Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 21:23, 21.06.2025 r.

Samorządowe Forum Regionów za konsolidacją RO PIBR i kontynuacją wspólnej polityki szkoleniowej

19-20 maja 2025 r. odbyło się XI Samorządowe Forum Regionów Polskiej Izby Biegłych Rewidentów pt. „PIBR 2.5 - Zmiana. Zaufanie. Współpraca”. Przedstawiciele Regionalnych Oddziałów, po zapoznaniu się z ubiegłorocznymi wynikami finansowymi, opowiedzieli się za restrukturyzacją i konsolidacją RO PIBR. Ponadto zagłosowali za kontynuacją wspólnej polityki szkoleniowej, wdrożonej w życie w 2024 r., której pozytywne efekty są już widoczne.

21 maja 2025

Samorządowe Forum Regionów PIBR odbyło się stacjonarnie w Otwocku z udziałem przedstawicieli 17 RO (z 24 istniejących). Dane prezentowali i spotkanie prowadzili: Kamil Jesionowski (Prezes KRBR); Joanna Chwaścikowska-Karwacka (Z-ca Prezesa i Przewodnicząca Komisji ds. szkoleń), Agnieszka Kryśkiewicz-Burnos  (Z-ca Prezesa i Członek Komisji ds. szkoleń), Monika Matyszewska (Członek Komisji ds. szkoleń) oraz Grzegorz Oszczypała (Członek Komisji ds. szkoleń).

Spotkanie otworzył Prezes KRBR, wskazując główne zagadnienia będące przedmiotem spotkania takie jak: komunikacja, wspólna polityka szkoleniowa i restrukturyzacja.

W części poświęconej komunikacji wybrzmiała jednoznaczna konkluzja: bez spójnego przekazu, żadna organizacja nie będzie postrzegana jako wiarygodna i nowoczesna. Konsultantki ds. Public Relations, prowadzące prezentację z elementami interakcji, podkreśliły znaczenie zintegrowanego podejścia do komunikacji – szczególnie w kontekście zmian strukturalnych i strategicznych, które są dziś udziałem PIBR. Omówiły kluczowe kwestie związane z potrzebą prowadzenia wspólnej polityki komunikacyjnej, istotnej w okresie wprowadzania zmiany w organizacji czy w sytuacjach kryzysowych. Jako kluczowa kwestia wybrzmiała rekomendacja dla PIBR - potrzeba opracowania wspólnej strategii komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej wraz z polityką komunikacji kryzysowej.

W kolejnej części moderatorzy spotkania – przedstawiciele KRBR i Komisji ds. szkoleń – zapoznali przedstawicieli RO PIBR z wynikami działalności szkoleniowej w 2024 r. Miniony rok był pierwszym realnym sprawdzianem dla nowej wspólnej polityki szkoleniowej. Jej efekty widać już dziś: więcej osób korzystało ze szkoleń, wzrosła liczba inicjatyw międzyregionalnych, a także poprawiła się efektywność finansowa działań edukacyjnych.

Wśród kluczowych wniosków jest fakt, iż wzrósł odsetek biegłych rewidentów szkolących się w PIBR (własne RO, CE PIBR, inne R/O, DKA). Do czego przyczyniła się wspólna polityka szkoleniowa, wdrożona w 2024 r. uchwałą KRBR w sprawie przeprowadzania szkoleń przez Regionalne Oddziały Polskiej Izby Biegłych Rewidentów.

Ponadto do poprawy wyników osiągniętych na działalności szkoleniowej przyczyniło się zyskujące na popularności współorganizowanie szkoleń przez dwa lub więcej RO PIBR.

Ubiegły rok potwierdził zmianę jako dokonała się w preferowanych przez biegłych rewidentów formach szkolenia – 74% z nich zostało zorganizowanych w formule online, a tylko 13% stacjonarnie, niemniej jednak uczestnicy Forum są zgodni, że ta forma jest potrzebna, służąc integracji i będzie rozwijana m.in. w kierunku przekształcenia w zajęcia warsztatowe.

W następnym bloku tematycznym zaprezentowane zostały koszty funkcjonowania RO PIBR. Tym samym uczestnicy spotkania wrócili do rozpoczętego rok temu tematu restrukturyzacji naszej organizacji. Coraz bardziej wybrzmiewa potrzeba nowego modelu finansowego, jak zasygnalizowano na ostatnim, listopadowym Samorządowym Forum Regionów, w trakcie którego przedstawiciele RO PIBR poprosili KRBR, aby rozmowy na ten temat były kontynuowane w oparciu o wyniki.

Zaprezentowane ubiegłoroczne wyniki pokazują, że w obecnej strukturze regionalnej, składającej się z 24 RO PIBR, kwota wpływająca do oddziałów ze składek członkowskich (50%) nie pokrywa kosztów ich funkcjonowania – w ostatnim roku zabrakło ponad 1 mln zł. Kwota ta musiała być pokryta z wypracowanych środków ze szkoleń, zgodnie z zasadą równoważenia przychodów i kosztów.

W związku z tym, w ramach poszukiwania sposobu optymalizacji funkcjonowania sieci regionalnej, przedstawiciele KRBR wraz z przedstawicielami Komisji ds. szkoleń zaproponowali zmniejszenie liczby RO PIBR, przedstawiając 3 scenariusze stanowiące punkt wyjścia dla dalszych rozważań:

- 16 oddziałów pokrywających się granicami województw,

- 10 oddziałów powstałych w wyniku połączenia sąsiadujących RO,

- 3 makroregiony: mazowiecki, wielkopolski i małopolski o zbliżonej liczbie biegłych rewidentów.

Jak wskazują wyniki szczegółowych analiz, pierwsza z koncepcji nie przyniosłaby jednak odpowiedniego zmniejszenia kosztów funkcjonowania struktury regionalnej. Mniejsze wydatki możliwe są w przypadku pozostałych 2 wariantów. Na przedstawieniu tych koncepcji i wstępnych opiniach zakończył się pierwszy dzień Forum.

Drugiego dnia od rana przedstawiciele Regionalnych Oddziałów dyskutowali nad pomysłem konsolidacji RO PIBR, jej celowością i wyborem wariantu. W drodze głosowania, uczestnicy spotkania większością głosów opowiedzieli się za dalszymi pracami nad scenariuszem zakładającym zmniejszenie liczby RO do około 10. Jak podkreślili moderatorzy, przedstawiciele KRBR i Komisji ds. szkoleń, liczba ta nie jest ostateczna i w wyniku dalszych analiz i rozmów wyklaruje się finalnie.

Prezes KRBR wielokrotnie podkreślał podczas spotkania, że celem restrukturyzacji, o której rozmowy w samorządzie toczą się od trzech kadencji, jest wygospodarowanie środków nie dla oszczędzania samego w sobie, ale w celu przeznaczenia ich na wsparcie biegłych rewidentów. Celem jest przede wszystkim prawidłowe działanie struktur samorządowych dla wszystkich biegłych rewidentów.

W ramach podsumowania rozmów nt. restrukturyzacji, ustalono następująco:

- uczestnicy Samorządowego Forum Regionów zgadzają się, że restrukturyzacja RO jest nieunikniona,

- rozważany będzie scenariusz zakładający ograniczenie do około 10 liczby RO,

- ustalenia wymagają zasady łączenia oddziałów wraz z określeniem niezbędnych zmian w połączonych oddziałach, w tym dotyczących ich organów,

- konieczna jest analiza ryzyk,

- rozważyć i wypracować należy strategię dotyczącą nieruchomości oraz lokali posiadanych przez PIBR,

- opracowania wymaga plan zagospodarowania zasobów naszej organizacji,

- konieczne jest zakomunikowanie członkom RO celu restrukturyzacji i kroków wymagających wykonania.

Ponadto od razu w trakcie spotkania kila mniejszych RO PIBR zadeklarowało chęć połącznia z większym oddziałem – Olsztyn z Gdańskiem, Toruń z Łodzią, Kielce z Krakowem.  

Dyskusja na temat konsolidacji przeniesie się teraz na poziom Regionalnych Oddziałów PIBR w celu zebrania opinii.

Kolejne Samorządowe Forum Regionów, kontynuujące temat restrukturyzacji, jest planowane we wrześniu br.

Ponadto na koniec forum, w drodze głosowania, większość przedstawicieli obecnych RO PIBR opowiedziała się za kontynuacją wspólnej polityki szkoleniowej. KRBR przyjmując w grudniu 2024 r. uchwałę w sprawie przeprowadzania szkoleń przez Regionalne Oddziały Polskiej Izby Biegłych Rewidentów w 2025 r. uzależniała jej utrzymanie w mocy od opinii przedstawicieli RO po zapoznaniu się z wynikami działalności szkoleniowej w 2024 r.

Podsumowując, XI Samorządowe Forum Regionów nie było jedynie corocznym spotkaniem operacyjnym. Stało się przestrzenią do rzeczywistego dialogu o kształcie i przyszłości naszego samorządu. Pokazało, że środowisko biegłych rewidentów rozumie konieczność zmian, które nie wynikają z chwilowej potrzeby, lecz z długofalowej odpowiedzialności - odpowiedzialności za zawód, za standardy i za tych, którzy wejdą na naszą drogę zawodową w kolejnych latach.

Zamiast powielać dotychczasowe schematy, zaczynamy budować nowe fundamenty – oparte na współpracy, transparentności i równości szans. Forum kolejny raz udowodniło, że wspólne decyzje mogą być efektem rozmowy, nie tylko uchwały. Że wspólnota samorządowa nie musi wybierać między jakością a dostępnością – ale może dążyć do jednego i drugiego, jeśli stworzy równe warunki do rozwoju i partnerstwa RO.

Dostrzeżono, że PIBR coraz bardziej przypomina organizację uczącą się – taką, która wyciąga wnioski z praktyki, szuka lepszych rozwiązań i odważnie wchodzi w nowe tematy: komunikację strategiczną, transformację strukturalną, budżetowanie celowe czy edukację przyszłości. To nie są już hasła, to konkretne propozycje, które zaczynają się materializować.

Zgoda na dalsze prace nad nowym modelem regionalnym, potwierdzenie kierunku zmian w finansowaniu i edukacji, a także mocny sygnał o potrzebie spójnej komunikacji – to nie są decyzje kosmetyczne. To istotne kroki w stronę bardziej zintegrowanej i silniejszej organizacji, która nie boi się patrzeć w przyszłość. Organizacji, która stawia nie tylko na strukturę, ale na ludzi.

Najważniejsze jednak, że to Forum potwierdziło coś jeszcze: że PIBR ma w sobie potencjał zmiany nie przez konflikt, ale przez porozumienie. Nie przez presję, ale przez partnerski proces. I że fundamentem tej zmiany nie są dokumenty – ale zaufanie.

Z takim nastawieniem możemy naprawdę powiedzieć: PIBR 2.5 to nie wizja – to kierunek, który już wspólnie obraliśmy.

Dziękujemy Uczestnikom za otwartość, wolę współpracy, ale także odwagę i zadeklarowaną gotowość podejmowania pracy nad naszym wspólnym dobrem jakim jest samorząd.

Zapisz się na newsletter

Zapis na newsletter zostanie uruchomiony wkrótce!

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl