© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 04:04, 17.09.2024 r.
Trudne otoczenie rynkowe uderza w biznes i stanowi wyzwanie dla biegłych rewidentów, o czym pisze „Rzeczpospolita”. Gazeta wymienia elementy, na które powinni zwrócić uwagę audytorzy badający sprawozdania finansowe.
Jak wskazuje dziennik, Polska znalazła się w gronie 26 krajów, które odnotowały dwucyfrowy wzrost niewypłacalności przedsiębiorstw w 2023 r. „Choć inflacja wyhamowała, to rok 2024 też nie będzie łatwy. Po dwóch latach stopniowego zwiększania się liczby niewypłacalności w 2022 r. (+ 1 proc.) i 2023 r. (+ 7 proc.), dynamika w tym roku przyspieszy jeszcze mocniej (+ 9 proc.) przed ustabilizowaniem się w 2025 r.”, a „zdaniem ekspertów w 2024 r. pomimo lepszych perspektyw wzrost gospodarczy pozostanie poniżej trendu sprzed pandemii”.
Gazeta przypomina, że Polska Agencja Nadzoru Audytowego wypunktowała zagadnienia, na które rewidenci powinni w tym roku zwrócić szczególną uwagę. Oprócz standardowych czynników ryzyka o charakterze ekonomicznym pojawia się wątek wojny na Ukrainie, przekładający się na obostrzenia importowe i eksportowe oraz konieczność sprawdzania, czy badane podmioty nie naruszają przepisów. Biegli rewidenci muszą zwracać baczną uwagę także na ryzyko prania pieniędzy i rosnące zagrożenie ze strony cyberprzestępców.
„Rzeczpospolita” wskazuje, że „Prawidłowe raportowanie finansowe obejmuje wiele wymiarów. Jednym z nich jest ocena dotycząca kontynuacji działalności, a więc założenia, że jednostka będzie funkcjonowała w ciągu dwunastu kolejnych miesięcy od dnia bilansowego”. Piotr Witek, członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, przypomina, że „pierwszej oceny tego założenia powinien dokonać w sprawozdaniu finansowym zarząd na podstawie m.in. sytuacji finansowej czy zdolności do pozyskania finansowania”.
Jak wyjaśnia Piotr Witek, „W tym złożonym środowisku audytor podejmuje się zadania potwierdzenia przyjętych przez zarząd jednostki założeń co do kontynuacji działalności, ocenia jej zasadność i czasami w określonych okolicznościach wskazuje na jej brak. Jeśli jednostka nie ujawni faktu istnienia znaczącej niepewności co do kontynuowania działalności, a biegły taką niepewność odkryje, wydaje opinię z zastrzeżeniem lub negatywną”. Przypomina, że „W niezwykle rzadkich sytuacjach może on również ze względu na splot wielu różnych niepewności odmówić wydania opinii o sprawozdaniu, wskazując, że w danych okolicznościach nie może wskazać, czy jest ono poprawne czy nie”.
Artykuł dostępny jest w „Rzeczypospolitej” z 19.04.2024.
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.