© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 00:37, 10.10.2024 r.
Udostępniamy wersję roboczą tłumaczenia na j. polski zmian do Kodeksu IESBA dotyczących wynagrodzeń.
Rada Międzynarodowych Standardów Etyki dla Księgowych (ang. International Ethics Standards Board for Accountants – IESBA) opracowała i zatwierdziła kolejne zmiany do Kodeksu IESBA, zatytułowane: „Zmiany postanowień Kodeksu odnoszących się do wynagrodzeń”, opublikowane przez IFAC 28.04.2021 r. (wersja angielska dostępna tutaj).
Zmiany w przepisach Kodeksu IESBA odnoszących się do wynagrodzeń, ujętych w rozdziale 410 – „Wynagrodzenia” w części 4 A – Niezależność dla zleceń badania i przeglądu, zawierają konkretne wymogi oraz wskazówki dotyczące zastosowania ramowych założeń koncepcyjnych w celu identyfikacji, oceny i reakcji na zagrożenia dla niezależności związane z wynagrodzeniami otrzymywanymi od klientów badania, w tym m.in.:
Opracowanie zawiera ponadto zmiany dostosowawcze do innych rozdziałów w części 4A Kodeksu, takich jak: 120 – „Ramowe założenia koncepcyjne”, 270 – „Nacisk na naruszenie podstawowych zasad”, 320 – „Zlecenia zawodowe”, 330 – „Wynagrodzenia i inne rodzaje honorariów”, 400 – „Zastosowanie ramowych założeń koncepcyjnych w odniesieniu do niezależności dla zleceń badania i przeglądu” oraz rozdziału 905 w cz. 4B (Niezależność dla zleceń atestacyjnych innych niż zlecenia badania i przeglądu), zatytułowanego: „Wynagrodzenia”.
Wersja robocza tłumaczenia na j. polski „Zmian postanowień Kodeksu odnoszących się do wynagrodzeń” jest dostępna tutaj oraz w e-Bibliotece.
Powyższy dokument ma charakter edukacyjny i nie jest w żaden sposób wiążący dla biegłych rewidentów w Polsce.
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.