Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 21:32, 3.12.2024 r.

Informacja KRBR na temat polityki szkoleniowej PIBR

Zapraszamy do zapoznania się z informacją Krajowej Rady Biegłych Rewidentów na temat polityki szkoleniowej PIBR.

12 lipca 2024

Szanowni Państwo!

Polityka szkoleniowa naszego samorządu w ostatnim czasie ewoluuje, czego przejawem jest między innymi uchwała Krajowej Rady Biegłych Rewidentów nr 516/13/2024 z 21 maja 2024 r.

Wprowadzenie zasad wspólnej polityki szkoleniowej przez Krajową Radę jest wynikiem dwuletniego procesu konsultacyjnego i decyzyjnego. Został on zainicjowany podczas Nadzwyczajnego Zjazdu Biegłych Rewidentów we wrześniu 2022 r., a jego kolejnymi istotnymi etapami były Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów w czerwcu 2023 r., Samorządowe Fora Regionów w 2024 r. – zwłaszcza dwudniowe dyskusje podczas kwietniowej edycji tego wydarzenia – oraz tegoroczne posiedzenia KRBR.

Punktem wyjścia tych debat był fakt, że Polska Izba Biegłych Rewidentów i jej oddziały regionalne stanowią jedną organizację, działającą w interesie wszystkich biegłych rewidentów. Wprowadzana w poczuciu odpowiedzialności za dobro samorządu jako całości zmiana polityki szkoleniowej samorządu oparta jest na dwóch filarach: solidarności między regionalnymi oddziałami oraz finansowej i organizacyjnej racjonalności.

Przejawem takiego myślenia o samorządowej wspólnocie jest rozwijająca się współpraca między regionalnymi oddziałami, organizującymi razem szkolenia online. Pozwala to zwiększyć ofertę szkoleniową w regionach i uniknąć sytuacji, w której z powodu niezebrania się wystarczająco dużej grupy chętnych szkolenie jest odwoływane lub staje się deficytowe. To jednak dopiero początek udoskonalania systemu szkoleń online.

W trakcie Samorządowego Forum Regionów w kwietniu 2024 r. wypracowano wspólnie z regionalnymi oddziałami koncepcję przeprowadzania szkoleń ODZ w formule online, wskazując Centrum Edukacji PIBR jako organizatora tych szkoleń we współpracy z RO. Oznacza to, że chociaż CE PIBR będzie realizować szkolenia online, regionalne oddziały zachowają znaczący wpływ na ofertę szkoleniową poprzez współpracę przy tworzeniu programu, ustalaniu terminów oraz wyborze wykładowców. Pozwoli to na poszerzenie oferty tematycznej szkoleń dostępnych w RO. Nadmienić trzeba, że regionalne oddziały nadal będą organizowały szkolenia ODZ w formule stacjonarnej oraz szkolenia z zakresu samokształcenia. Zmiana dotyczyć będzie tylko szkoleń prowadzonych online.

Wdrożenie tych postanowień wymaga organizacyjnego przygotowania, a także zaproponowania podziału zakresów odpowiedzialności pomiędzy RO a CE PIBR. Obecnie pracujemy nad przygotowaniem do dyskusji o wprowadzeniu tej koncepcji w życie.

Kolejnym elementem nowej polityki szkoleniowej, wypracowanej wspólnie z RO, jest ograniczenie organizacji bezpłatnych szkoleń przeprowadzanych przez RO, z wyjątkiem konferencji, klubów biegłego rewidenta czy spotkań. Ograniczenia dotyczące bezpłatnych szkoleń mają na względzie dobro wszystkich członków naszego samorządu, a także dobro samej organizacji, która spełniać musi zasadę równoważenia się przychodów i kosztów. Zmiany nie oznaczają jednak zakazu szkoleń bezpłatnych, lecz zmianę źródeł ich finansowania.

Nowe zasady organizacji bezpłatnych szkoleń oparte są na uchwalonych przez Zjazd zasadach polityki finansowej. Powstała wówczas możliwość tworzenia funduszy celowych m.in. na działalność szkoleniową. Fundusz szkoleniowy umożliwia finansowanie wydarzeń służących wszystkim biegłym rewidentom, niezależnie od przynależności do regionu. Przykłady takich inicjatyw, które cały czas rozwijamy, to „Poranki z PIBR” czy „Biegle na ważne tematy”, współorganizowane przez CE PIBR i RO.

Fundusz szkoleniowy został jednak utworzony przede wszystkim po to, aby zwolnić regionalne oddziały z finansowego ciężaru organizacji bezpłatnych szkoleń, tym samym wyrównując szanse mniejszych oddziałów, które same nie mogłyby ponieść takich kosztów. Plan ten przedefiniowuje więc wcześniejszy model finansowy szkoleń: regionalne oddziały we współpracy z CE PIBR mogą w dalszym ciągu oferować bezpłatne szkolenia nie tylko swoim członkom, ale całej naszej społeczności, ale nie będzie to obciążało ich budżetu.

Ustanowienie cen minimalnych za szkolenia oraz rekompensat dla oddziałów macierzystych za szkolenie biegłego rewidenta w innym oddziale także wynika z konieczności spojrzenia przez KRBR na politykę szkoleniową z perspektywy całego naszego samorządu, nie zaś poszczególnych regionów. Dzięki tym rozwiązaniom regionalne oddziały mogą uniknąć konieczności wewnętrznej konkurencji w ramach samorządu i ukierunkować działania na organizację dodatkowych szkoleń dla biegłych rewidentów, aplikantów czy szeroko pojętego biznesu.

Kolejnym elementem, niezwykle ważnym z perspektywy rentowności działalności szkoleniowej regionalnych oddziałów, jest również duży rabat na materiały szkoleniowe dla regionalnych oddziałów, udzielany przez Centrum Edukacji PIBR. Zasada “pieniądz idzie za biegłym rewidentem” w przypadku CE PIBR jest realizowana w dużo szerszym stopniu niż w przypadku regionalnych oddziałów. Rabat dotyczy wszystkich materiałów szkoleniowych dla wszystkich uczestników szkoleń w RO, co pozytywnie wpływa na ofertę szkoleniową regionów. Wspólnie z oddziałami wypracowaliśmy również postanowienie o możliwości udzielania przez regionalne oddziały rabatu w wysokości do 30 zł za szkolenie dla tych biegłych rewidentów macierzystego oddziału, którzy nie zalegają ze składkami.

Chcemy raz jeszcze podkreślić, że wprowadzane stopniowo zmiany polityki szkoleniowej są oparte na zasadzie współpracy regionalnych oddziałów i KRBR, w poszanowaniu dobra wspólnego, naszego samorządu. Kształt i zakres tych zmian są wynikiem konsultacji i ustaleń ostatnich dwóch Zjazdów, a także dyskusji podczas spotkania regionów.

Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje zmian i ulepszeń oraz gotowi do dyskusji na temat dalszych etapów tego procesu. Jako członkowie samorządu biegłych rewidentów wszyscy wszak musimy troszczyć się o jego rozwój – między innymi poprzez udoskonalanie systemu szkoleń.

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów

 

Załącznik

Uchwała Krajowej Rady Biegłych Rewidentów nr 516/13/2024 z 21 maja 2024 r.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl