Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:14, 24.06.2024 r.

Dziennik Gazeta Prawna: Duże zróżnicowanie w cenach za audyt

Najwyższe wynagrodzenia za badanie sprawozdań finansowych pobiera 11 największych firm audytorskich, a w szczególności wielka czwórka, zauważa „Dziennik Gazeta Prawna”

12 lipca 2021

Gazeta przeanalizowała wyniki raportu „Badanie sprawozdań finansowych przez firmy audytorskie na podstawie sprawozdań rocznych za rok 2020 oraz wyników kontroli" przygotowanego przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego. Jak wynika z danych zebranych przez PANA, najwyższe wynagrodzenia za badanie sprawozdań finansowych pobiera 11 największych firm audytorskich, a w szczególności wielka czwórka. Co ważne, dotyczy to wszystkich audytów, nie tylko tych prowadzonych w jednostkach zainteresowania publicznego. Natomiast najmniej żądają za usługę firmy audytorskie badające sprawozdania podmiotów niebędących JZP związanych z opieką zdrowotną (np. szpitale) oraz podmiotów z branży finansowej (inne niż banki czy towarzystwa ubezpieczeniowe).

Z danych PANA wynika, że w 2020 r. najdroższe były badania sprawozdań jednostek zainteresowania publicznego (JZP), a wynagrodzenia firm audytorskich z największej jedenastki były zazwyczaj dwukrotnie wyższe niż w grupie pozostałych firm badających sprawozdania JZP.

Gazeta przytacza przykłady zróżnicowania cenowego. Średnie honorarium, jakie musiały zapłacić za audyt JZP prowadzące działalność informacyjną i komunikacyjną, wynosiło 73,1 tys. zł. O ile jednak średnie wynagrodzenie firm audytorskich z TOP 11 za taką usługę wynosiło prawie 111,4 tys. zł (w tym firm z wielkiej czwórki - 236 tyś. zł), to w przypadku pozostałych firm było to 17,5 tys. zł. Gazeta odnotowuje, że szczególnie wysoką rozbieżność można zaobserwować w zakresie badań sprawozdań sektora IT.

Więcej na temat zróżnicowanych cen audytu można przeczytać w dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl