Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:19, 22.07.2024 r.

Podsumowanie konsultacji Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF)

Zakończył się pierwszy etap konsultacji Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) prowadzonych przez Ministerstwo Finansów

22 marca 2024

Ministerstwo Finansów zaprezentowało główne założenia zmian w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF). Założenia te są efektem m.in. konsultacji, w których udział brała także Polska Izba Biegłych Rewidentów.

Resort finansów proponuje m.in. ujednolicenie terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF dla wszystkich podatników oraz dopuszczenie możliwości wystawiania faktur konsumenckich w KSeF. Zakłada także udostępnienie wszystkim podatnikom możliwości wystawiania elektronicznych faktur „offline” poza KSeF z kodem QR i wprowadzania ich do KSeF następnego dnia roboczego. Planowane jest odroczenie wprowadzenia kar za niestosowanie KSeF oraz odroczenie obowiązku podania numeru KSeF w płatnościach oraz na fakturach wystawianych z kas rejestrujących i paragonach z NIP.

Ministerstwo zapowiada, że w maju br. urzędy skarbowe w całym kraju rozpoczną szkolenia (stacjonarne oraz online) dla przedsiębiorców. Podatnicy będą mogli umówić się także na indywidualne spotkania, podczas których otrzymają niezbędne informacje związane z obowiązkowym KSeF i korzystaniem z bezpłatnych narzędzi przygotowanych dla nich przez ministerstwo.

Więcej informacji nt. wyników konsultacji dot. KSeF (także w formie prezentacji) można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów pod adresem:

https://www.gov.pl/web/finanse/ksef-bardziej-przyjazny-przedsiebiorcom-zmiany-w-systemie-po-spotkaniach-konsultacyjnych

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl