Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 17:00, 26.11.2022 r.

Korzystanie z zautomatyzowanych narzędzi i technik przy identyfikowaniu i oszacowaniu ryzyk istotnego zniekształcenia

Przedstawiamy przygotowane przez IAASB zestawienie najczęściej zadawanych pytań związanych z korzystaniem z zautomatyzowanych narzędzi i technik przy identyfikowaniu i oszacowaniu ryzyk istotnego zniekształcenia.

15 kwietnia 2021

Jak zaznaczają autorzy opracowania przygotowanego przez International Auditing and Assurance Standards Board (IAASB), biegły rewident może zaprojektować i przeprowadzić procedury badania ręcznie bądź z wykorzystaniem zautomatyzowanych narzędzi i technik (ZNT), a każda z tych technik może być skuteczna. Niezależnie jednak od zastosowanych narzędzi i technik, biegły rewident ma obowiązek przestrzegać MSB. Zdaniem ekspertów IAASB, „w pewnych okolicznościach, pozyskując dowody badania, biegły rewident może ustalić, że użycie ZNT do przeprowadzenia pewnych procedur badania może skutkować uzyskaniem bardziej przekonujących dowodów badania w odniesieniu do badanego stwierdzenia. W innych okolicznościach może istnieć możliwość skutecznego przeprowadzenia procedur badania bez użycia ZNT”.

W opracowaniu znajdziemy odpowiedź na najczęściej zadawane pytania związane ze zautomatyzowanymi narzędziami i technikami wykorzystywanymi przy identyfikowaniu i oszacowaniu ryzyka istotnego zniekształcenia. Są to:

  • Jakich rodzajów zautomatyzowanych narzędzi i technik można używać przeprowadzając procedury oceny ryzyka?
  • W jaki sposób można używać zautomatyzowanych narzędzi i technik przeprowadzając procedury oszacowania ryzyka?
  • W jaki sposób można używać zautomatyzowanych narzędzi i technik w celu wsparcia stosowania przez biegłego rewidenta zawodowego sceptycyzmu przy przeprowadzaniu procedur oszacowania ryzyka? Czy istnieją jakieś szczególne okoliczności, jeśli chodzi o wykazanie zastosowania zawodowego sceptycyzmu przy używaniu zautomatyzowanych narzędzi i technik?
  • Jak zautomatyzowane narzędzia i techniki mogą pomóc biegłemu rewidentowi w rozważeniu czynników nieodłącznego ryzyka przy identyfikacji i oszacowaniu ryzyk istotnego zniekształcenia?
  • Jakie są rozważania biegłego rewidenta odnośnie wykorzystania przez jednostkę uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji przy przeprowadzaniu procedur oszacowania ryzyka?

Pełna treść dokumentu w j. polskim znajduje się tutaj oraz w e-Bibliotece.

Dwa wcześniejsze opracowania IAASB, poświęcone korzystaniu z zautomatyzowanych narzędzi i technik, opublikowaliśmy w październiku 2020 r. oraz w styczniu 2021 r. Można je znaleźć w e-Bibliotece.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl