© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 21:51, 21.06.2025 r.
Majowe posiedzenia Krajowej Rady Biegłych Rewidentów minęło pod znakiem rozmów o standardach, finansach, restrukturyzacji i planie zwołania Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów, w celu wdrożenia reformy struktury samorządu, za którą opowiedzieli się niedawno przedstawiciele Regionalnych Oddziałów PIBR.
Posiedzenie rozpoczął Prezes KRBR Kamil Jesionowski w części otwartej od przedstawienia informacji o wydarzeniach z udziałem członków Krajowej Rady w ostatnim miesiącu, w tym o konferencji z okazji 5-lecia działalności Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, na której przedstawiciele KRBR zaprezentowali postulaty samorządu w zakresie zmian deregulacyjnych.
Następnie podjęto rozmowę nt. jakości badań w świetle „Sprawozdania PANA z monitorowania rynku usług świadczonych przez biegłych rewidentów i firmy audytorskie oraz działalności komitetów audytu za 2024 rok”. Dyskusja zakończyła się konkluzją potrzeby uzyskania dodatkowych informacji od Agencji o nieprawidłowościach zidentyfikowanych w trakcie kontroli, wychodzących poza dane statystyczne. Pożądane w celach edukacyjnych byłyby przykłady błędów oraz dane zanonimizowane.
Następnie Komisja ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów zrelacjonowała swoje prace, obejmujące m.in. przegląd tłumaczenia kolejnych międzynarodowych standardów oraz opracowanie zmian do standardów z pakietu standardów zarządzania jakością. 15 maja odbyło się spotkanie przedstawicieli PIBR i Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, a także Ministerstwa Finansów, podczas którego rozmawiano o tłumaczeniu standardów, w tym o przekładzie kluczowych pojęć. Poinformowano także o prowadzonych przez Radę Międzynarodowych Standardów Badania i Usług Atestacyjnych (IAASB) konsultacjach projektu zmian w standardach dotyczących pracy ekspertów zewnętrznych, które są powiązane z niedawnymi zmianami w Kodeksie etyki IESBA, jak również o decyzji IAASB o wycofaniu MSUA 3410 – „Usługi atestacyjne dotyczące sprawozdań na temat gazów cieplarnianych”.
W dalszej części posiedzenia podniesiony został temat wdrożenia na gruncie polskim Międzynarodowego Standardu Badania dotyczącego badania sprawozdań finansowych mniej złożonych jednostek („MSB dla MZJ”), opracowanego przez IAASB. Jako alternatywę, zgłoszono do dalszego przeanalizowania pomysł opracowania własnej wersji standardu badania dla MZJ. W związku z postulatem podjęcia prac nad przygotowaniem uproszonego standardu, Prezes KRBR zaapelował do członków samorządu o zgłaszanie chęci udziału w dedykowanym zespole.
Komisja ds. finansowych przedstawiła w formie prezentacji porównawczej, analizę wykonania planu finansowego po I kwartale 2025 r., podkreślając, że wyniki PIBR nie mają charakteru liniowego. Następnie omówiła cztery projekty uchwał zmieniających uchwały KRBR w sprawie zasad tworzenia i wykorzystania funduszy celowych (wsparcie pracy biegłego rewidenta, organizacja DKA, Dzień Biegłego Rewidenta, działalność szkoleniowa). KRBR zagłosowała za zmianą uchwał, która ma na celu jedynie wprowadzenie zapisu o utworzeniu wyodrębnionego rachunku bankowego, wspólnego dla wszystkich funduszy celowych.
Komisja ds. szkoleń omówiła projekt uchwały w sprawie wytycznych w zakresie wizytacji, mającej na celu dodanie do oceny przez wizytatora „realizacji przedmiotu szkolenia, w tym ilości czasu poświęconego na poszczególne zagadnienia będące przedmiotem szkolenia”. KRBR przyjęła uchwałę, tym samym straciła moc dotychczasowa z 3 grudnia 2021 r.
Następnie Prezes Krajowej Rady zgłosił potrzebę utworzenia Komisji KRBR ds. międzynarodowych, w związku z tym, iż działania samorządu w tym zakresie wzrosły i jest potrzeba większego zaangażowania. Zaapelował do Regionalnych Oddziałów PIBR o zgłaszanie swoich kandydatur, aby na kolejnym posiedzeniu taka komisja mogła być już powołana.
W dalszej części posiedzenia podniesiony został temat zwołania Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów, w związku z wnioskami, które wynikają z Samorządowego Forum Regionów PIBR, które odbyło się 19-20 maja br. Przedstawiciele RO opowiedzieli się za restrukturyzacją i konsolidacją RO PIBR do około 10 oddziałów. Więcej informacji o przebiegu Forum i ustaleniach tam podjętych w aktualności Samorządowe Forum Regionów za konsolidacją RO PIBR i kontynuacją wspólnej polityki szkoleniowej | PIBR
Zmiany w Statucie oraz w Podstawowych Zasad Gospodarki Finansowej PIBR są konieczne jeśli samorząd chce zmienić strukturę oraz wprowadzić zmiany w organach w RO w trakcie kadencji. Zgodnie z zapowiedzią Prezesa KRBR, NKZBR mógłby się odbyć w listopadzie w tym roku w formule online. Byłby to pierwszy zjazd zorganizowany w ten sposób przez PIBR.
W sprawach różnych, prezes Krajowej Rady przedstawił propozycję współpracy PIBR z Platformą Audytorzy JZP, działającą przy organizacji Pracodawcy RP, w zakresie rozpropagowania informacji o konferencji, na temat postulowanych zmian w ustawie o biegłych rewidentach. Wydarzenie odbędzie się 9 czerwca na GPW i będzie transmitowane. Członkowie KRBR przychylili się do tej inicjatywy.
Zapis na newsletter zostanie uruchomiony wkrótce!