Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 12:26, 16.07.2024 r.

Ceny nie pozostają bez wpływu na jakość pracy

Zdaniem Józefa Króla, prezesa KRBR, rok 2015 niesie znaczące zmiany dla całej branży audytorskiej. Wkrótce będą ważyć się losy ustawy o biegłych rewidentach, jeszcze w tym roku najprawdopodobniej przyjęte zostaną też międzynarodowe standardy badania. Przy ocenie unijnej reformy rynku audytorskiego, rozmówca ostrzega, że wprowadzenie zbyt restrykcyjnych wymogów dotyczących niezależności audytora może okazać się szkodą dla firm, które korzystają z usług audytorów, bo nie będą mogły korzystać z ich cennej wiedzy na temat spółki.   Józef Król, zwraca też uwagę na trwającą „wojnę cenową” na rynku usług audytorskich, która nie pozostaje bez wpływu na ich jakość. Dodaje, że kierowanie się jedynie kryterium ceny przy wyborze audytora może okazać się ryzykowne i kosztowne dla firm.   Ekspert zwraca też uwagę na niedocenianą przez części spółek rolę komitetów audytu

Rzeczpospolita

21 lipca 2015

Zdaniem Józefa Króla, prezesa KRBR, rok 2015 niesie znaczące zmiany dla całej branży audytorskiej. Wkrótce będą ważyć się losy ustawy o biegłych rewidentach, jeszcze w tym roku najprawdopodobniej przyjęte zostaną też międzynarodowe standardy badania. Przy ocenie unijnej reformy rynku audytorskiego, rozmówca ostrzega, że wprowadzenie zbyt restrykcyjnych wymogów dotyczących niezależności audytora może okazać się szkodą dla firm, które korzystają z usług audytorów, bo nie będą mogły korzystać z ich cennej wiedzy na temat spółki.

 

Józef Król, zwraca też uwagę na trwającą „wojnę cenową” na rynku usług audytorskich, która nie pozostaje bez wpływu na ich jakość. Dodaje, że kierowanie się jedynie kryterium ceny przy wyborze audytora może okazać się ryzykowne i kosztowne dla firm.

 

Ekspert zwraca też uwagę na niedocenianą przez części spółek rolę komitetów audytu. Uspokaja jednak, że z czasem polscy inwestorzy dostrzegą wartość dodaną ich funkcjonowania, i przestaną traktować je jedynie jako wymóg ustawowy.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl