Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 13:30, 27.11.2022 r.

Czwarta część przewodnika IFAC: Przeciwdziałanie praniu pieniędzy a transferowanie aktywów

Kolejna część przewodnika IFAC przybliża ryzyka związane z transferowaniem aktywów, które jest jednym z podstawowych sposobów służących maskowaniu lub legalizowaniu wpływów pieniężnych pochodzących z przestępstwa.

18 marca 2021

Czwarta część przygotowanego przez Międzynarodową Federację Księgowych (IFAC) przewodnika „Przeciwdziałanie praniu pieniędzy: podstawy” przedstawia wyzwania związane z transferowaniem aktywów. Jak zauważają autorzy przewodnika, przestępcy „czasami dążą do zamaskowania nielegalnych wpływów pieniężnych za pomocą powiązanych ze sobą transakcji, w ramach których jeden składnik aktywów jest nabywany, a inny sprzedawany w krótkim odstępie czasu (np. sprzedaż mieszkania i zakup łodzi). Skutkiem takiego działania może być zaciemnienie źródła funduszy oraz ukrycie prawdy przed osobami, które widzą tylko jedną z transakcji”.

W przewodniku wymienione zostały kluczowe sygnały ostrzegawcze, mogące świadczyć o tym, że księgowy ma do czynienia z procederem prania pieniędzy. Podobnie jak w poprzednich częściach przewodnika, także i w tej można odnaleźć studium przypadku. Autorzy przygotowali również rekomendowane działania, które należy podjąć w przypadku nabrania podejrzeń o wykryciu procederu transferowania aktywów służącego do prania pieniędzy.

Pełna treść przetłumaczonej na język polski czwartej części przewodnika dostępna jest tutaj.

Trzy poprzednie części można przeczytać tutaj.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl