Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 08:35, 6.10.2024 r.

Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju i jej atestacja – co nowego?

Podsumowujemy nowości oraz zmiany jakie towarzyszą sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju i jej atestacji.

2 października 2024

Oprócz informacji, którymi dzielimy się z Państwem w bieżących aktualnościach, okresowo chcemy podsumowywać najważniejsze zmiany oraz powiedzieć o nowościach, jeżeli chodzi o proces implementacji CSRD, zmiany dotyczące standardów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju oraz przygotowania do atestacji przez biegłych rewidentów.

Informacje związane z implementacją CSRD, ESRS i atestacją gromadzimy na naszej stronie internetowej w nowej zakładce, pod nazwą „ESG”. Zapraszamy do jej odwiedzania i korzystania z tej bazy wiedzy.

CSRD

  • Implementacja CSRD

Proces legislacyjny dotyczący implementacji dyrektywy CSRD do polskiego porządku prawnego nadal nie jest zakończony. Losy projektu ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (nr UC14) można śledzić na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Projekt, po pracach Komisji Prawniczej, jest obecnie na etapie prac Rady Ministrów.

A jak wygląda transpozycja CSRD w innych krajach unijnych? Dotychczas CSRD wdrożyła mniej niż połowa z 27 krajów członkowskich. Informacje na ten temat możemy uzyskać odwiedzając stronę internetową UE.

  • Q&A Komisji Europejskiej dt. CSRD

7 sierpnia 2024 r., Komisja Europejska opublikowała dokument z zestawem odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące CSRD. Dokument (w j. ang.) jest dostępny na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

ATESTACJA SPRAWOZDAWCZOŚCI ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

  • Wytyczne Komitetu Europejskich Organów Nadzoru Audytowego

CSRD wspomina, że w celu ułatwienia harmonizacji atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju we wszystkich państwach członkowskich, KEONA powinien być zachęcony do przyjęcia niewiążących wytycznych określających procedury, które należy wykonać przy wyrażaniu opinii atestacyjnej, do czasu przyjęcia przez Komisję Europejską standardu atestacji obejmującego ten sam przedmiot. KEONA na prośbę Komisji Europejskiej, po przeprowadzeniu wcześniejszych konsultacji, 30 września 2024 r. opublikował takie wytyczne. Dokument (w j. ang) jest dostępny na stronie internetowej KEONA.

  • Projekt krajowego standardu atestacji

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów prowadzi intensywne prace związane z przygotowaniem polskiego standardu, jako rozwiązania obowiązującego w okresie przejściowym, czyli do czasu przyjęcia przez Komisję Europejską unijnego standardu atestacji. Standard będzie zawierał wymogi związane z realizacją zleceń atestacji jako usługi dającej ograniczoną pewność. Będzie też uwzględniał m.in. ww. niedawno opublikowane wytyczne KEONA.

Najbliższą okazją do przybliżenia założeń nowego standardu będzie jubileuszowa XXV Doroczna Konferencja Audytingu.

Zakończenie prac nad projektem standardu, jak również uruchomienie szkoleń dla biegłych rewidentów w ramach obligatoryjnego doskonalenia zawodowego (ODZ) jest uwarunkowanie zakończeniem procesu implementacji CSRD w Polsce.

SPRAWOZDAWCZOŚĆ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

  • ESRS

Jednostki będą przedstawiać informacje na temat ESG zgodnie z europejskimi standardami sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (ang. skrót ESRS). 19.04.2024 r. opublikowane zostało przez Komisję Europejską sprostowanie do angielskiej wersji rozporządzenia ws. ESRS. Obejmuje ono jedynie niemerytoryczne poprawki, takie jak literówki, błędne odniesienia do akapitów i niektóre inne oczywiste błędy. Wprowadzenie tych korekt nie modyfikuje w istotny sposób wymogów sprawozdawczych wynikających z ESRS. 27 lipca 2024 r. zostało opublikowane sprostowanie do polskiej wersji rozporządzenia ws. ESRS.

Aktualna polska wersja rozporządzenia ws. ESRS dostępna jest na stronie internetowej Dziennika Urzędowego UE.

  • Materiały EFRAG

Europejska Grupa Doradcza ds. Sprawozdawczości Finansowej (ang. skrót EFRAG), która udziela Komisji Europejskiej porad technicznych w formie projektów ESRS, wspiera także ich wdrażanie. Nowe wytyczne EFRAG dotyczą: oceny istotności, łańcucha wartości oraz punktów danych ESRS. Te opracowania oraz zestaw wyjaśnień umieszczony na specjalnej platformie pytań i odpowiedzi (ESRS Q&A platform) znajdują się na stronie internetowej EFRAG.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl