Audytorzy jeszcze mają nadzieję

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych miała we wtorek decydować w sprawie zatwierdzenia sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o biegłych rewidentach. Audytorzy nadal mają nadzieję na złagodzenie ostatniej propozycji, dotyczącej całkowitego zakazu świadczenia innych usług niż audytorskie w badanych JZP – donosi Rzeczpospolita.

Rzeczpospolita

5 kwietnia 2017

– Apelujemy o niezamykanie dyskusji. Obecny kształt przepisów nie został dobrze przemyślany. Uderzą w całą gospodarkę – ostrzegał podczas posiedzenia Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Wnioskując jednak z przebiegu wtorkowego posiedzenia i wypowiedzi przedstawicieli resortu wydaje się mało realne, aby biegli zmiana na korzyść audytorów była możliwa.

Na zakazie usług stracą na pewno firmy audytorskie, którym spadną przychody z usług doradczych. Zdaniem Radosława Gumułki, prezesa Grupy Gumułka, wpływ ten w mniejszym stopniu dotknie duże firm audytorskich, które zbudowały odrębne praktyki doradztwa podatkowego cieszące się renomą. – Takie wyodrębnione praktyki pozyskają w części te usługi, które zostaną odebrane innym firmom audytorskim – uważa.

Z kolei dla audytowanych spółek wprowadzane zmiany będą się wiązać z wyższymi kosztami

Na ciekawą kwestię zwraca uwagę firma KPMG. Podkreśla, że poprawka rządowa z białą listą usług dozwolonych stanowi nie tylko wyraźną nadregulację w stosunku do wprowadzanych przepisów unijnych, ale także wydaje się być sprzeczna z rozporządzeniem nr 537/2014, które pozwala państwom członkowskim jedynie na rozszerzenie czarnej listy usług, które są zabronione. Nie zezwala natomiast na wprowadzanie ogólnego zakazu świadczenia innych usług.

Cały artykuł

Kompas 2.0 - jak skorzystać?

Aby skorzystać z aplikacji Kompas 2.0 zaloguj się na indywidualne konto firmy audytorskiej.

Wcześniej zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmikami instruktażowymi, które pokazują poszczególne funkcjonalności Kompas 2.0. Zobacz filmy instruktażowe

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl