Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 15:45, 12.07.2024 r.

Raport „LEXOMETR Prawno-Gospodarczy 2023”

Raport „LEXOMETR Prawno-Gospodarczy 2023. Kondycja branży księgowo-podatkowej” jest już dostępny. Polska Izba Biegłych Rewidentów była jednym z partnerów badania.

15 czerwca 2023

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami czwartej edycji badania pt. LEXOMETR Prawno-Gospodarczy 2023. Kondycja branży księgowo-podatkowej.

Cztery lata oglądu sytuacji branży dało autorom badania możliwości obserwacji zmian. W tym roku w raporcie nie znalazła się już problematyka związana z pandemią COVID-19, natomiast utrzymane zostały pytania dotyczące kondycji biznesowej przedsiębiorstw, a także Polskiego Ładu oraz wojny w Ukrainie, jako ciągle istotnych czynników kształtujących sytuację gospodarki. Autorzy dodali także rozdział dotyczący zasad i uprawnień odnośnie do wykonywania zawodów księgowego i doradcy podatkowego, w związku z toczącą się dyskusją środowiskową na ten temat.

LEXOMETR to również opinie i wskazówki ekspertów, m.in. z Polskiej Izby Biegłych Rewidentów, Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Krajowej Izby Doradców Podatkowych, Krajowej Izby Biur Rachunkowych czy Konfederacji Lewiatan.

W imieniu samorządu biegłych rewidentów wypowiadał się Piotr Witek, członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Komentując wyniki badania, powiedział on, że „warto wskazać, że pomimo faktu, iż księgowi muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami, zmianami w przepisach, wysoką inflacją, ciągłym dostosowaniem się do zmieniających się oczekiwań klientów, którzy chcieliby, aby księgowi prowadzili przez gąszcz obecnych zawiłości prawno-podatkowych, to jako grupa mają się dobrze, a zawód jest potrzebny jak nigdy wcześniej. Mimo zwiększonej automatyzacji pracy wsparcie księgowego w ocenie sytuacji finansowej oraz wskazanie właściwych form opodatkowania nie zostało zastąpione przez algorytmy sztucznej inteligencji, gdyż jeszcze długo interpersonalny kontakt i ekspercka wiedza będą stanowiły o sukcesie finansowym klienta, który potrafi docenić profesjonalność i jakość pracy swoich księgowych”.

Serdecznie zachęcamy do bezpłatnego pobrania raportu i lektury!

Raport dostępny jest pod adresem https://bit.ly/3MWBqO4

Na stronie serwisu prawo.pl można także znaleźć szersze omówienie wyników raportu: https://www.prawo.pl/podatki/lexometr-prawno-gospodarczy-2023,521740.html

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl