Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 03:54, 8.12.2024 r.

Podsumowanie wyników badania ankietowanego dotyczącego świadczenia usługi atestacji SZR

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania ankietowego online, którego celem było ustalenie zainteresowania biegłych rewidentów świadczeniem usługi atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju oraz zidentyfikowanie ewentualnych przeszkód w podjęciu się jej świadczenia.

25 listopada 2024

Atestacja sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju to temat, o którym branża audytu dyskutuje coraz częściej, tym bardziej, że coraz bliższe jest zakończenie procesu legislacyjnego, mającego na celu implementację dyrektywy CSRD. Wiemy, że to biegli rewidenci będą uprawnieni do badania sprawozdań ESG. To olbrzymia szansa dla członków profesji, do której należy się odpowiednio przygotować.

Elementem prowadzonych przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów przygotowań do wejścia w życie atestacji ESG jest badanie zrealizowane przez dr hab. Joannę Krasodomską, prof. UEK oraz dr hab. Ewelinę Zarzycką, prof. UŁ. Zachęcaliśmy Państwa do wzięcia udziału w ankiecie online, dzięki czemu mogliśmy sprawdzić, jakie podejście do badania sprawozdań niefinansowych mają biegli rewidenci. Dziękujemy wszystkim, którzy wypełnili ankietę.  

Poprawnie ankietę wypełniły 283 osoby, co stanowi ok. 6% osób z uprawnieniami biegłego rewidenta w Polsce.

Kluczowe wnioski wynikające z przeprowadzonego badania:

  • 51% respondentów zamierza świadczyć usługi atestacji SZR. 2% już ma doświadczenie w tym zakresie. Biorąc pod uwagę, że docelowo liczba podmiotów sporządzających SZR będzie wynosić 3 000, konieczne wydaje się przedsięwzięcie działań mobilizujących aktywnych biegłych rewidentów do świadczenia usług w tym zakresie.
  • Główne obawy związane z atestacją SZR wskazane przez respondentów to brak doświadczenia w świadczeniu tych usług, jak również niezbędnej wiedzy, umiejętności i kompetencji w tym zakresie.
  • Zgodnie z przewidywaniami, świadczenie usług atestacji SZR będzie wymagało korzystania z pomocy zewnętrznych ekspertów, głównie z zakresu środowiskowego.
  • Główną przyczyną braku zainteresowania świadczeniem usług atestacji SZR jest zbyt duże obciążenie respondentów bieżącymi obowiązkami. Jest to częściej wskazywana przyczyna niż brak wiedzy, umiejętności i kompetencji w tym zakresie oraz doświadczenia w świadczeniu usług atestacji.
  • Pytani o korzyści dla przedsiębiorstw wynikające z atestacji SZR, biegli wskazywali przede wszystkim wzrost zaufania interesariuszy i poprawę reputacji, przy czym nie były to oceny wysokie (powyżej 3,0 w skali 1–5). Korzyści finansowe są uważane za najmniej istotne (2,44).

Zachęcamy do zapoznania się z całością raportu z badania. Dokument dostępny jest TUTAJ

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl