Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 10:55, 24.07.2024 r.

Warsztat „Oszustwo przy sporządzaniu sprawozdań finansowych – ryzyko dla biegłego rewidenta”

Ryzyka związane z celowym zniekształceniem w sprawozdaniu finansowym będą tematem warsztatu „Oszustwo przy sporządzaniu sprawozdań finansowych – ryzyko dla biegłego rewidenta”., który odbędzie się podczas XXIII Dorocznej Konferencji Audytingu.

18 października 2022

Zmowa, fałszerstwo, pominięcie istotnej informacji, celowe wprowadzenie w błąd, kradzież, intencjonalne pominięcie kontroli wewnętrznej – to wszystko mogą być przyczyny oszustwa zawartego w sprawozdaniu finansowym badanym przez biegłego rewidenta. Interesariusze wymagają od audytorów, aby tego typu oszustwa wykrywali – dlatego tak ważne dla reputacji każdego biegłego rewidenta, ale i całej profesji, jest wykrywanie oszustw. O tym, czym jest oszustwo w sprawozdaniu finansowym, jakie są rodzaje oszustw, kto może je popełnić i kto powinien je wykryć, będzie można się przekonać podczas warsztatu „Oszustwo przy sporządzaniu sprawozdań finansowych – ryzyko dla biegłego rewidenta”., który odbędzie się drugiego dnia XXIII Dorocznej Konferencji Audytingu.

Podczas warsztatu poruszona zostanie m.in. kwestia umiejętnego odróżnienia celowego zniekształcenia od przypadkowego zniekształcenia, czyli błędu. O ile w pierwszym przypadku przyczyną zniekształcenia odnotowanego w sprawozdaniu była chęć odniesienia jakiegoś rodzaju korzyści, o tyle w drugim przypadku przyczyną może być zwykłe niedopatrzenie. Będzie mowa również o podziale odpowiedzialności pomiędzy audytorem, zarządem a radą nadzorczą za wykrycie oszustwa i za podjęcie działań w takim przypadku. Uczestnicy warsztatu będą się mogli również dowiedzieć, jakie standardy badania powiązane są z kwestią wykrywania oszustw i jakie procedury nakierowane na wykrycie oszustw są wymagane wobec biegłego rewidenta.

Gospodarzem warsztatu będzie Mirosław Szmigielski, członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

Zachęcamy do rejestracji na XXIII DKA i do zapoznania się ze szczegółowym programem konferencji na stronie dka.pibr.org.pl

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl