Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 08:56, 9.12.2023 r.

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – przewodnik IFAC

Pierwsza część przewodnika „Przeciwdziałanie praniu pieniędzy: podstawowe informacje”.

4 listopada 2020

Pierwsza część z sześcioczęściowej serii przygotowanego przez Międzynarodową Federację Księgowych (IFAC) przewodnika „Przeciwdziałanie praniu pieniędzy: podstawowe informacje” stanowi wprowadzenie do zasad przeciwdziałania praniu pieniędzy dla zawodowych księgowych.

O skali tego negatywnego zjawiska świadczą olbrzymie liczby. Jak podaje Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości, szacowana wartość pranych pieniędzy na całym świecie może przekraczać rocznie 1 bilion dolarów amerykańskich. Autorzy przewodnika podkreślają, że: „Jako osoby wykonujące zawód zaufania publicznego, musimy zrobić to, co do nas należy, aby nasze społeczeństwa były bezpieczne. Pełniąc rolę strażników systemu finansowego, zawodowi księgowi tworzą pierwszą linię obrony, zapobiegając aby nielegalne środki nie przedostawały się do gospodarki”.

Z pierwszej części materiału przygotowanego przez IFAC dowiedzieć się można, czym jest ryzyko prania pieniędzy, jak przebiega proceder prania pieniędzy oraz poznać podstawowe pojęcia wiążące się z problematyką prania pieniędzy.

Pełna treść przetłumaczonej na język polski pierwszej części przewodnika dostępna jest tutaj.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl