MF ostrzega przed nadużywaniem zwolnienia podatkowego dla dywidend

Schemat opiera się na wypłatach dywidend z wykorzystaniem spółek pośredniczących.

3 listopada 2017

Agresywna optymalizacja polega na nadużyciu zwolnienia podatkowego dla dywidendy wypłaconej przez polską spółkę operacyjną zlokalizowanej poza UE/EOG spółce holdingowej. W sytuacji bezpośredniego nabycia spółki operacyjnej przez spółkę holdingową, spółka operacyjna byłaby zobowiązana do pobrania jako płatnik podatku od takiej dywidendy „u źródła". Przyjmując brak umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a jurysdykcją spółki holdingowej, podatek powinien zostać pobrany według ustawowej stawki 19%.

Skutki podatkowe zmieniają się jednak dzięki wstawieniu pomiędzy spółkę holdingową a spółkę operacyjną spółki pośredniej, działającej na przykład w Luksemburgu. Spółka operacyjna może bowiem twierdzić, że wypłata dywidendy do spółki pośredniej (z co najmniej 10% udziałem) spełnia formalne warunki zastosowania zwolnienia podatkowego wynikającego z dyrektywy PSD. Jednocześnie, z uwagi na wewnętrzne uregulowania w państwie, w którym zlokalizowana jest spółka pośrednia, przekazanie otrzymanej kwoty spółce holdingowej w formie dalszej dywidendy lub innej płatności, może nastąpić bez podatku. W jurysdykcji położenia spółki holdingowej – zwykle o bardzo niskim poziomie opodatkowania oraz o liberalnych wymaganiach regulacyjnych, np. na Wyspie Jersey – płatność otrzymana od spółki pośredniej może być nieopodatkowana lub opodatkowana jedynie w znikomym stopniu.

Pełen tekst komunikatu – na stronie Ministerstwa Finansów.

Kompas 2.0 - jak skorzystać?

Aby skorzystać z aplikacji Kompas 2.0 zaloguj się na indywidualne konto firmy audytorskiej.

Wcześniej zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmikami instruktażowymi, które pokazują poszczególne funkcjonalności Kompas 2.0. Zobacz filmy instruktażowe

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl