Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:43, 24.06.2024 r.

Opracowanie AML – drugie zaktualizowane wydanie

Udostępniamy drugie zaktualizowane wydanie materiałów, które pomagają w realizacji obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (AML).

16 grudnia 2020

Aktualizacja dotyczy materiałów związanych z realizacją obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (AML), które PIBR udostępnił 3 kwietnia 2020 r. w aktualności pt. „AML – praktyczne wsparcie dla biegłych rewidentów” (więcej na ten temat tutaj).

Aktualizacji dokonano w związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi ustawy AML oraz w rezultacie otrzymanej z MF odpowiedzi (więcej na ten temat tutaj).

Wydanie składa się z trzech części:

  • „przykładowej wewnętrznej procedury”,
  • zestawienia obowiązków wynikających z ustawy AML wraz ze wskazaniem terminu lub częstotliwości ich realizacji;
  • wykazu linków do przydatnych komunikatów GIIF.

Aktualizacja dotyczy m. in: uwzględnienia ww. odpowiedzi MF na nasze pisma, w tym określenia instytucji obowiązanej i zakresu usług objętych obowiązkami AML oraz ograniczenia czynników ryzyka, a także zmiany wzoru oceny ryzyka, dołączenia nowego załącznika obrazującego sposób dokumentowania rozpoznanego ryzyka (załącznik nr 3), uzupełnienia procedury o wskazanie środków ograniczających ryzyko, uaktualnienia adresów publikacyjnych aktów prawnych, a także zaadresowania najczęściej pojawiających się wątpliwości zgłaszanych podczas szkoleń z tej tematyki.

Tak jak poprzednio, materiały zostały opracowanie na zlecenie i we współpracy z Komisją ds. standaryzacji.

Ww. materiały AML można pobrać z profilu biegłego rewidenta po zalogowaniu, w sekcji "Rozwiń panel", dostępnej w lewym górnym rogu strony.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl