Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 08:36, 23.05.2024 r.

Audytorzy jeszcze mają nadzieję

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych miała we wtorek decydować w sprawie zatwierdzenia sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o biegłych rewidentach. Audytorzy nadal mają nadzieję na złagodzenie ostatniej propozycji, dotyczącej całkowitego zakazu świadczenia innych usług niż audytorskie w badanych JZP – donosi Rzeczpospolita.

Rzeczpospolita

5 kwietnia 2017

– Apelujemy o niezamykanie dyskusji. Obecny kształt przepisów nie został dobrze przemyślany. Uderzą w całą gospodarkę – ostrzegał podczas posiedzenia Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Wnioskując jednak z przebiegu wtorkowego posiedzenia i wypowiedzi przedstawicieli resortu wydaje się mało realne, aby biegli zmiana na korzyść audytorów była możliwa.

Na zakazie usług stracą na pewno firmy audytorskie, którym spadną przychody z usług doradczych. Zdaniem Radosława Gumułki, prezesa Grupy Gumułka, wpływ ten w mniejszym stopniu dotknie duże firm audytorskich, które zbudowały odrębne praktyki doradztwa podatkowego cieszące się renomą. – Takie wyodrębnione praktyki pozyskają w części te usługi, które zostaną odebrane innym firmom audytorskim – uważa.

Z kolei dla audytowanych spółek wprowadzane zmiany będą się wiązać z wyższymi kosztami

Na ciekawą kwestię zwraca uwagę firma KPMG. Podkreśla, że poprawka rządowa z białą listą usług dozwolonych stanowi nie tylko wyraźną nadregulację w stosunku do wprowadzanych przepisów unijnych, ale także wydaje się być sprzeczna z rozporządzeniem nr 537/2014, które pozwala państwom członkowskim jedynie na rozszerzenie czarnej listy usług, które są zabronione. Nie zezwala natomiast na wprowadzanie ogólnego zakazu świadczenia innych usług.

Cały artykuł

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl