Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 18:01, 2.03.2024 r.

Oszustwa w erze cyfrowej – dyskusje organizowane przez IAASB

W imieniu IAASB zapraszamy do wysłuchania serii dyskusji poświęconych oszustwom w erze cyfrowej

1 września 2020

Dynamiczny rozwój technologii stwarza bezprecedensowe możliwości oszustwa - środki, motywacja i możliwości są ułatwione dzięki rosnącemu i ewoluującemu wykorzystaniu technologii. W szybko zmieniającym się krajobrazie technologicznym wykrywanie oszustw staje się trudniejsze. W miarę jak firmy wykorzystują cyfryzację, aby lepiej obsługiwać swoich klientów, pojawiają się nowe zagrożenia. Technologia może być jednym z największych czynników umożliwiających oszustwa, ale także, paradoksalnie, jednym z najlepszych zabezpieczeń.

Od biegłych rewidentów oczekuje się, aby w ramach procedur badania odpowiednio uwzględniali kwestię oszustw, dlatego IAASB przygląda się bliżej oszustwom i wpływowi technologii na nie, w tym:

  • w jaki sposób technologia ułatwia popełnienie oszustwa,
  • w jaki sposób technologia jest wykorzystywana w badaniach sprawozdań finansowych, aby pomóc biegłemu rewidentowi w wywiązaniu się z jego obowiązków dotyczących oszustw oraz
  • w jaki sposób technologia jest wykorzystywana w audycie śledczym i czy są jakieś aspekty, które mogą być pomocne dla celów badania sprawozdania finansowego?

Podejmując proaktywne działania w tym zakresie, Rada Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej i Usług Atestacyjnych (IAASB) organizuje serię trzech wirtualnych dyskusji na temat oszustw w erze cyfrowej.

Pierwsze, zaplanowane na 2 września 2020 r., wydarzenie jest zatytułowane "Wpływ rozwoju technologii na popełnianie i wykrywanie oszustw." Streaming będzie udostępniony na kanale YouTube o g. 13.00 czasu polskiego (link do bezpośredniej relacji w języku angielskim dostępny jest tutaj).

Więcej na temat wydarzenia, w tym jego agendy można przeczytać na stronie internetowej IFAC pod adresem: https://www.ifac.org/knowledge-gateway/discussion/upcoming-iaasb-virtual-roundtable-fraud-digital-age.

Dyskusja jest częścią nowej serii trzech debat IAASB, która ma na celu zbadanie kwestii i wyzwań związanych z oszustwami poprzez dyskusje z ekspertami i liderami. Dyskusje te pomogą IAASB zaproponować właściwą odpowiedź na ważne pytania zadawane na całym świecie, dotyczące roli biegłych rewidentów w odniesieniu do oszustw. W dyskusjach będą uczestniczyli biegli sądowi, biegli rewidenci badający sprawozdania finansowe, eksperci ds. audytu nadużyć finansowych, zewnętrzne firmy oferujące rozwiązania audytowe, organy regulacyjne, naukowcy, przedstawiciele sektora publicznego oraz inne osoby z całego świat z dużym doświadczeniem w tym zakresie. 

Kolejne wydarzenia z serii są zapowiedziane na:

  • 28 września 2020 r., g. 13.00, temat: Analiza „rozbieżności oczekiwań” związanych z oszustwami i kontynuacją działalności w obecnym środowisku oraz informacje zwrotne na temat nowych i zmienionych standardów sprawozdawczości biegłego rewidenta.
  • 7 października 2020 r., g. 13.00, temat: Unikalne aspekty oszustwa w badaniach mniej złożonych jednostek.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl