Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 11:38, 24.07.2024 r.

Krajowy System e-Faktur rozpoczął funkcjonowanie

Od 1 stycznia 2022 r. polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z e-Faktury jako jednej z dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży.

4 stycznia 2022

Wprowadzone z początkiem 2022 r. e-Faktury będą funkcjonować równolegle z innymi sposobami dokumentowania sprzedaży, tj. fakturami papierowymi i fakturami elektronicznymi. Na razie korzystanie z nich będzie dobrowolne, a zachętą do korzystania z nich ma być szereg korzyści. Jak wymienia Ministerstwo Finansów:

  • Szybki zwrot VAT: podatnicy wybierający e-fakturę, otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej – termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40.
  • Bezpieczeństwo: faktura pozostanie w bazie danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów.
  • Przyspieszenie obrotu: dzięki działaniu za pośrednictwem bazy Ministerstwa, zawsze będziemy mieli pewność, że faktura trafiła do kontrahenta.
  • Wygoda: e-faktury będą wydawane według jednego wzorca, co sprawi że będą bardzo łatwe w użyciu.
  • Standaryzacja: wzajemne rozliczenia oraz księgowanie faktur w systemach FK stanie się dużo łatwiejsze.
  • Mniej obowiązków: podatnik nie będzie musiał przechowywać faktur wystawionych w KSeF, ponieważ będą one przechowywane przez administrację przez okres 10 lat.
  • Mniej danych do przesłania: podatnik wystawiający faktury w KSeF nie będzie musiał przesyłać na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). Dane te będą dostępne dla organów podatkowych w KSeF, a zatem ich dodatkowe przesyłanie nie miałoby uzasadnienia

Jak zaznacza resort finansów, Krajowy Systemu e-Faktur umożliwi skuteczniejsze przeciwdziałanie nieprawidłowościom w obszarze podatków, nie tylko w zakresie podatku VAT, podatku akcyzowego ale również w podatkach dochodowych. Polska jest czwartym krajem w Unii Europejskiej, który wprowadził to rozwiązanie.

Więcej informacji nt. e-Faktur znaleźć można w komunikacie Ministerstwa Finansów: https://www.gov.pl/web/finanse/od-1-stycznia-rusza-krajowy-system-e-faktur

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl