Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 20:08, 3.12.2022 r.

Monika Kaczorek
Monika Kaczorek
Członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów
25 września 2018

Czy joint audit odblokuje rynek audytu?

W jaki sposób rozwiązać wyzwania stojące przed profesją biegłych rewidentów? Rozmawiamy o tym z Moniką Kaczorek, opiekunką sesji „Doświadczenia roku obowiązywania ustawy o biegłych rewidentach: co się zmieniło i co nas jeszcze czeka?” podczas najbliższej Dorocznej Konferencji Audytingu.

Dlaczego ten temat jest obecnie ważny?

Minął ponad rok od wejścia w życie nowej ustawy o biegłych rewidentach – to moment, kiedy możemy już dokonywać pierwszych podsumowań. Zastanowimy się, czy i jak zmienił się rynek audytu i finansowy w ogóle, a także jaki był wpływ nowych regulacji na organizację firm audytorskich. Jak wprowadzone przepisy wpłynęły na inwestorów, przedsiębiorców? Co było największym wyzwaniem dla samych firm audytorskich? Jakie koszty i inwestycje musiały ponieść? Jakie są w tej chwili ich najważniejsze potrzeby? Pochylimy się także nad perspektywą samorządu – jak funkcjonuje w nowych realiach, jakie nowe zadania zostały mu wyznaczone?

 

Jaka jest najważniejsza wiedza, którą będą mogli z panelu wynieść uczestnicy?

Bardzo liczę na możliwość poznania z pierwszej ręki perspektywy regulatora oraz doświadczeń firm audytorskich różnej wielkości. Najciekawsze moim zdaniem będzie jednak spojrzenie w przyszłość: czy regulatorzy, zarówno polscy jak i europejscy, czują potrzebę dalszych zmian? Czego możemy oczekiwać w najbliższych miesiącach i latach, jeśli chodzi o kierunki i założenia regulacji?

 

Jakie kluczowe pytanie chce Pani zadać swoim panelistom?

Z pewnością ciekawa będzie perspektywa zagraniczna. Florin Toma, reprezentujący rumuńskich biegłych rewidentów w Accountancy Europe, przybliży skutki europejskiej reformy audytu dla unijnych rynków. Chciałabym również porozmawiać o konsekwencjach wprowadzenia krótkiego okresu rotacji w połączeniu z zakazem świadczenia usług dodatkowych: czy nie przekłada się to na trudności w znalezieniu audytora w JZP. Myślę, że w tym kontekście szczególnej wagi nabiera temat, który ostatnio stał się przedmiotem merytorycznych prac Krajowej Rady Biegłych Rewidentów: instytucja badania wspólnego (joint audit). Czy może ona rozwiązać przynajmniej część wyzwań stojących przed naszą profesją?

 

***

„Doświadczenia roku obowiązywania ustawy o biegłych rewidentach: co się zmieniło i co nas jeszcze czeka?”: 22 października, 15:15-17:15

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl