Audytorzy wciąż mają nadzieję na łączenie usług

– Biegli rewidenci wciąż jeszcze walczą o odstępstwa od niemal pewnej już reguły, że firmy badające sprawozdania jednostek zainteresowania publicznego nie będą mogły świadczyć im żadnych innych usług – czytamy w DGP.

Dziennik Gazeta Prawna

24 kwietnia 2017

Na ubiegłotygodniowym posiedzeniu senackiej komisji budżetu i finansów publicznych, o potrzebie wprowadzenia odstępstw od tej reguły przekonywał Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Podkreślał, że byłoby to korzystne dla samych jednostek zainteresowania publicznego. Jeśli bowiem wejdzie w życie całkowity zakaz łączenia usług, JZP będą musiały płacić różnym audytorom za podobne usługi.

Przykładowo jednej firmie audytorskiej płaciłyby za zbadanie ksiąg rachunkowych w celu wydania opinii o sprawozdaniu (usługa rewizji finansowej), a drugiej – za to samo, lecz w celu wydania opinii o kowenantach bankowych (inna usługa poświadczająca). Ta sama firma audytorska, która badała księgi rachunkowe, nie mogłaby wydać odrębnej opinii o prawidłowości rozliczenia środków unijnych, ani na temat przyjętych strategii podatkowych (w obu przypadkach byłaby to inna usługa atestacyjna).

Kompas 2.0 - jak skorzystać?

Aby skorzystać z aplikacji Kompas 2.0 zaloguj się na indywidualne konto firmy audytorskiej.

Wcześniej zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmikami instruktażowymi, które pokazują poszczególne funkcjonalności Kompas 2.0. Zobacz filmy instruktażowe

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl