące mikro, małe, średnie i duże jednostki, zostaną podwyższone o 25%. Wynika to z inflacji, która w ostatnich 10 latach osiągnęła 24,3% w strefie euro. Progi odnoszące się do liczby pracowników pozostaną niezmienione.” - podaje resort finansów,

Komisja Europejska przedstawiła także projekt decyzji odraczającej termin wydania sektorowych ESRS oraz ESRS dla jednostek z państw trzecich. Proponowana nowa data to 30 czerwca 2026 r.

Więcej informacji nt. Pakietu Redukcji Obciążeń znaleźć można na stronie Ministerstwa Finansów: https://www.gov.pl/web/finanse/dzialania-ue-zmniejszajace-przedsiebiorcom-obciazenia-sprawozdawczoscia-finansowa-i-sprawozdawczoscia-zrownowazonego-rozwoju

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl