Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 12:27, 27.11.2022 r.

Piąta część przewodnika IFAC: Doradztwo podatkowe

Kolejna część przewodnika IFAC dotyczącego przeciwdziałania praniu pieniędzy przedstawia zagrożenia wynikające z prób wykorzystania doradztwa podatkowego do ukrycia wpływów pieniężnych z działalności przestępczej lub unikania opodatkowania legalnego przychodu.

30 marca 2021

Przetłumaczona przez PIBR piąta część przygotowanego przez Międzynarodową Federację Księgowych (IFAC) przewodnika „Przeciwdziałanie praniu pieniędzy: podstawy” poświęcona jest kwestii ryzyk związanych z doradztwem podatkowym. Jak wskazują autorzy przewodnika, księgowi muszą być świadomi, że „usługi podatkowe mogą być narażone na pranie pieniędzy na wiele różnych sposobów i zachować czujność w tym względzie”. Ostrzegają, że „Tworzenie struktur podatkowych może zostać wykorzystane w celu ukrycia wpływów pieniężnych z działalności przestępczej lub unikania opodatkowania legalnego przychodu”.

W przewodniku wymienione są sposoby wykorzystania doradztwa podatkowego przez przestępców. Mogą oni, w ramach struktur stworzonych w celach legalnego zmniejszania opodatkowania, umożliwić przenoszenie aktywów lub środków pieniężnych, które mogą również obejmować wpływy pieniężne z działalności przestępczej. Przestępcy mogą się podawać za osoby zainteresowane usługami doradztwa podatkowego tylko po to, aby ulokować majątek poza zasięgiem jego opodatkowania. Jak wskazuje przewodnik, należy zwrócić uwagę także na sytuacje, w których legalne prace służące zmniejszeniu opodatkowania mogą także zboczyć w kierunku nielegalnego unikania opodatkowania.

Podobnie jak w poprzednich częściach przewodnika, w dokumencie znajduje się także analiza dwóch przykładowych sytuacji, w których księgowy może mieć podejrzenia o pranie pieniędzy. Jedna z tych sytuacji dotyczy unikania opodatkowania, druga dotyczy inżynierii podatkowej.

Pełna treść przetłumaczonej na język polski piątej części przewodnika dostępna jest tutaj.
Wszystkie poprzednie części można przeczytać tutaj.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl