Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 05:19, 8.12.2024 r.

Zmiany w Kodeksie związane z technologią

Udostępniamy robocze tłumaczenie opracowanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Etyki dla Księgowych (IESBA) Zmian w Kodeksie etyki IESBA związanych z technologią.

19 listopada 2024

W kwietniu 2023 r. IESBA opublikowała ostateczną wersję „Zmian w Kodeksie związanych z technologią” – dokument w j. angielskim dostępny tutaj, a jego robocze tłumaczenie tutaj.

Zmiany związane z technologią będą kierować etycznym nastawieniem i zachowaniem zawodowych księgowych zarówno w praktyce biznesowej, jak i publicznej, gdy korzystają oni z możliwości stworzonych przez technologię i dostosowują się do nowych technologii. Opracowane, aby pozostać aktualnymi i mającymi zastosowanie w stale zmieniającym się krajobrazie transformacji technologii, zmiany mają zastosowanie do korzystania z dowolnej technologii, w tym w miarę możliwości z technologii przyszłości.

Zmiany, które zostały oparte na szeroko zakrojonych ustaleniach i kontaktach z zainteresowanymi stronami:

  • wzmacniają zapisy Kodeksu w zakresie kierowania sposobem myślenia i zachowaniem zawodowych księgowych podczas korzystania z technologii,
  • dostarczają rozszerzonych wytycznych dostosowanych do ery cyfrowej w odniesieniu do podstawowych zasad poufności, kompetencji zawodowych i należytej staranności, a także w radzeniu sobie ze złożonymi okolicznościami,
  • wzmacniają i wyjaśniają Międzynarodowe Standardy Niezależności (MSN) poprzez odniesienie się do okoliczności, w których firmy i firmy sieciowe mogą lub nie mogą świadczyć usług nieatestacyjnych związanych z technologią na rzecz klienta badania lub zlecenia atestacyjnego.

Zmiany w MSN będą obowiązywać w odniesieniu do badań i przeglądów sprawozdań finansowych za okresy rozpoczynające się 15 grudnia 2024 r. lub później. Pozostałe zmiany przepisów Kodeksu dotyczących etyki będą obowiązywać od 15 grudnia 2024 roku. Wcześniejsze stosowanie jest dozwolone.

Zmiany związane z technologią dotyczą wydania Kodeksu z 2022 r., w tym zatwierdzonych zmian, które nie weszły jeszcze w życie w grudniu 2022 r., odnoszących się do: definicji jednostki notowanej na giełdzie papierów wartościowych i jednostki zainteresowania publicznego oraz definicji zespołu wykonującego zlecenie i badania grupy.

Tłumaczenie ww. zmian ma charakter edukacyjny i nie jest wiążące dla biegłych rewidentów w Polsce do czasu przyjęcia ich uchwałą KRBR i zatwierdzenia przez Radę PANA.

 

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl