Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 00:55, 22.03.2026 r.

Rusza badanie wśród studentów „Zawód biegłego rewidenta 2026”

Polska Izba Biegłych Rewidentów zaprasza studentów rachunkowości, finansów lub podobnych kierunków do wypełnienia krótkiej ankiety na temat zawodu biegłego rewidenta, dostępnej online do 20 kwietnia 2026 roku.

20 marca 2026

To kolejny etap badań nad postrzeganiem zawodu biegłego rewidenta. Dzięki tej ankiecie, opracowanej przez zespół naukowców pod kierunkiem dr hab. Przemysława Kabalskiego, prof. UŁ, chcielibyśmy zbadać jaki jest obecnie obraz wiedzy i oceny profesji po przeprowadzeniu przez PIBR w 2025 roku ogólnopolskiego cyklu spotkań ze studentami pt. „Zaufanie ma swoją pieczęć - poznaj zawód biegłego rewidenta”. Kampania została zrealizowana z inicjatywy i z udziałem Krajowej Rady Biegłych Rewidentów we współpracy z Regionalnymi Oddziałami PIBR oraz uczelniami, w ramach obchodów Dnia Biegłego Rewidenta w okresie październik-listopad 2025 roku. Łącznie odbyło się 13 spotkań.  

Wyniki obecnej ankiety stanowić będą podstawę do dalszych działań edukacyjnych, komunikacyjnych oraz rozwoju współpracy między uczelniami a samorządem zawodowym.

W planach jest też uwzględnienie tego badania w przygotowywanej monografii na temat percepcji zawodu biegłego rewidenta przez interdyscyplinarny zespół naukowców, z którym współpracuje PIBR; w składzie:

Przemysław Kabalski - Wydział Zarządzania, Uniwersytet Łódzki
Marzena Syper-Jędrzejak - Wydział Zarządzania, Uniwersytet Łódzki
Anna Lubrańska - Wydział Nauk o Wychowaniu, Uniwersytet Łódzki
Zofia Kabzińska - Wydział Nauk o Wychowaniu, Uniwersytet Łódzki
Aleksandra Baszczyńska - Wydział Socjologiczno-Ekonomiczny, Uniwersytet Łódzki
Marta Nowak - Wydział Zarządzania, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

 W opracowaniu, które ukaże się w formie książki planowanej do wydania w 2026 roku,  znajdą się wyniki wcześniej zrealizowanych badań w trzech grupach, obejmujących populację: biegłych rewidentów, studentów oraz pełnoletnią młodzież szkół średnich. Wstępne wyniki były prezentowane podczas XXVI Dorocznej Konferencji Audytingu w 2025 roku. Obecna ankieta pozwoli na ocenę aktualnego postrzegania zawodu.

Polska Izba Biegłych Rewidentów wspiera realizację badania od samego początku jako element długofalowego, merytorycznego dialogu ze środowiskiem akademickim. Zaangażowanie Izby wynika z troski o przyszłość zawodu oraz o najwyższą jakość kształcenia przyszłych biegłych rewidentów.

Zawody zaufania publicznego rozwijają się w dialogu z kolejnymi pokoleniami. Sposób, w jaki młodzi ludzie rozumieją dziś rolę biegłego rewidenta, wyznacza kierunki myślenia o przyszłości tej profesji, dlatego zachęcamy studentów rachunkowości, finansów lub podobnych kierunków do podzielnia się opiniami. Każdy głos jest dla nas cenny i już teraz dziękujemy. Będziemy niezmierne wdzięczni także za wsparcie w propagowaniu ankiety.

Ankieta jest anonimowa. Zawiera część dotyczącą porównania i oceny zawodu biegłego rewidenta na tle zawodów pokrewnych oraz część, w której prosimy studentów o odniesienie się do określeń kojarzących się z tą profesją ze wskazaniem stopnia dopasowania (dyferencjał semantyczny). Prosimy też o określenie wiedzy na temat zawodu oraz wskazanie jej źródeł.    

Ankieta jest dostępna pod linkiem: Zawód biegłego rewidenta 2026 - badanie studentów 

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl