Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 12:07, 24.07.2024 r.

Raport LEXOMETR Prawno-Gospodarczy 2022. Kondycja branży księgowo-podatkowej

Raport z wynikami trzeciej edycji badania „LEXOMETR Prawno-Gospodarczy 2022. Kondycja branży księgowo-podatkowej” jest już dostępny.

9 czerwca 2022

W imieniu wydawnictwa WoltersKluwer zachęcamy do zapoznania się z wynikami trzeciej edycji badania pt. „LEXOMETR Prawno-Gospodarczy 2022. Kondycja branży księgowo-podatkowej”. Celem badania była ocena stanu kondycji firm oraz przewidywań na 2022 r. poprzez pryzmat branż księgowej i podatkowej (rozumianej przez organizatorów jako biura księgowo-rachunkowe, księgowo-podatkowe, kancelarie podatkowe itp.).

Poprzednie dwie edycje badania odbyły się wiosną w latach 2020 i 2021. Trzy lata oglądu sytuacji branży dają już możliwość porównywania i obserwacji zmian. Jak piszą organizatorzy badania, do istotnych czynników wpływających na sytuację w branży księgowo-podatkowej, oprócz pandemii COVID-19, doszły dwa elementy: nowy system podatkowy Polski Ład oraz wojna w Ukrainie, wywołująca znaczący wpływ na gospodarkę światową, europejską oraz polską.

Raport z badania LEXOMETR to również opinie i wskazówki ekspertów, w tym m.in. Piotra Witka, członka Krajowej Rady Biegłych Rewidentów oraz prezesa Regionalnej Rady Polskiej Izby Biegłych Rewidentów w Gdańsku. Odnosząc się do zwiększającej się skali zakupów usług doradców podatkowych i prawnych, zauważył on, że „nie da się dzisiaj wykonywać pracy w pojedynkę albo z małym, jednorodnym zespołem. Liczba wyzwań podatkowych powoduje, że rośnie znacząco ryzyko prowadzonej działalności. Dodatkowo pojawia się wątek potwornego stresu, który przekłada się bezpośrednio na mniejsze zainteresowanie pracą w księgowości, podatkach czy szeroko rozumianym zarządzaniu finansami firmy”.

Raport powstał na podstawie 777 ankiet wypełnionych online.

Partnerem badania była Polska Izba Biegłych Rewidentów.

Serdecznie zachęcamy do bezpłatnego pobrania raportu i lektury. Aby otrzymać raport, należy wypełnić formularz. Link do raportu jest przesyłany na podany w formularzu adres mailowy.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl