© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 01:09, 10.10.2024 r.
Krajowy System e-Faktur to kolejny etap cyfryzacji usług administracji oraz transformacji cyfrowej Polski, ułatwiający rozliczenia między firmami i zapewniający im bezpieczeństwo rozliczeń.
Jak informuje Ministerstwo Finansów, pozytywna decyzja Komisji Europejskiej to kolejny krok w procesie wdrażania obligatoryjnych e-faktur w Polsce. Aby je finalnie wdrożyć, potrzebna jeszcze będzie zgoda Rady Unii Europejskiej – resort finansów szacuje, że powinno to nastąpić w ciągu kilku tygodni. Od 1 stycznia br. podatnicy mogą wystawiać faktury ustrukturyzowane (e-fakturę) z wykorzystaniem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obecnie wystawianie e-faktur ustrukturyzowanych w KSeF jest dobrowolne i dostępne na równi z dotychczasowymi formami fakturowania (tj. faktury w postaci elektronicznej i papierowej).
Ministerstwo podkreśla znaczenie e-faktur dla jeszcze szybszej i efektywniejszej identyfikacji oszustw podatkowych, zwłaszcza karuzel VAT. Na stronie resortu można znaleźć listę korzyści dla przedsiębiorców korzystających z e-faktur. Są to:
Jak informuje Ministerstwo Finansów, w resorcie trwają prace nad koncepcją biznesową i prawną docelowego KSeF. Ministerstwo zapowiada także, że uzgodnienie rozwiązań biznesowych i prawnych docelowego KSeF przeprowadzone zostanie w dialogu z biznesem podczas szerokich konsultacji publicznych.
Więcej informacji nt. Krajowego Systemu e-Faktur znaleźć można na stronie resortu finansów: https://www.gov.pl/web/finanse/jest-zgoda-komisji-europejskiej-na-obowiazkowa-e-fakture-w-polsce
Natomiast pytania i odpowiedzi dot. KSef znajdują się na stronie www.podatki.gov.pl/ksef/
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.