Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 08:39, 24.06.2024 r.

Dziennik Gazeta Prawna: Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości co do usług biegłych rewidentów

Resort finansów potwierdził, że usługi atestacyjne i pokrewne mogą być wykonywane zgodnie ze standardami innymi niż krajowe

Dziennik Gazeta Prawna

15 czerwca 2020

Jak wyjaśniła gazeta w dodatku "Rachunkowość i Audyt", wyjaśnienia ministerstwa powstały w odpowiedzi na pytanie sformułowane przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów. Rada chciała się upewnić, czy dodany w ubiegłym roku art. 47 ust. 2 a ustawy z 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (t.j.
Dz.U. z 2019 r. poz. 1421,ze zm) nie wprowadza zakazu świadczenia usług zgodnych z innymi niż krajowe standardami.

Zdaniem resortu finansów usługi atestacyjne i pokrewne mogą być wykonywane zgodnie ze standardami innymi niż krajowe - powinno to mieć miejsce jedynie w takich przypadkach, gdy ze względu na szczególne potrzeby klienta nie jest możliwe zastosowanie krajowych standardów wykonywania zawodu.

"DGP" poprosił o komentarz Agnieszkę Müller-Grządka, członka KRBR, która przyznała, że odpowiedź MF wyjaśniła wątpliwości związane z przepisami. Podała też kilka przykładów na sytuacje, w których wykonanie usługi atestacyjnej zgodnie z innymi niż krajowe standardami wykonywania zawodu jest uzasadnione.

Jak podkreśliła, Ustawa wyraźnie wskazuje, że usługa badania dobrowolnego może być przeprowadzona zgodnie z innymi niż krajowe standardami badania a definicja usług atestacyjnych i pokrewnych w ogóle nie zawiera określenia standardów.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl