Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 12:13, 24.07.2024 r.

Rozpoczęły się prekonsultacje dotyczące kierunków rozwoju zawodu księgowego

Ministerstwo Finansów zaprasza do udziału w w prekonsultacjach dotyczących przyszłości zawodu księgowego.

17 lutego 2022

Celem organizacji prekonsultacji jest merytoryczna dyskusja wokół tematu zawodu księgowego. Jak przypomina resort finansów, w polskim prawodawstwie nie było dotychczas przepisów regulujących tę profesję. Regulacji podlegało wyłącznie usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych – do czego uprawnione były osoby posiadające certyfikat księgowy/świadectwo kwalifikacyjne Ministra Finansów oraz biegli rewidenci i doradcy podatkowi. Zasady te zostały jednak w 2014 r. zniesione w ramach działań zakładających ułatwienie dostępu do zawodów regulowanych.

Ministerstwo Finansów proponuje rozpoczęcie dyskusji na temat przyszłości zawodu księgowego, biorąc pod uwagę ocenę skutków przeprowadzonej w 2014 r. deregulacji oraz w odpowiedzi na oczekiwania formułowane m.in. w postulatach i petycjach kierowanych do władz państwowych.

W dokumencie dostępnym na stronie https://www.gov.pl/web/finanse/startuja-prekonsultacje-dotyczace-kierunkow-rozwoju-zawodu-ksiegowego2 przedstawione zostały zagadnienia, które powinny być wzięte pod uwagę w kontekście rozpatrywania przyszłości zawodu księgowego. Analiza wyników konsultacji pozwoli resortowi finansów wytyczyć kierunek dalszych działań.

Głos w dyskusji można zabrać do 31 maja 2022 r.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl