Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 15:20, 12.07.2024 r.

Konsultacje projektu MSB dla MZJ

31 stycznia 2022 r. upływa termin na zgłaszanie IAASB uwag w ramach konsultacji projektu nowego międzynarodowego standardu badania do badania mniej złożonych jednostek.

7 stycznia 2022

Przetłumaczone opracowania

O projekcie nowego standardu Rady Międzynarodowych Standardów Badania i Usług Atestacyjnych (IAASB) do badania mniej złożonych („MSB dla MZJ”) jednostek informowaliśmy w aktualności pt. „Projekt nowego standardu IAASB”.

W aktualności pt. „Przetłumaczony projekt nowego standardu MSB” udostępniliśmy tłumaczenie dwóch pierwszych dokumentów z pakietu (Projekt standardu oraz „Załącznik nr 1 - Słowniczek terminów”).

Dziś udostępniamy ostatnie dwa dokumenty przetłumaczone na j. polski:

 • Dodatkowe wskazówki (pobierz przetłumaczony dokument tutaj), (oryginalna wersja jest dostępna tutaj)

  Dokument został opracowany w celu szerszego wyjaśnienia spraw i okoliczności, które mogą mieć znaczenie w podejmowaniu decyzji o stosowaniu standardu i może być przydatny dla:
  -  organów uprawnionych do ustanawiania standardów w podejmowaniu decyzji o dozwolonym jego stosowaniu w danym systemie prawnym,
  -  firm audytorskich w opracowywaniu zasad lub procedur dotyczących jego stosowania,
  -  biegłych rewidentów w ustalaniu na etapie przyjęcia zlecenia lub kontynuacji współpracy z klientem, czy stosowanie standardu jest odpowiednie na potrzeby określonego zlecenia.

 • Dodatkowe wskazówki dotyczące sprawozdania z badania (pobierz przetłumaczony dokument tutaj), (oryginalna wersja jest dostępna tutaj).

  Dokument zawiera wytyczne związane ze zmianami w treści sprawozdania biegłego rewidenta z badania wynikającymi ze stosowania proponowanego standardu.

Tak jak poprzednio, tłumaczenie nie jest autoryzowane przez PIBR.

Nie podlegały tłumaczeniu dwa dokumenty mapujące - ilustrujące, w jaki sposób wymogi dotychczasowych Międzynarodowych Standardów Badania zostały lub nie zostały włączone do proponowanego nowego standardu (oryginalna wersja jest dostępna tutaj).

 

Konsultacje IAASB

Zachęcamy biegłych rewidentów i firmy audytorskie do przekazania swoich opinii na temat zaproponowanego projektu. Przypominamy, że konsultacje są otwarte do 31 stycznia 2022 r. Odpowiedzi należy przesyłać bezpośrednio do IAASB, online korzystając z linku dostępnego tutaj. W celu zapoznania się z pytaniami i wcześniejszego przygotowania odpowiedzi można wykorzystać dokument Word dostępny w j. angielskim tutaj (pobierz przetłumaczony dokument tutaj).

IAASB zachęca do odpowiedzi w pełnym zakresie, zdaje sobie jednak sprawę, że niektórzy mogą nie mieć na to czasu lub zasobów. Aby w tym pomóc, IAASB opracował ankietę, która oferuje alternatywny sposób uczestnictwa w konsultacjach i przedstawiania swoich opinii. Ankieta składa się z 21-25 pytań, a jej wypełnienie powinno zająć około 20-30 minut (link do ankiety w j. angielskim jest dostępny tutaj).

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl