Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 10:11, 3.10.2023 r.

Andrzej Karpiak
Andrzej Karpiak
Członek Krajowaj Rady Biegłych Rewidentów
27 lipca 2018

Big Data: nie tylko giganci z Kalifornii

Rozmowa z Andrzejem Karpiakiem, opiekunem sesji „Nowe technologie i modele biznesowe oraz ich wpływ na zmianę profilu ryzyka działalności przedsiębiorstw” podczas najbliższej Dorocznej Konferencji Audytingu.

Dlaczego ten temat jest obecnie ważny?

Mam wrażenie, że efekty cyfrowej rewolucji to w naszej profesji wciąż nieco zaniedbany obszar. Wiedza biegłych rewidentów jest zbyt mała, Big Data czy blockchain wciąż uważane są za egzotyczne ciekawostki. Tymczasem warto pamiętać, że badanie sprawozdania finansowego polega przede wszystkim na poznaniu badanej jednostki i jej modelu biznesowego. Na nowych technologiach – blockchain, kryptowaluty, usługi w chmurze, crowdsourcing, przetwarzanie ogromnych mas danych – oparte są zupełnie nowe modele biznesowe. Z punktu widzenia biegłego rewidenta wszystkie te nowości łączy jedno: nowe rodzaje ryzyka. Aby znaleźć obszary podwyższonego ryzyka i skonstruować odpowiednie testy rewizyjne nie trzeba mieć od razu doktoratu z informatyki, ale trzeba rozumieć choćby filozofię stojącą za tymi rozwiązaniami. Nawet jeśli ktoś sprawozdanie finansowe bada jedynie z kartką i ołówkiem, nie ucieknie od tej konieczności.

Jaka jest najważniejsza wiedza, którą będą mogli z panelu wynieść uczestnicy?

Półtorej godziny to trochę za mało, żeby zdobyć i ugruntować tyle nowej wiedzy – mam jednak nadzieję, że wystąpienia zaproszonych gości staną się dla wszystkich inspiracją do dalszych poszukiwań i doskonalenia się. Warto też sobie uświadomić, że Big Data nie jest tylko domeną firm-gigantów z Kalifornii, z crowdsourcingu może korzystać startup z sąsiedniego biura, a niewielka lokalna firma może lokować nadwyżki w bitcoinach. Przyszłość jest tu i teraz. Co więcej, narzędzia Big Data są już – a przynajmniej mogą być – częścią warsztatu biegłego rewidenta. Do tej pory musieliśmy opierać się na próbkach, teraz w coraz większym stopniu możemy badać całość danych, i mamy coraz szybszy dostęp do coraz większej ich ilości. Zacierają się granice pomiędzy księgami rachunkowymi i systemami ERP, co daje bezprecedensowy wgląd w funkcjonowanie przedsiębiorstwa właściwie w czasie rzeczywistym.

Jakie kluczowe pytanie chce Pan zadać swoim panelistom?

Czy małe firmy audytorskie mogą stosować nowoczesne narzędzia IT? Ja akurat znam odpowiedź na to pytanie i jest ona twierdząca, ale chciałbym, żeby uczestnicy DKA także zdobyli tę pewność. Istniejące narzędzia są dostępne i przystępne, w dziedzinie przyjazności obsługi nastąpiła prawdziwa rewolucja. Mali i średni klienci intensywnie się digitalizują, do czego niewątpliwie przyczyniły się rozwiązania wprowadzane w ostatnich miesiącach przez fiskus. To ogromny obszar do wzięcia dla biegłych rewidentów – potrzebne są tylko odpowiednia wiedza, umiejętności i narzędzia.

***

„Nowe technologie i modele biznesowe oraz ich wpływ na zmianę profilu ryzyka działalności przedsiębiorstw”: 23 października, 11:45-13:15

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl